En İyi Organik Bebek Bezleri

organik bebek bezi
Yazan Ekolojist

Biberonlardan giysilere, beşiklerden battaniyelere, ebeveynlerin doğumdan önce ve doğum sonrasında bebekleri için tedarik edecekleri malzemeler hakkında bir çok seçenek arasından bir karar vermeleri gerekiyor. Bebek bezi alışverişinde de doğru ve natural bebek bezini bulmak hiç de kolay değil.

Bazı şüpheli kimyasallardan arınmış ve/veya ekolojik yani çevreye daha duyarlı olan doğal bebek bezi arayışındaysanız karşınıza pek çok alternatif çıkacak.

Bu yazıyı, ihtiyaçlarınızı karşılayan doğru organik bebek bezini (doğal bebek bezini) bulmanız için derledik.

Organik Bebek Bezi Seçimi

Çevre konusunda endişe duyan ebeveynler, organik bebek bezi seçeneklerini tercih edebilir, bu bezler bitki bazlı malzemelerden yapılırlar.  Ancak tek kullanımlık bebek bezlerinin kullanımı sonrasında çevreye etkileri de yadsınamaz. ABD Çevre Koruma Ajansı’nın (EPA) bir raporuna göre, Amerika’daki düzenli depolama alanlarına yılda yaklaşık 20 milyar bebek bezi atılıyor ve bu da tahmini 3,5 milyon ton atık oluşturuyor.

Ek olarak, tek kullanımlık çocuk bezleri çevreye patojenleri sokarak potansiyel olarak içme suyunu kirletiyor. Bu nedenle ebeveynler, üretim sürecinin çevreye verdiği zararı göz önünde bulundurarak çevre dostu, sürdürülebilir malzemeleri tercih etmek isteyebilirler.

Çocuğunuzun sağlığını düşünüyor ve bezinin çevre üzerindeki etkisini en aza indirmek istiyorsanız, aşağıdaki bebek bezi türlerinden herhangi birini düşünebilirsiniz:

Yıkanabilir Bebek Bezi

Bazı ebeveynler işleri bir adım öteye götürür ve yıkanabilir bebek bezi kullanır. Yıkanabilir bebek bezleri çevreci olduğu kadar ekonomik ve estetik. Çevresel açıdan baktığımızda; günde ortalama sekiz kez bez değiştiren bir bebeğin birinci yaş doğum gününe kadar 3.000’in üstünde bezini atık olarak depolama alanlarına sevk etmiş oluyoruz. Evde her gün çöpe giden bez miktarına baktığınızda bile çevreye olan etkinizi gözlemleyebilirsiniz.

Okuyun: En İyi Yıkanabilir Bebek Bezleri

Yıkanabilir bebek bezi kullanımı ilk aşamada pek çok ebeveyn için zorlu ve zahmetli gibi görünse de makinede yıkanması ve kurutma makinesinde de kurutulması süreçleri işleri oldukça kolaylaştırıyor.

yıkanabilir bebek bezi

yıkanabilen bebek beziFİYATLARI GÖSTER

Yıkanabilir bebek bezleri için pek çok seçenek mevcut fakat bu bezler arasında en çok beğenilen ve tercih edilen marka BabyNeo olarak öne çıkıyor.

yıkanabilir bebek beziyıkanabilir bebek bezimeg baby yıkanabilir bebek bezi

BabyNeo yıkanabilir bebek ve çocuk bezleri, % 100 pamuk yanında özel bambu kumaştan üretiliyor. Bambu; doğası gereği bakteri barındırmayan ve alerji yapmayan bir özelliğe sahiptir ve pamuğa göre yaklaşık % 30 daha fazla suyu emer. Bambu kumaş ayrıca çok yumuşaktır, defalarca yıkandıktan sonra bile yumuşaklığını yitirmez ve bu nedenle bebeklerin narin ciltlerine değen bebek bezlerinde bambu kumaşının kullanılması bu markanın tercih sebeplerinden biri.
Yeni doğan bebekten, bezden kurtuluncaya kadar kullanılabilecek, bebeğinizle birlikte büyüyen yıkanabilir bir bebek bezi. Dış sızdırmaz gövdede bulunan ayar çıtçıtları sayesinde rahatlıkla yeni doğan bebekten, bezden kurtulma yaşına kadar tüm çocuklar için aynı bez kullanılabilir. Bu nedenle de oldukça ekonomik. Çift taraflı emici pedi ile istenildiğinde daha fazla kuruluk (beyaz taraf üstte kullanılarak), istenildiğinde ise doğal bambu ve pamuk rahatlığını (naturel renkli taraf üstte kullanılarak) sunulabilir.

Ancak yıkanabilir bebek bezleri her koşulda yeterli olmayabilir (gezintiye ya da seyahate çıktığınızda) veya sizin yaşam tarzınıza uymayabilir. Bu durumda çevre dostu farklı alternatif doğal organik bezler imdada yetişiyor.

Organik bezlerin çevresel faydaların ötesinde, aslında bebeğiniz için de pek çok faydası bulunuyor. Belki de en büyük yararı, bebeğinizin çevre dostu, doğal organik bir bebek bezinden pişik olma olasılığının çok daha düşük olmasıdır. Bunun nedeni, natural bebek bezlerinde bebeklerin cildini tahriş edebilecek sert kimyasalların bulunmamasıdır. Bu, her zaman pişik kremi kullanmak zorunda kalmayacağınız anlamına gelir. Bu nedenle, organik bebek bezleri genel olarak daha pahalı olurken, diğer alanlarda da tasarruf etmenize yardımcı olur.

Bununla birlikte, kimyasalların eksikliği aynı zamanda organik bebek bezlerinin alerjik reaksiyona neden olma olasılığının daha düşük olduğu anlamına da geliyor.

Natural Organik Bebek Bezi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çevre dostu, doğal tek kullanımlık organik bebek bezi alma yoluna gitmeye karar verdiyseniz, işte göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta.

Emicilik

Bu hemen hemen her bebek bezindeki en önemli özelliktir. Sonuçta, asıl mesele bu. Bazı doğal bebek bezleri bu konuda diğerlerinden daha iyidir. Bu nedenle, özellikle küçüğünüz aşırı ıslanıyorsa emiciliği dikkatlice düşünün.

Ne Kadar Yeşiller?

Çevre dostu doğal bebek bezlerinin tümü eşit şekilde üretilmemiştir. Bazıları klor içermez, ancak örneğin boyaları vardır. Çocuk bezlerinin ne kadar natural olduğunu kontrol etmenin en iyi yolu, içindekiler listesine bakmaktır. Ardından malzemeleri diğer markalarla karşılaştırın. Bu şekilde, bir markanın diğerine kıyasla ne kadar daha doğal olduğuna dair iyi bir fikir edinebilirsiniz.

Islaklık Göstergesi

Diğer bezlerde her şey eşit durumdaysa ıslaklık göstergesi de bezin durumunu kontrol edebilmek açısından önemli olarak değerlendirilebilecek bir kriter.

Zehirsiz Çocuk Bezi Seçimi

EWG’ye göre, bir yenidoğanın cildi bir yetişkinden önemli ölçüde daha ince ve geçirgen olduğundan, belirli toksinlere sürekli maruz kalma, bebeklerin gelişen vücutlarını ve beyinlerini etkileyebilir. Örneğin araştırmalar, endokrin bozucu bir kimyasal olan ftalatlara maruz kalmanın astım, egzama ve fiziksel gelişimdeki değişikliklerle bağlantılı olduğunu gösteriyor.

Dikkate Alınması Gereken Zehirli Olmayan Malzemeler

Uzmanlar, toksik olmayan ürünler için alışveriş yaparken aşağıdaki bilgileri aramanızı öneriyor:

Klorsuz: Bebek bezlerini ağartmak için kullanılan madde olan klor içeren bebek bezlerinin kısa süreli tahrişi ve uzun vadeli sağlık etkileri konusunda endişe edebilirsiniz.

Tributiltin (TBT), ftalat, lateks ve paraben içermez: Bu bileşenler, çocukların sağlığı üzerindeki etkileri konusunda endişelere yol açmıştır. Örneğin, EPA’ya göre TBT, sucul yaşam için toksikken, lateks bazı bebeklerde alerjik reaksiyona neden olabilir.

Tüm bu bilgiler ışığında en iyi organik bebek bezleri veya diğer bir deyişle en doğal bebek bezleri özelliklerini aşağıda bulabilir, kapsamlı bir değerlendirmenin ardından gönül rahatlığıyla dilediğiniz ürünü satın alabilirsiniz.

bambo nature bebek bezi

Bambo Nature Organik Bebek Bezi

FİYATLARI GÖSTER

Bambo Nature organik bebek bezi Amerika menşeilidir. Çevrenin mümkün mertebe korunmasını sağlayan önlemlerin her adımda alınmasını sağlamak için Bambo Nature bezlerinin dağıtım ve üretimi ardındaki tedarik zinciri bağımsız sertifika şirketleri tarafından yönlendirilmiştir ve denetlenmektedir. Bu süreç atıkların %95 geri dönüşümlü olduğu üretim tesislerini, doğal kaynakların tahribatından kaçınılarak temin edilen hammadde kaynaklarını içerir. Bu ise Bambo Nature bezlerini pazardaki en çevre dostu ürün haline getirmiştir.

 • Klor, lateks ve parfüm içermezler.
 • Hiçbir nemlendirici losyon içermez
 • Optik parlatıcı içermez
 • Hiçbir ftalat içermez
 • BPA içermez
 • TBT, PVC, antioksidanlar içermez
 • Bu yüzden hassas cilde sahip bebekler için harikadırlar.
 • FSC sertifikası bulunmaktadır.
 • Bu bezler süper yumuşak ve incedir. Bununla birlikte, aynı zamanda oldukça emicidirler. Yani küçüğünüz rahat ve kuru olacak.
 • Islaklık göstergeleri vardır. Bu nedenle, yeni bir bebek bezi takma zamanının gelip gelmediğini asla tahmin etmek zorunda kalmayacaksınız.

Ürünün Dezavantajları

 • Bazı ebeveynler tarafından bez ıslandığında bebeğin cildine yapışma eğiliminde olduğu belirtiliyor.
 • Bununla birlikte bu organik bebek bezi çocuk bezleri ürün yelpazesinin en üst seviyesinde fiyatlandırılıyor.

pingo organik bebek bezi

Pingo Organik Bebek Bezi

FİYATLARI GÖSTER

İsviçre’de üretilmiş Pingo bezleri, ebeveynlere klasik bezlerin ekonomik ve ekolojik bir alternatifi olarak tasarlanmıştır.

 • Yeşil elektrik ile üretilmiş, NaturemadeStar sertifikalı şirket, Myclimate sertifikalı projeler ile üretimden kalan CO2 salınımlarını düşürmektedir.
 • Bezin ana yüzeyi FSC sertifikalı selülozdan yapılmış, böylece sürdürülebilir bir çevreye katkı sağlamaktadır. Ayrıca bez tasarımında performans ve konfordan ödün vermeden düşük etkili materyaller kullanılmıştır.
 • FSC sertifikası Pingo bezlerinin ekolojik olduğunu, sadece sürdürülebilir ormanlardan elde edilen selülozu kullandığını ve dünyanın değerli kaynaklarını korumaya yardım ettiğini garantiler.
 • İnce ve yüksek emicilik özelliğine sahip orta parça, sıvıyı 12 saat boyunca emer ve hapseder. Gün ve gece boyu bebeğinizin kuru kalmasını sağlar.
 • Pingo bezleri bebeğinizin cildinin kimyasal ve zehirli maddeler ile temas etmeyeceğini garantiler.
 • Sadece sertifikalı malzemelerden yapılmıştır. Tamamen klorsuzdur.
 • PVC, Parfum, krem ve losyon içermez.
 • Üretiminde parafin, çözücü ve boya da kullanılmıyor.
 • Tüm bunlar için bir bebek bezinin ana fonksiyonundan yani bebeğinizin kuru cildinden ödün vermez.
 • Islaklık göstergeleri vardır. Bu nedenle, yeni bir bebek bezi takma zamanının gelip gelmediğini asla tahmin etmek zorunda kalmayacaksınız.

Geleneksel bezlere göre %25 oranında daha emicidir ve emici olma özelliği ile pek çok annenin tercihi haline gelmiştir. İsviçre’de en sıkı kalite standartları altında üretilmiştir. Şirket üretimden dağıtıma tüm süreçlerde karbon ayak izini düşürmeye çalışıyor.

Ürünün Dezavantajları

 • Bezin bazı ebeveynler tarafından kalın bulunduğu belirtiliyor.
 • Bebeğin altını değiştirirken kimi zaman jelleşmiş döküntüler olduğu belirtiliyor.

tidoo organik bebek bezi

Tidoo Organik, Ekolojik ve Hipoalerjenik Bebek Bezi 

FİYATLARI GÖSTER

Fransa menşeili Tidoo Organik bebek bezi,  2019 yılında 100 ebeveynlik bir panel tarafından en iyi çevre dostu organik ürün seçildi.

 • Tidoo anti alerjik organik bebek bezleri 12 saat boyunca sızıntıyı önler. Bebeklerin hassas ciltlerini koruyan hipoalerjenik özelliğe sahiptir.
 • FSC sertifikalı olup ağaçtan üretilmiştir.
 • Zararlı kimyasallar(Klor, parfüm, losyon, lateks, renklendirici ve petrol ürünü) içermez. Oksijen ile beyazlatılmıştır.
 • Yeni doğan bebek bezlerinde göbek bağı koruması bulunmaktadır. Ayrıca yeni annelere yardımcı olmak amacıyla alt değiştirme zamanını gösteren ıslaklık göstergesi bulunmaktadır.
 • Laboratuvar testleri ile kanıtlanmış hipoalerjenik özelliğe sahiptir.
 • Ambalajı %80 oranında geri dönüşümlüdür.

Ürünün Dezavantajları 

 • Bazı ebeveynler tarafından bezin kalın bulunduğu belirtiliyor.
 • Diğer bezlere göre fiyatları yüksek seviyede.

Tidoo’nun organik ürün yelpazesinde bulunan organik bebek kremleri, organik bebek yağları, organik ıslak mendil ve havluları ile organik saç ve vücut şampuanlarını da güvenle kullanabilirsiniz.

Tidoo Organik Bebek Saç ve Vücut Şampuanı Fiyatları Göster

Uni Baby Yenidoğan Islak Mendil

uni baby ıslak mendil

FİYATLARI GÖSTER

Uni Baby Yenidoğan Islak Mendil anneler tarafından en çok beğenilen ve tercih edilen en iyi yenidoğan ıslak mendildir.

%100 doğal kaynaklı lifler ile dokunulmuş yapısı, saflaştırılmış su ve organik pamuklu içeriğiyle yenidoğan bebeklerin cildine uygundur.
Ekstra emici, ince ve hassas cilt yapısına uygun olarak geliştirilmesi sebebiyle tahrişi önler. El, yüz ve tüm vücutta güvenli temizlik sağlar.
Yaprak boyutunun daha büyük olması sebebiyle bir kerede kolay temizlik sağlar.
Dermatolojik olarak test edilmiştir. Hipoalerjeniktir.
Alkol, Paraben, Parfüm, Sentetik Lif, SLS, SLES ve boya içermez.
Yenidoğan mendile özel üretim hattı ile uluslararası bağımsız kuruluş olan Etko Cosmos sertifikası almayı başarmıştır.

Anneler tarafından en çok tavsiye edilen yenidoğan bebekler için ıslak mendil olan Uni Baby markasına gönül rahatlığıyla güvenebilirler.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi