Hilton Otelleri Kullanılmış Sabunları Geri Dönüştürerek Hayat Kurtarıyor

sürdürülebilirlik projeleri

Hilton Otelleri çevresel etkisini azaltmak üzere, otel odalarında bulunan kullanılmış sabunları geri dönüştürüyor. Sadece sabunları geri dönüştürmekle kalmıyor bu sabunları 127 ülkede ihtiyacı olan topluluklara dağıtarak sosyal fayda sağlıyor. 

Her yıl milyarlarca parça kısmen kullanılmış otel sabunu dünyanın dört bir yanına atılıyor. Bu sabun kalıpları nihayetinde hayat kurtarabilecekken düzenli depolama alanlarına gönderiliyor.

Dünya çapında, yetersiz hizmet alan topluluklarda her yıl 1.8 milyon kişi, başka bir deyişle 4 çocuktan 1’i yetersiz temiz suya ve sabuna erişim eksikliği nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu yürek parçalayıcı istatistikler, Hilton’u bundan yaklaşık on yıl önce dünyada ilk olarak başlatılan bir sabun geri dönüşüm programı başlatmaya teşvik etti.

geri dönüşüm

Dünyanın dört bir yanındaki ortaklarla birlikte çalışarak, bu küresel hijyen sorununu çözmeye yardımcı olmaya ve atılan otel sabunlarından oluşan milyonlarca atığı sıfır atık felsefesi ile azaltmaya yardımcı olan Hilton bugün, konaklama endüstrisindeki en büyük sabun geri dönüşüm programına sahip.

Sabun Geri Dönüşümünün Hikayesi

Sabun geri dönüşüm süreci özetle şu şekilde ilerliyor; otelde bulunan temizlik görevlileri sabunların nasıl toplanacağı ile ilgili bir eğitim programının ardından sabunları özelliklerine göre ayrı olarak biriktiriyor. Geri dönüşüm tesisine gelen sabunlar öncelikle elle ayırma ünitelerinde detaylı bir ayırma işlemine tabi tutuluyor. Ardından makinelerde ezilen ve sterilize edilen sabunlar, kalıplara alınıp kesilerek yeniden hayat kazanıyor.

Bu yeni sabun kalıpları sadece çevre dostu olmakla kalmıyor, aynı zamanda hastalıkları önlemeye ve ölüm oranlarını azaltmaya yardımcı oluyor. Sadece bir kalıp geri dönüştürülmüş sabun yaklaşık 180 el yıkama sağlıyor. Çok basit olarak düşündüğümüz bu işlem aslında bir çok ülkede minnet duyulan büyük bir ihtiyaç.

Hilton’un sabun geri dönüşümünde lider ve küresel hijyen devriminde öncü rolü 2009’da başladı. Hampton Inn by Hilton Orlando-International Airport, o yıllardan beri Clean the World programına katılım sağlayan ilke ve en büyük sabun geri dönüşüm partneri.

2016 yılında Hilton’un All Suites markaları (Embassy Suites, Homewood Suites ve Home2 Suites by Hilton) Clean the World ile sabun geri dönüşümünü bir marka standardı haline getirdi; Ocak 2019’da Hilton Garden Inn ve Hampton by Hilton da bu akıma katıldı.

Bu programın önemli çevresel ve sosyal etkisini kabul eden bu beş marka, sabun geri dönüşüm çabalarını bir üst seviyeye taşımaya karar verdi. Bu yılın başlarında, Clean the World ile ortaklaşa çalışan beş marka, Dünya El Yıkama Günü 2019’da bir milyon yeni bar oluşturmak için yeterli sabunu geri dönüştürmeyi hedefleyen Dünya Temizliği Yarışması’nı başlatmak için güçlerini birleştirdi.

Otel sahipleri ve ekip üyeleri mücadeleyi ciddiye aldı ve sadece birkaç ay içinde mülkler hedeflerine ulaştı. Bu erken başarıyı göz önünde bulunduran yetkililer çıtayı bir üst seviyeye çıkararak hedeflerini iki milyon kalıp sabuna yükselttiler.

Hilton Küresel Kurumsal İlişkiler Başkanı Katie Fallon, geri dönüşüm programı ile ilgili şu sözleri kaydetti;

“Dünya Temizliği Yarışması sadece küresel hijyen kriziyle ilgili farkındalığı yaymakla kalmadı, aynı zamanda yaklaşık 415 milyonun hayatını kurtararak etkiye sahip 2.3 milyondan fazla yeni sabunun üretilmesini sağladı. Mücadelenin etkisi, sabun geri dönüşüm çabalarımızı dünya çapında daha fazla mülkte genişletmemize ilham verdi.”

sabun geri dönüşümü

Ocak 2020’den itibaren sabun geri dönüşümü Hilton’un marka portföyünde standart olacak. Bu yeni marka standardı, ABD, Porto Riko, Kanada, Dominik Cumhuriyeti, İngiltere ve Avrupa’da geçerli. Hilton’un bir sonraki hedefi, Soap Cycling ve Sundara India gibi sabun geri dönüşüm organizasyonları ile bir arada çalışarak sabun geri dönüşüm programına Asya-Pasifik bölgesini de dahil etmek.

Daha Temiz Bir Gelecek Yaratmak

Hilton mülkleri bugüne kadar 4 milyon sabunu geri dönüştürerek 127 ülkede ihtiyacı olan topluluklara 11 milyon sabun barı dağıtılmasını sağladı.

Bunun yanı sıra bir milyon boş sabun şişesini enerjiye dönüştürdü ve  dört milyon tondan fazla atığın depolama alanlarına gönderilmesini engelleyerek değerlendirilmesini sağladı.

Clean the World, geri dönüştürülmüş sabun dağıtılan bölgelerde hijyenle ilgili hastalıklarda yüzde 60 azalma olduğunu bildirdi.

Katie Fallon hedeflerine yönelik şu sözlere yer verdi, “2030 yılına kadar düzenli depolama alanına sıfır sabun gönderme hedefini içeren sabun geri dönüşüm programımızın genişletilmesi, hizmet verdiğimiz küresel topluluklarda olumlu değişimi teşvik etme konusundaki büyük taahhüdümüzün sadece bir parçasıdır.”

sabun geri dönüşüm

Sıfır atık konusunda örnek bir girişim başlatan Hilton Otelleri’nin, yaratmış olduğu bu çevresel ve sosyal faydanın dünya çapında yaygınlaşması en büyük temennimiz.

Hilton’un 2030 Yılı Sürdürülebilirlik Hedefleri 

Hilton’un sürdürülebilirlik ile ilgili çalışmaları bunlarla sınırlı kalmıyor. Şirketin 2030 hedefleri aşağıdaki sosyal ve çevresel hedefleri içeriyor:

Gezegeni Korumaya Yardımcı Olmak İçin Çevresel Etkiyi Yarıya İndirmek

  • Paris İklim Anlaşması doğrultusunda ve Bilim Tabanlı Hedefler Girişimi (SBTi) tarafından onaylanan karbon emisyon yoğunluğunu %61 oranında azaltmak
  • Mevcut sabun geri dönüşüm programını tüm otellere genişleterek katı atık sahalarına sıfır sabun göndermek
  • Su tüketimini ve üretilen atıkları % 50 azaltmak
  • Sürdürülebilir bir şekilde et, kümes hayvanları, ürün, deniz ürünleri ve pamuk edinmek

İki Kat Sosyal Yatırım ve Toplumlara Olumlu Değişim Getirmek

  • Yerel, küçük ve azınlık hissedarlara harcanan tutarı ikiye katlamak
  • Yerel kuruluşlar ve okullarla ortaklıklar da dahil olmak üzere, kadınlar ve gençler için fırsat programlarına iki kat yatırım yapmak
  • Ekip Üyesi girişimleri ile 10 milyon gönüllü saat katkısı
  • Doğal afet yardım girişimi için iki kat parasal destek
  • Hilton’un değer zincirinde zorla çalıştırma ve insan ticaretini ortadan kaldırmak için İnsan Hakları yetilerini geliştirmek

Kaynak: Sustainable Brands

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.