En İyi Bitki Yetiştirme Kabini

en iyi bitki yetiştirme kabini
Yazan Ekolojist

Bitkileri daha sağlıklı ve daha hızlı yetiştirmek istiyorsanız bitki yetiştirme kabini kullanmalısınız. Kabininin içerisinde sıcaklık optimum düzeyde tutulmaktadır. Bu sayede bitkileriniz çok hızlı büyümektedir. Bitkiler için sıcaklık çok önemlidir. Her bitkinin geliştiği, büyüdüğü sıcaklık farklıdır. Bazı bitkiler sıcak havayı severken bazıları ise serin havayı sever. Bitki yetiştirme kabini ile hangi hava koşulunda yaşarsanız yaşayın bitkileriniz çok hızlı bir şekilde büyüyecektir.

İç mekan bitkilerini ve diğer her türlü yeşil bitkiyi barındırabilecek bir bitki yetiştirme kabini arayışındaysanız, tam da ihtiyacınız olan şey bu makalede yer alıyor.

İç mekan yetiştiriciliği için en iyi bitki yetiştirme kabini seçimimiz hem uygun fiyatlı hem de çok yönlü seçenekleri içerir – hem yeni başlayanlar hem de deneyimli yetiştiriciler için mükemmeldir.

Bitkilerim için en iyi yetiştirme kabini hangisidir?” sorusuna verilecek cevap her zaman aynıdır: duruma göre değişir.

Bitkileriniz için doğru yetiştirme kabinini seçmek, kaç tane bitki yetiştirmek istediğinize, bir kabin için sahip olduğunuz alana, yetiştirmek için ihtiyacınız olan ekipmana ve bütçenize bağlıdır.

Bu yüzden birkaç bitki yetiştirme kabinini; yetiştirici incelemelerini, özelliklerini, bitki kapasitesini, gücünü ve genel kalitesini derleyerek, her bütçe ve ihtiyaç için  en iyi bitki yetiştirme kabini listemizi bir araya getirdik.

En İyi Bitki Yetiştirme Kabini

bitki yetiştirme kabini

FİYATLARI GÖSTER

Tam spektrum 300-2000W LED ışık, büyük ağır fermuar ve ışık sızıntısını önlemek için çift dikiş ile kabinin içerisinde bulunan özel ışık sayesinde bitkiniz çok hızlı bir şekilde büyüyecektir. Bitki kabini, bir şeyler ekmeyi, dikmeyi sevenler için çok ideal bir üründür. Bu ürün ile diktiğiniz bitkiden en hızlı şekilde yararlanmış olursunuz. Bitkinizi çok hızlı bir şekilde büyüterek, bir an önce ondan yararlanmış olursunuz. Bu sebeple tarım ile uğraşmayı sevenlerin en çok kullandığı ürünlerden bir tanesidir.

Bunun yanı sıra bitki yetiştirme kabininin içerisindeki özel ışık sayesinde bitkileriniz her zaman fotosentez yaptığı için çok hızlı bir şekilde boy atacaktır. Tüm bu avantajlarından yararlanmak için sizde bitki yetiştirme kabini alabilirsiniz. Hava koşullarından dolayı bazı bitkileri yetiştiremeyeceğiniz söylense bile bitki yetiştirme kabini ile bitkilerinizi rahatlıkla büyütebileceksiniz.

Hangi bitki yetiştirme kabininin sizin için en iyisi olduğundan emin değil misiniz?

Hangi yetiştirme kabininin ihtiyaçlarınıza uygun olacağından hala emin değilseniz, burada dikkat etmeniz gereken birkaç özellik ve faktör bulunmaktadır.

1. Boyut

İç mekanda bitki yetiştirirken, ne kadar alanla çalışmanız gerektiğini belirleyeceğinden, yetiştirme çadırınızın boyutunu dikkate almak önemlidir. Çok fazla alan gerektirmeyen küçük bitkilere yeni başlıyorsanız veya yetiştiriyorsanız, 2×2 veya 3×3 fit boyutlarında küçük bir kabin iyi bir seçenek olabilir.

Daha büyük bir şey arıyorsanız veya hidroponik bir alan kurmak istiyorsanız, 4 × 4 veya 5 × 5 bitki yetiştirme kabini daha iyi bir seçim olabilir. Özel hidroponik yetiştirme kabini modelleri olmamasına rağmen, büyük bir yetiştirme kabini, bu tür yetiştirmelerin gerektirdiği ek ekipman için yeterli alan sağlayacaktır.

Kaba bir kılavuz olarak, burada kaç tane bitki (5-7 galonluk bir tencereye yerleştirilmiş) farklı büyüklükteki yetiştirme kabinine sığacak:

2x2ft: 2 bitki
2x3ft: 2-3 bitki
2x4ft: 2-4 bitki
4x4ft: 4-6 bitki
5x5ft: 5-6 bitki
6x6ft ila 7x7ft: 6-8 bitki
8x4ft: 8-10 bitki
8x8ft ila 9x9ft: 14-16 bitki
10x10ft ve daha büyük: 30+ bitki

2. Kumaş Yoğunluğu
Doğru yetiştirme kabinini seçerken bir diğer çok önemli faktör kumaş yoğunluğudur.

Yetiştirme kabini kumaş yoğunluğu Denye (D) cinsinden ölçülür. Esasen Denye, bir yetiştirme kabinini kaplayan dış malzemeyi oluşturan tek tek ipliklerin her birinin kalınlığını temsil eder. Başka bir deyişle, sayı ne kadar yüksek olursa, malzeme o kadar kalın olur ve büyüyen bir kabinde ışık sızıntısı olma olasılığı o kadar düşük olur.

Işık sızıntıları neden kötüdür?

Birincisi, yetiştirme ışıklarının verimliliğini en üst düzeye çıkarmak isteyeceksiniz. Yani temel olarak, ışık sızıntısı bir enerji kaybı ve bitki büyüme potansiyelidir. Belki de kenevir yetiştiricileri için daha da önemlisi, ışık sızıntısı hermafroditizme veya dişi bir bitkinin erkek organları yetiştirmesine yol açabilir. Tohumsuz çeşitler yetiştiren yetiştiriciler için bu, tüm mahsulü mahvedebilir.

Not: Hemen değilse, zamanla, tüm yetiştirme kabinlerinin şu veya bu şekilde hafif sızıntı geliştirmesi muhtemeldir. Bu, özellikle sık kullanılan kabinler için geçerlidir, çünkü sürekli kullanım, fermuarların ve kabin köşelerinin etrafındaki dikişlere baskı yapar.

Bundan kaçınmak için yapabileceğiniz pek bir şey yok. Daha çok bir gözlem ve bakım durumudur. Kabinde hafif sızıntı oluştuğunda büyümenin ortasındaysanız, gelişen delikleri kapatmak için kabinin dışında bir miktar siyah kanal kullanmanız önerilir.

Daha da iyi bir alternatif? Dışarı çıkın ve kendinize biraz siyah, jel bazlı oje alın. Bu sinir bozucu ışık sızıntısı deliklerini doldurmak için harikadır.

Bununla birlikte, delik özellikle büyükse veya yırtıklar varsa, kabini indirin ve bir dikiş seti ile delikleri daha kalıcı olarak onarın.

3. Havalandırma

Sağlıklı bitki büyümesi için uygun havalandırma şarttır. Ne yazık ki, birçok yetiştirici, yetiştirme kabininde yetiştirdikleri bitkilere yeterli havalandırma sağlamama hatasına düşmektedir. Bu, ısı birikmesi, zararlılar ve küf gibi sorunlara yol açabilir.

Yetiştirme kabininde havalandırma sağlamanın en iyi yollarından biri, bir havalandırma sistemi kurmaktır. Bir havalandırma sisteminin çalışması için, ekipmanın elbette hava kanalları ve benzerleri için giriş ve çıkışlara ihtiyacı vardır. Bu, giriş ve çıkış fanları gibi havalandırma ekipmanlarının taze hava getirmesini ve sıcak havayı çadırdan dışarı çekmesini sağlar.

Mesh havalandırma pencereleri de çok önemlidir. Bu ağlı pencereler, sıcak havanın dışarı çıkmasına izin verirken, taze havanın bitki yetiştirme kabinine girmesine izin verir. Sadece ağın yeterince iyi olduğundan emin olun, böylece haşereler içeri giremez.

4. Fiyatlandırma

Fiyatlandırma başka bir husustur. Kaliteli bir büyüme çadırı yıllarca dayanırken, ucuz olan birkaç aylık kullanımdan sonra dağılabilir.
Peki hangisi daha iyi, uygun fiyatlı veya pahalı?

Her şeyde olduğu gibi, çoğunlukla ödediğinizin karşılığını alıyorsunuz. Yalnızca geçici bir şey arıyorsanız, uygun fiyatlı bir çadır genellikle işinizi görür. Ancak, bir çadırı uzun yıllar boyunca tutmak istiyorsanız, o zaman elbette, daha pahalı bir çadır genellikle ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi