Yeşil Rüyalarınıza Giriyor mu?

yeşil rüya

Farkında mısınız acaba? Ancak rüyalarımıza giren işleri başarabildiğimizi… Rüyalarımıza giren işlerin peşinde koşarak onları hayatımızın bir parçası haline getirdiğimizi. Hayaliyle yaşadığımız rüyalarımız düşüncesiyle işlerimizi yüksek bir coşkuyla yaptığımızı. Hayallerimizi ideale dönüştürerek büyük bir coşku ve adanmışlıkla başarma ihtiyacının tatmini ve keyfiyle sevincin doyasıya yaşandığının…  Yeşil, rüyalarımıza giriyorsa o hayatımızın bir parçası olmuştur artık. Hayallerimizi süsleyerek kurduğumuz düşlerle rüyalarımıza giren… Yaşanabilir bir dünya ve sürdürülebilir yeşil ekosistemlerin rüyası… Yeşil değişim yarattığı güzellikle yaşanan dönüşümün huzuruyla…  Yaşamın ve yaşamanın sevinci ve mutluluğuyla… 

Düşünsenize… Yeşil hemen her yerde… Yemyeşil bir bahçe… Yemyeşil ağaçlar… Yemyeşil ormanlar… Rengârenk çiçekler… Yemyeşil dağlar… Yemyeşil kırlar… Yemyeşil tepeler… Masmavi bir gökyüzü… Uçuşan kelebekler… Mutlu canlılar ve varlıklar… Sanki büyülenmişçesine bakıyoruz ve yeşile bakmaya doyamıyoruz. Yeşil olan her şeye ve böyle bir doğada tüm varlıkların doğayla etkileşimiyle oluşan Yeşil Aura atmosferi bize bambaşka bir rüyayı yaşatıyor. Yeşil ile birlikte her şeyin güzelleştiği sanki hiç uyanmak istemediğimiz… Belki de mutluluğun en kısa tanımı kişinin kendini iyi hissetmesi… Kişinin kendini iyi hissetmesi öncelikle doğal bir çevrede yaşamasıyla mümkün. Yeşil çevrenin elektromanyetik atmosfer olarak aura etkisiyle olumlu duygular kazanmak kişinin kendini iyi hissetmesiyle sağlanan mutluluk…

Her şeyde Yeşil

Elbette rüyalarınıza giren yeşil; yaşadığınız ev, sokak, mahalle, şehir, ülke veya yaşadığınız yeryüzünde herhangi bir yer olabilir. Yeşili hayal etmek… Bizim için doğayı simgelemenin ötesinde hayatımızı ve çok daha fazla şeyi çağrıştıran İçinde doğup büyüdüğümüz… Onsuz nefes bile alamadığımız… Onunla doğarak büyüdüğümüz… İçinde yaşadığımız… Ekmeğimiz aşımız… Şimdiki ve sonsuza dek evimiz… Doğa içinde yaşadığımız canlı ve cansız varlıklarıyla ve değerleriyle bize sunulan olağanüstü bir hediye. Rüyalarda yeşili hayal etmek, doğadaki canlı yaşamı ve hayatın düşünü kurmak… Dünyada yeşil yeryüzünde yaşayan tüm canlılar için doğayla iç içe bir hayatın… Sürekli yenilenerek şekillenen ve değişen… Önce her an kaostan beslenerek karmaşanın yaşandığı yaratıcı yıkımla oluşan muhteşem güzellik… Sonra ortaya çıkan sakinlik ve huzur ve tekrar yaşam ve sonrasının iç içe birlikteliğinden beslenen sonsuz bir döngü… Milyarlarca yıldan beri var olan canlı ve cansız nesnelerden ve varlıklardan oluşan birbirleriyle ortaklaşa yaşanan hayatlarla…

Yeşil ve İnsan

Yeşil bir doğal çevrede yaşamakla yaşanan mutluluk bizim için psikolojik tatmin (psiko terapi) sağlıyor ve mutlulukla birlikte inanılmaz bir şekilde enerjik olarak coşkulu davranmak… Yeşil bir doğada yaşamakla ve bu doğada hareket ederek sağlanan fiziki tedaviyle (fizyo terapi) sağlanan tatmin ve keyif… Yeşil bir doğada yaşamak ve bu doğada hareket etmek aynı zamanda bize güneşin verdiği ışın ve ısı enerjisiyle birlikte doğal ışın tedavisi (radyoterapi) veriyor. Bu tedavi bizi enerjik ve mutlu ediyor.

Doğal yetişen gıdalarla beslenmek bizim vücudumuzun sağlıklı bir yaşam için savunmasını artırıyor. Doğal gıdalarla beslenmek bizim için besin tedavisi sağlıyor. Böylece bedenimiz daha sağlıklı olarak yüksek enerjisiyle başarımızı artırıyor. Ekolojik yeşil bir çevrede bütün bunları ve çok daha fazlasını çok rahat bir şekilde gözlemleyebiliriz. Doğada hareket ederek onunla iç içe olduğumuzda aura etkisiyle vücudumuzu kuşatan elektromanyetik atmosfer olarak bizi olumlu bir şekilde huzur vererek sakinleştiriyor. Böyle bir yaşamanın hazzı ve keyfiyle birlikte gelen sevinç ve mutluluk… Başka ne istenebilir ki…?

Ekolojik başarının sırrı nedir diye sorsalar…? Verilecek tek bir cevap var. Yeşil rüyalarınıza giriyor mu? sorusuyla gelen yeşili rüyalarda yaşamak olabilirdi. Yeşil hayali kurarak bizim rüyalarımıza giren yeşil tasarımla yaşanabilir bir dünya düşü ve düşüncesi… Ekolojik deneyim ve gözlemlerle oluşan başarılı ekolojik değerlerin oluşumuyla gerçekleşen uygulamaların ancak hayalini kurarak başardığımız… Düşlerinin peşinde koşan yüksek motivasyon coşkusuyla ve yeşil bir doğa için adanmışlıkla çok çalışarak ve süreçleri iyi yöneterek başarılı olunabileceğini gösteriyor. Örneğin; tüm tercihlerimizde ve seçeneklerimizde yeşil olana öncelik vermek, çevreci ürünleri kullanmak, çevremizi yeşillendirmek, her şeyi daha tasarruflu kullanmak, fidan ve ağaç dikimi yapmak.

Yeşille Gelen Çözüm

Artık bizim için dünyada yaşamda bir sürdürülemezlik var! Bu bizim için kritik önemde bir sorun. Gıda kaynakları, su kaynakları, toprak,temiz hava, enerji ve diğerleri artık bize yetmiyor. Çözüm için hepimiz her şeyi sürdürülebilir olarak yeniden tasarlayarak yapmalıyız. Sürdürülebilir olarak Yeşil iş… Dijital ekonomide değişen yeni iş modelleriyle su ve karbon yönetimi ile döngüsel ve sürdürülebilir ekonomi için Yeşil Ekonomi… Sürdürülebilir enerji ve enerji yönetim sistemleriyle Yeşil Enerji… Sürdürülebilir ürünler ve malzemelerle üretim için Yeşil Ürün ve Yeşil Üretim… Şirketlerin kurumsal sürdürülebilirlik performansını yönetimi için Yeşil Yönetim… Elbette Endüstri 4.0 ve inovasyonla birlikte teknolojik gelişmelerle birlikte değişen iş modelleriyle şirketin finansman yapılarının sürdürülebilirliği için Yeşil Finansman… Ekonomide yaşanan dijital dönüşümle birlikte değişen iş yapma modellerinin iş ağı zekâsıyla sürdürülebilirliğini yönetmek için Yeşil İş Ağı Zekâsı ve diğer çevreci ve sürdürülebilir sistemlerle çalışmak… Şimdilik bir başka çözüm yok…

Artık değer yaratan bütün emek ve çabalarımız ancak yeşil ile bir anlam bulabiliyor. Bütün ekonomik etkinliklerin merkezinde doğa, Yeşil Organizasyon ile yer almalı. Ancak Yeşil Davranış ile ekonomik etkinliklerin çevreye faydalı olarak ve denge sağlaması ile mümkün olabilir. Yeşil Sanat bizim yaşantımıza bir değer katarak doğayla iç içe barışık ve mutlu yaşamamızı sağlayabilir. Yeşil Sistem ile doğayla uyumlu çalışmalar yaparak sürdürülebilirliğe katkıda bulunabiliriz. Geçim sağlamak üzere fosil yakıtlardan uzak bir çevreci seçimle herhangi bir alanda yapılan çalışmalar, Yeşil İşçilik daha değerli olabilir. Gezegende yaşayan canlılar ve varlıklar yani hayat Yeşil Rüya ile bir anlam kazanabilir.  Yeşil bir doğada yaşamanın sevinci ve mutluluğu Yeşil Kültür bilincinin yaşamasıyla mümkün olabilir. Yeşilin başarılı olabilmesi için bunun içselleştirilmesi Yeşil Görev bilinci davranışıyla gerçekleşebiliyor.

Yeşilin Hayalini Kurmak!

Yeşilin hayalini kurmak… Yeşil rüyalar görmek… Yeşili rüyalarda yaşamak… Yeşilin hayalini kurarak yeşili rüyalarda görerek yeşili yaşamak yeşil bir ekosistemde yaşamanın düşüncesinin temel adımları. Yeşil bir doğada yaşama bizim vücudumuzun dengesi ve yaşamı için oldukça önemli. Aldığımız her nefeste, dokunduğumuz her şeyde, duyduğumuz her seste, hissettiğimiz her şeyde, içtiğimiz suda, yediğimiz her şeyde. Bizim yaşam kaynağımız olarak vücut dengemiz için fizik ve sosyal olarak da kritik role sahip. Elbette bu şekilde yaşadığımız sürece ilaç ve benzeri tedavilere gerek kalmadan vücudumuzun sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi için… Unutmayalım ki, biz ne kadar içinde yaşadığımız doğada huzurlu ve mutlu bir yaşam sürersek işimizde de o kadar başarılı olabiliriz. İş başarısı ve başarısızlığı da büyük ölçüde yaşadığımız ekosistemden etkileniyor.

İşimiz ve mesleğiniz ne olursa olsun hepimiz yaşadığımız doğaya borcumuz olduğunu bilmeliyiz. Temel ihtiyaçlarımızın doğadan karşılandığını, onu korumak zorunda olduğumuzu, onsuz bir hayatın olamayacağını, sürekliliğini ve sürdürülebilirliğini sağlamanın görevimiz olduğunu vefa ve saygı borcu olarak yaşanan ve yaşatılması gereken doğa sevgisi ve etik değerlerinin yaşamanın ve öğretilmesinin sorumluluğumuz olduğunu her zaman hatırlamalıyız!

Yeşil, Rüyalarınıza Giriyor Mu?  Elbette, yeşili rüyalarda yaşıyorum. Zaten rüyalarımdan hiç çıkmıyor ki… Yeşil yaşadığımızda, kurduğumuz düşlerle rüyalarımıza giren hikâyemiz ise… Senaryosunu kurgulayarak ve oynayarak yaşadığımız… O vakit yapmamız gereken yeşil hayallerin rüyalarımıza girmesi… Yaşanabilir bir dünya ve sürdürülebilir yeşil ekosistemler için… Hayatımızda ve iş dünyamızda değişim yaratarak… Yaşanan dönüşümle birlikteGeleceği şekillendirmek üzere… Birlikte olmak ve birlikteliği başarıya dönüştürmek üzere akıllı iş ağı zekâsıyla çalışarak… Ne duruyorsunuz o zaman…! Haydi…?

Yazar Hakkında

Prof. Dr. Mahmut Tekin

Eğitimini; Lisans, Yüksek Lisans ve Doktorasını İşletme alanında yaptı. Selçuk Üniversitesi İ.İ.B.F. 1987 yılında Yardımcı Doçent, 1989 yılında doçent ve 1995 yılında Profesör oldu. Halen Selçuk Üniversitesi Bölgesel Gelişme Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve İşletme Bölümü Üretim Yönetimi ve Pazarlama Anabilim Dalı Başkanı olarak çalışıyor.