Yazın Bunaltıcı Sıcağında Serinleten Süs Bitkileri

Yazan Ekolojist

Evimiz en çok vakit geçirdiğimiz özel yaşam alanımız. Özellikle yaz aylarında yüksek sıcaklıkların rekor kırdığı zamanlarda kimsenin dışarıda dolaşacak mecali yok. Bu durumda yapılması gereken tek şey yazın bu bunaltıcı sıcağından kurtulmak için mutlaka serinlik bir yere kapanmak oluyor.

Şu sıralar Güneş ışınlarının en yoğun şiddette ülkemize akın ettiği mevsimi yaşamaya devam ediyoruz. Aşırı Güneş ışınları birçok hastalıkları beraberinde getiriyor hatta Güneş çarpması sonucu beyin ölümü gerçekleşebiliyor. İşte bunun için mutlaka nemli ve serin bir havanın evimize aksetmesi gerekir. İşte bunu sağlayacak olan çalışmalar üzerinde Havacılık Uzay Dairesi Başkanlığı (NASA) bir çalışma gerçekleştirerek 5 bitki üzerinde çalışmalarda bulundu.

Benjamin

Transpirasyonu bol olan yani kendi kendini yenileyebilen bol yapraklı bir bitki türü olarak benjamini tercih edebilirsiniz. Böylelikle evinizde serin bir ortam oluşturabilir ve evinizin hava akışını düze çıkarabilirsiniz. Bunun yanı sıra bol bol sulama takviyesiyle tamamen doğal bir serinlik elde etmeniz mümkün.

Kauçuk

Fotosentez olayı gerçekleştirirken aynı zamanda nemlilik de gerçekleşmektedir. Bunun sonucunda da bulunduğu ortamın sıcaklığını emerek ortama hem tertemiz oksijen sağlar hem de sıcaklığı dengeleme rolü üstlenmektedir.

Çin Herdemyeşili

Az ışıklı ortamlarda yetişmesi uygun olan bu bitki türü de serinletme konusunda gerçekten son derece iddialı olmaya devam eden bitkilerin arasında gelmektedir. Tüm yönleriyle bu bitki türü de tercih edilerek bitkilerin tamamen temizlenmesi ve ortamın havasının düze çıkarılması olanaklı hale gelecektir.

Palmiye

Sık sık karşılaştığımız palmiye de yapraklarındaki küçük gözenekleri sayesindeki karbondioksiti emerek bunun yerine etrafa bol miktarda oksijen salan bir bitki türüdür. Bu yönüyle de gerçekten de palmiyenin de nemlendirme ve serinletme konusunda oldukça iddialı olduğunu kesinlikle belirtmemiz gerekmektedir.

 

Paşa Kılıcı

Bol miktarda transpirasyon yapması bakımından yaprakları oldukça fazla su içeren Paşa kılıcı bitkisi de nemlendirmek adına gerçekten önde gelen bitki türleri arasında gelir. Bu yönüyle değerlendirilecek olunursa her anlamda bu bitkinin de gerçekten en serinleten ve yazın sıcaklıklarına karşı koyan bitkiler arasında geldiği belirtilmektedir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın