Tusaş Sıfır Atık Belgesi Alan İlk Sanayi Şirketi Oldu

tusaş sıfır atık
Yazan Ekolojist

Türkiye’nin havacılık ve uzay alanında öncü şirketlerinden Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ), ülke genelinde faaliyet gösteren sanayi şirketleri arasında Sıfır Atık Belgesi” almaya hak kazanan ilk firma olduğunu bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, şirketin Sıfır Atık Projesi kapsamında gerçekleştirdiği atıkların yerinde ayrıştırılması ve geri kazanımına yönelik çalışmalarını ödüllendirdi.

Atıklarının yüzde 99’unu dönüştüren şirket, Kahramankazan merkez yerleşkesi başta olmak üzere, gerek yurt içi gerekse yurt dışı ofislerinde sıfır atık faaliyetleri kapsamında oluşturduğu ekosistemle atıkların ayrıştırılması ve geri dönüşümünü sağlamak amacıyla birçok aksiyon planını uygulamaya devam ediyor.

tusaş sıfır atık belgesi

TUSAŞ, atık su ve içme suyu arıtma tesisleri, endüstriyel atık ön arıtma tesisi, tehlikeli ve hurda atıkların toplanıp lisanslı tesislere gönderilmesiyle Sıfır Atık Projesi’ne katkı sağlıyor.

Geçen yıl çalışanlarına 7 bin saate yakın eğitim veren şirket, çalışanlarının çevre bilinci ve sıfır atık konularında farkındalığını da artırıyor.

Böylece TUSAŞ, atıkların yerinde ayrıştırılması ve geri kazanılmasına yönelik örnek çalışmaları dolayısıyla Sıfır Atık Belgesi almaya hak kazanan ilk sanayi şirketi oldu.

Ağaçların Kesilmesi Önlendi, Tasarruf Sağlandı

Açıklamada, konuya ilişkin değerlendirmelerine yer verilen TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, atıkların dönüştürülmesine büyük önem verdiklerini bildirdi.

tusaş çevresel faydav

Şirket olarak faaliyet gösterdikleri alanlarda “sürekli iyileştirme” ilkesiyle çevresel etkilerin ve yasal süreçlerin yanı sıra toplumsal diğer etkenlere de uygun olarak atıkları azaltmaya ve çevre kirliliğini önlenmeye devam ettiklerini vurgulayan Kotil, çevresel fayda raporuna ilişkin şunları kaydetti:

“2019 yılında 2 bin 800 ton metal, 600 ton kağıt, 26 ton plastik ve 6,5 ton cam atığın yerinde ayrıştırılması ve dönüşüme gönderilmesiyle 10 bin 200 ağacın kesilmesi ve 373 bin 461 kilogram karbondioksite eş değer sera gazının salınımı önlendi. 4,6 milyon kilovatsaat enerji tasarrufu sağlandı.”

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi