Evde Rimel Yapımı – Evde Doğal Rimel Nasıl Yapılır ?

evde rimel yapımı
Yazan Ekolojist

Ev yapımı rimel, size daha kalın, daha uzun ve daha koyu kirpikler sunmanın kolay ve doğal bir yoludur. Ev yapımı rimeli birkaç basit malzemeyle aşağıdaki ipuçlarını izleyerek yapabilirsiniz.

İhtiyacınız olacak malzemeler: hindistan cevizi yağı, shea yağı (karite yağı), balmumu, aloe vera jeli ve aktif karbon.

Yıllarca satın aldığımız onca kozmetik ürününden sonra kendi doğal kişisel bakım ürünlerimiz ve makyaj malzemelerimizi kolaylıkla yapabileceğimizi bilmek mutluluk verici. Evde rimel yapmak hem zahmetsiz, hem doğal yani zararsız, hem de masrafsız.

Ancak evde rimel yapımı konusunda verilen tariflerin çoğu kirpiklerin daha koyu görünmesini sağlarken daha kalın ve hacimli görünmesini sağlamıyor. Birazdan paylaşacağımız doğal maskara tarifi kirpiklerinize aynı zamanda dolgunluk da katacak.

Geleneksel Maskara Zararlı mı?

Genel olarak makyaj endüstrisi çok az gözetim altında ve makyaj ürünlerinde kullandıkları içerikler söz konusu olduğunda çok katı düzenlemelere sahip değil.

İnternette hızlı bir arama yaparak, maskara için birçok harika seçenek bulabilirsiniz, ancak aynı zamanda trietanolamin (potansiyel alerjilere, immünotoksisiteye ve organ sistemi toksisitesine neden olabilir), talk (asbest içerebilir ), fenoksietanol (tahriş, alerji, organ sistemi toksisitesi) ve çok daha fazlası ile karşılaşmanız olasıdır.

Ancak elbette yıllar içinde makyaj endüstrisi de taleplere göre şekillenmeye başladı. Birçok doğal şirket kuruldu ve hatta bazı sıradan şirketler daha doğal ürünler üretmeye başladı.

Doğal Rimel Yapımı İçin İpuçları

Ev yapımı maskarayı plastik bir torbaya koyun ve ardından temiz bir maskara tüpüne aktarın.

Kirpikleri kıvırın ve daha dolgun kirpikler elde etmek için mısır nişastası kullanın.

Doğal rimeli aynı zamanda eyeliner fırçası ile eyeliner olarak da kullanabilirsiniz.

Daha kahverengi bir maskara istiyorsanız, aktif karbonu azaltabilir ve biraz kakao tozu ekleyebilirsiniz.

Ev Yapımı Maskara Nasıl Yapılır?  

Ev Yapımı Maskara İçin Malzemeler:

1 çay kaşığı shea yağı (karite yağı) SATIN AL
1 1/2 çay kaşığı balmumu SATIN AL
4 çay kaşığı aloe vera jeli SATIN AL
1 çay kaşığı hindistancevizi yağı SATIN AL
1 çay kaşığı aktif karbon SATIN AL 

İhtiyacınız Olabilecek Malzemeler:

Temiz Maskara Tüpü
Küçük spatula

Doğal Rimel Nasıl Yapılır?

Malzemeleri temin ettikten sonra gelelim evde kolaylıkla yapılabilecek doğal rimel tarifine.

1. Küçük bir tencereye ilk dört malzemeyi (shea yağı, balmumu, aloe vera jeli ve hindistan cevizi yağı) koyun ve benmari usulüyle tamamen eriyene kadar ısıtın.

ev yapımı rimel tarifi

2. Siyah renk için aktif karbon, kahverengi renk için ise kakao ekleyin ve karışımı ve ocaktan alın.

ev yapımı maskara

3. Karışımı plastik bir poşete koyun, biraz soğumaya bırakın ve içindekileri poşetin bir köşesine taşıyın.

4. Poşetin ucunda küçük bir delik açın, boş ve sterilize edilmiş maskara tüpüne yerleştirin ve maskarayı tüpe yavaşça sıkın.

ev yapımı rimel

Not 1: Hazırlanan karışımı küçük bir kavanoza koyarak rimel fırçası ile de sürebilirsiniz. 

Not 2: Bu rimel tamamen doğal olduğundan ve koruyucu içermediğinden maksimum 3-4 ay dayanım ömrü bulunmaktadır. Birkaç damla E vitamini yağı ekleyebilir ve dayanım ömrünü uzatmak için biraz daha az hindistancevizi yağı koyabilirsiniz.

Doğal Rimel Yapımı Sıkça Sorulan Sorular (SSS):

Ev Yapımı Rimel Yerine Doğal Rimel Satın Almak İstiyorum. Hangi Markayı Tercih Etmeliyim?

New Well maskara, içeriğinde bulunan yedi önemli yağ ile kirpikler için en iyi rimel olarak sunuluyor. İçeriğinde bulunan yağlar, proteinler ve extractlar ile kirpiklerinin dostu doğal maskara, kirpiklere uzun vadede olumlu etkiler yapıyor. Takma kirpik etkisi veren maskara ile kirpikler hiç olmadığı kadar uzun ve gür görünüyor. İçeriğindeki doğal bileşenler ile kirpikler için en iyi maskara olan bio-herbal maskarayı tercih edip farkı görmeniz mümkün.

doğal maskara

FİYATLARI GÖSTER

?Kullanıcı Yorumu:

  • Kesinlikle harika bir rimel. Sürerken bitkisel yağların yumuşaklığını hissediyorsunuz. Benim kirpiklerim düz ve aşağı olmasına rağmen sürünce tek tek ayırıp kıvırdı. İndirime girdikçe almayı düşünüyorum. Jet hızıyla geldi elime. Çok teşekkür ederim.
  • Kirpiklerim gürdü daha çok gürleşti, o kadar güzel ki siyahlığı oldukça yoğun ve kirpikleri kıvırıyor rahatça kullanın, kullandırın. Tamamen bitkisel süper. Newwell aşksın.

Aktif Karbon Kullanımı Cilt İçin Zararlı Mı?

Aktif karbon nedir?

Aktif karbon, tıbbi ortamda üretilen, karbonun kimyasal tepkimelere karşı dayanıklılığının artması için belirli miktarda ısı ve kimyasal maddeye maruz bırakılmasıyla elde edilen bir içeriktir. Düşünülenin aksine aktif karbon bir diğer adıyla aktif kömür, bilinen kömür gibi doğada direkt bulunmaz. Hindistan cevizi kabuğu, bambu, odun, fındıkkabuğu gibi organik maddelerden yüksek ısılar kullanılarak, laboratuvar şartlarında oluşturulur.

Aktif Kömürün Cilt Üstündeki Etkileri

Araştırmacılar, aktif kömürün; bakteriler, kir, toz, kimyasallar, toksinler gibi mikro partiküllerin, cildin yüzeyine çekilmesinde kolaylaştırıcı etkisi olabileceğini bildirmişlerdir. Aktif karbonun sağlık üstünde de olumlu bir çok etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle güvenle kullanılabilir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi