En İyi Yıkanabilir Bebek Bezleri

en iyi yıkanabilir bebek bezi
Yazan Ekolojist

Yıkanabilir bebek bezleri geri dönüyor. Eskiden kalma bir yöntem olarak düşünülen yıkanabilir bebek bezleri, artık birçok ailenin bebekleri için tercih ettiği çevre dostu ve bebek cildine karşı nazik bir seçenektir.

Yıkanabilir bebek bezleri yeniden kullanılabilir ve çevre dostudur ve özellikle birden fazla çocuk için kullanıldığında bütçe dostu olabilirler. Bu faktörler nedeniyle, birçok ebeveyn tek kullanımlık çocuk bezleri yerine yıkanabilir bebek bezleri kullanmayı tercih etmektedir. En iyi yıkanabilir bebek bezleri arasından seçim yapmak yaşam tarzınıza ve bütçenize uygun olacaktır.

Çevresel açıdan baktığımızda; günde ortalama sekiz kez bez değiştiren bir bebeğin birinci yaş doğum gününe kadar 3.000’in üstünde bezini atık olarak depolama alanlarına sevk etmiş oluyoruz. Evde her gün çöpe giden bez miktarına baktığınızda bile çevreye olan etkinizi gözlemleyebilirsiniz.

Yıkanabilir bebek bezi kullanımı ilk aşamada pek çok ebeveyn için zorlu ve zahmetli gibi görünse de makinede yıkanması ve kurutma makinesinde de kurutulması süreçleri işleri oldukça kolaylaştırıyor.

Okuyun: En İyi Organik Bebek Bezleri

Piyasada, düz, katlamalı ve cepli ya da hepsi bir arada ürünlere kadar değişen maliyetlerde çok sayıda yıkanabilir bebek bezi türü vardır. Bebeğiniz için muhtemelen tek bir stil yerine birden fazla tür kullanacaksınız ve malzemenin dayanıklı ve temizlemesi kolay olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Yıkanabikir bebek bezi için gerekli tüm malzemelere aşina olduğunuzda ve iyi stokladığınızda, bunları kullanmak veya geziler, kreş veya hareket halindeyken tek kullanımlık bebek bezleri arasında geçiş yapmak kolay olacaktır. Bu özellikleri göz önünde bulundurarak en iyi markaların popüler seçeneklerini araştırdık.

İhtiyaçlarınız için en iyi bez bebek bezlerini bulmak için bu kılavuzu kullanın.

En İyi Yıkanabilir Bebek Bezleri

1. BabyNeo Yıkanabilir Bebek Bezi

yıkanabilir bebek bezi

FİYATLARI GÖSTER

2019 Avrasya Kalite Ödülü, 2018 Avrasya Tüketicileri Koruma Derneği Yılın Önerilen Markası, 2016 Green Star Award “Yenilikçi Doğal Yaşam Ürünü” Ödülü gibi bir çok ödüle sahip BabyNeo yıkanabilir bebek bezleri 3-17 kg arası tüm bebekler için uygun tek bedene sahiptir. Nano teknoloji içermeyen ve %100 kumaştan oluşan bez, nano teknoloji içermez, pişiğe yol açmaz, tuvalet eğitimine yardımcı olur, alerji yapmaz, leke tutmaz, kolay yıkanır ve kurur özelliğe sahiptir. Ayrıca ilk bebeğinizde %70’e varan oranlarda tasarruf etmenize yardımcı olur ve ikinci bebek için hiç bez masrafınız olmaz.

Bebeğinizin ilk gününden itibaren bezden kurtuluncaya kadar kullanabileceğiniz, bebeğinizle birlikte büyüyen yıkanabilir bebek bezin çift taraflı emici pedi sayesinde bebeğinize istediğinizde “fleece” yüzü ile daha fazla kuruluk (beyaz taraf üstte kullanılarak), veya Bambu-Pamuk Karışımının rahatlığını ve doğallığını (kadife yüzlü etiketli taraf üstte kullanılarak) sunabilirsiniz.

BabyNeo Yıkanabilir Bebek Bezi Nasıl Kullanılır?

Bebek bezinizin en iyi şekilde emiş gücüne sahip olabilmesi için kullanmadan önce 3 defa yıkayınız.!

Öncelikle bezi bebeğinizin bedenine uygun olacak şekilde öndeki dikey çıtçıtlardan ayarlayınız.
Emici pedinizi isterseniz ana gövdenin popo kısmındaki cepten içeri, isterseniz doğrudan gövdenin içine yerleştirebilirsiniz.
Cebin içine koyduğunuzda içeride toplanmamış, düz yayılmış olmasına dikkat edin.
Gövdenin üstüne koyarken çift taraflı pedinizin istenildiğinde “fleece” yüzünü yukarıya doğru koyarak daha fazla kuruluk (beyaz taraf üstte kullanılarak), istenildiğinde ise bambu-Pamuk Karışımlı yüzü (etiketli, kadife yüz) yukarıya kullanarak %100 doğallığın rahatlığını bebeğinize sunabilirsiniz.
Sonra diğer kullan-At bezlerde yapıldığı gibi bezi bebeğinizin altına yerleştirin, bezin ön kısmını hafiften öne doğru çekip esneterek bebeğinizin göbeğine getirin ve kulaklardaki çıtçıtları bezin üstüne kapayın.
Bezi giydirdikten sonra parmağınız yardımı ile bel ve bacak çevresinde içe veya dışa dönük yerler var mı diye kontrol edip düzeltiniz.
Bez ne çok sıkı ne de çok bol olmamalı.
Iç kumaşın dışa dönük olması veya bebeğinizi rahatsız edebilir düşüncesi ile bezi bol bağlamanız sızmalara neden olabilir.

BabyNeo Yıkanabilir Bebek Bezi Nasıl Yıkanır ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Kirli yıkanabilir bebek bezleri genel olarak kumaş bir çantada bekletilebilir.
Bezlerinizi 1 günden uzun süre bekletecekseniz, yıkamadan önce 2-3 saat soğuk suda bekletiniz.

Bebek bezinizi, pedi ile birlikte çamaşır makinasında veya elde, yıkama talimatlarına uygun şekilde yıkayabilirsiniz.
Çamaşır suyu kullanmayınız.
Sabun türevi yıkama maddeleri kullanıldığında, kumaşa yapışarak daha zor eridikleri için iyi durulanmaz ise bebeğin idrarı ile birleşerek alerjik bünyeli bebeklerde kızarıklığa neden olabilir.
Bu tip yıkama maddeleri ve karbonat, sirke gibi diğer maddeler kullanıldığında iyi durulayın.
Ayrıca yumuşatıcı veya bor katkılı yıkama maddesi ile kalsiyum stearat içerikli sabun (özellikle sabun tozu) da kullanmayınız, çünkü kumaş elyafının içine nüfus ederek veya ipliğe yapışarak bezin emiciliğini engeller.
Ütülemeyiniz (sadece emici pedin bambu yüzü çok düşük ısıda ütülenebilir).
Kesinlikle kaynatmayınız.
En fazla 60 O C’lik sıcak su ve yıkama maddesi bezlerin temizliği ve hijyeni için yeterlidir.

?Kullanıcı Yorumu:

 • Çok güzel, sızma yok, kullanışlı. yıkanması ve kuruması çok kolay, çok memnunum…
 • Üŕün çok kaliteli, çok çok güzel.

2. Easy Home Yıkanabilir Bebek Bezi

yıkanabilir bebek bezi kullananlar

FİYATLARI GÖSTER

2 katmanlı tasarım, nefes alabilen bambu elyaf iç katman, su geçirmez PUL kumaş dış katman, yumuşak bambu elyaf yıkanabilir bebek bezi, güçlü emilimi sayesinde bebeği her zaman kuru tutar. Bebek bezi pedini takmak için cep sağlar, yaklaşık. Ayarlanabilir boyut ile bebeğiniz için en iyi boyutu seçmenizi sağlayacak birden fazla toka var. Elastik, bebeğin rahat hissetmesini sağlar, sızıntıyı önler. Yıkanabilir bez bebek bezi, resuable, çevre dostu ve pratiktir.

?Kullanıcı Yorumu:

 • Çok güzel ve kaliteli. Fotoğrafta gördüğünüzle birebir aynı.
 • Çok pratik ve hızlı kuruyor.  Yıkanabilir bebek bezi kullananlar bu kaliteli ve gerçek anlamda orijinal ürünü mutlaka denemeli.

 

 

3. Mutlu Bulut Elinfant Yıkanabilir Bebek Bezi

yıkanabilir bebek bezi fiyatları

FİYATLARI GÖSTER

Mutlu Bulut Elinfant yıkanabilir bebek bezi tek beden olup, 5-15 kg bebekler için uygundur. Çıtçıtları sayesinde beden ve boydan 3 kademeli şekilde ayarlanabilir. Sızıntılara karşı bacak ve bel bölümleri çift korumalıdır.

Çabuk kuruma özelliğiyle zamandan tasarruf etmenizi sağlayan bu yıkanabilir bebek bezi makinenizde 40 derecede 800 devirde yıkanabilir.

?Kullanıcı Yorumu:

 • Oğlum 5 kilo 6 haftalık içini düzgün doldurunca sızma yapmıyor ama şişik oluyor. Büyünce daha güzel oturur ama kaliteli bir ürün, modeli de hoş.
 • Ürun gayet güzel, dış kısmı sıvı tutar, ic kısmı emici şekilde ve hizli kargo tesekkurler

4. Şenkardeş Anne & Bebek & Çocuk 2’li Yıkanabilir Bebek Bezi

yıkanabilir bebek bezleri

FİYATLARI GÖSTER

2 adet cepli tek beden sızdırmaz gövde ile 2 adet çift taraflı emici pede sahip Şenkardeş yıkanabilir bebek bezi, kalite ve sızdırmazlık açısından kullanıcılardan tam not alıyor. Ayrıca yıkanabilir bebek bezleri arasında uygun fiyatıyla da göze çarpan bir ürün olarak ön plana çıkıyor.

?Kullanıcı Yorumu:

 • Bezleri çok beğendim, fiyatına göre gayet güzel iç bezlerim de geldi. Gönül rahatlığıyla herkes alabilir. Sadece iç bezler biraz ince, o da gayet normal fiyatı çok uygun.
 • BabyNeo ile aynı kalıp aynı kalite bir yıkanabilir bebek bezi. Gerçekten muhteşem, kaldı ki bu fiyata iç bez alamıyorsun. Fiyatları artmasa da bir kaç paket alıp hediyelik hazırlasam diye düşünüyorum.

Sık Sorulan Sorular

Neden Yıkanabilir Bebek Bezi Seçmelisiniz?

Bebek bezine ihtiyacınız var, ancak hangisini seçeceğiniz – kumaş, tek kullanımlık veya her ikisinin kombinasyonu – kişisel bir seçimdir.

Yıkanabilir bebek bezlerinin avantajları
 • Yeniden kullanılabilirler ve çevre dostudurlar.
 • Özellikle birden fazla çocuk üzerinde kullanıyorsanız, maliyet tasarrufu artabilir.
 • Bebeklerin hassas cildini tahriş edebilecek kimyasallar içermezler.
 • Yıkanabilir çocuk bezi kullanmak ya hep ya hiç olmak zorunda değildir. Birçok aile, büyükanne ve büyükbaba bebek bakımını üstlendiğinde veya gecelik giymek ya da geziler için tek kullanımlık ürünlere geçer.

Kaç Yıkanabilir Bebek Bezi İhtiyacınız Var?

Yenidoğanlar günde ortalama 8 ila 10 bez kirletir. Bu nedenle ve bebekler yeni doğmuş bebek bezlerini hızla aşabildiğinden, birçok ebeveyn ilk bir veya iki ay tek kullanımlık bezler kullanır. Ancak yeni doğan kumaş boyutlarına yatırım yapmak istiyorsanız, elinizde en az 20 tane olsun (bize güvenin, çok fazla değil!).

Ne sıklıkla çamaşır yıkamayı planladığınız, yenidoğan döneminden sonra ihtiyaç duyacağınız yıkanabilir bebek bezi miktarını etkiler. Çoğu aile toplam 24 yıkanabilir bebek bezine sahip olmaktan hoşlanır, ancak her gün yıkamaya istekliyseniz ve yapabiliyorsanız, 14 kadar yıkanabilir bebek bezi ile kurtulabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi