En İyi Organik Saç Boyaları

en iyi organik saç boyası
Yazan Ekolojist

Temiz güzellik hareketinin temelde saç, cilt ve makyaj dünyasını ele geçirmiş olduğu bir sır değil. Doğal deodoranttan temiz yüz yıkamalarına ve resifler için güvenli güneş kremlerine kadar, pazar şimdi şaşırtıcı derecede geniş bir çevre dostu formül yelpazesiyle dolu ve bunlara organik saç boyası da dahildir. Ancak herhangi bir toksin, kimyasal veya sert içerik içermeyen organik bir saç boyası ne yazık ki söz konusu olamaz.

Saçınızı kına veya gerçek bitkilerle (pancar suyu veya havuç suyu gibi) boyamadığınız sürece, ne olursa olsun saç boyanızın formülünde aktif kimyasal maddeler olacaktır. Yine de hala amonyak içermeyen, alkol içermeyen, p-fenilendiamin (PPD) içermeyen (saç kütikülünü açmaya yardımcı olan kimyasal) bir çok organik saç boyası markası mevcut.

Organik Saç Boyası Nedir?

Organik saç boyası, doğal bitkiler kullanılarak üretilen ve kimyasal içeriği az veya ihmal edilebilir düzeyde olan saç boyalarıdır. Organik saç boyasında bulunan bitkisel bileşenler, pestisitler veya gübreler olmadan doğal yöntemlerle yetiştirilmektedir ve bu sebeple de organik adını almıştır.

%100 Organik Saç Boyası Var mı?

Saç rengini kalıcı anlamda değiştirebilmek için saç boyalarında teknik olarak yalnızca bitkilerden faydalanmak ne yazık ki mümkün değildir. Kına veya ev yapımı doğal saç boyası kullanmadığınız sürece %100 doğal ve organik saç boyası söz konusu olamaz.

Okuyun: Doğal Saç Boyası Yapımı – Ev Yapımı 7 Farklı Doğal Saç Boyası

Bu nedenle hiçbir saç boyası %100 organik değildir çünkü etkili olması için belirli miktarda sentetik kimyasallara ihtiyaç bulunmaktadır. Bu kimyasallar, saçlarınızın pH seviyelerini, saçların rengi efektif bir şekilde emmesi ve en iyi sonuçları göstermesi için etkinleştirmeye yardımcı olur.

Bazı kına saç boyalarının %100 doğal olduğu iddia edilebilir, ancak beyazları kapatacak kadar etkili olmayabilirler. Ayrıca içinde bulunan metalik tuzlar saçınıza zarar vererek zamanla kuru ve kırılgan hale gelmesine neden olabilir.

Organik saç boyası etiketinde nelere dikkat etmelisiniz?

Bu kimyasalların en yaygın ve tehlikelisi muhtemelen PPD’lerdir (p-Fenilendiamin). Bu durum mesane kanseri, akciğer, böbrek ve sinir sistemi bozuklukları ve ciddi alerjik reaksiyonlarla ilişkilendirilmiştir. PPD’ler olmadan bir saç rengi formüle etmek neredeyse imkansızdır, ancak en önemli faktör kimyasalın konsantrasyonudur.

Ana market markalarında bu oran %5-6’ya kadar çıkabilirken, organik saç boyaları %1’den az kullanır. Ve evet, bu fark çok şey ifade ediyor – bir paket sigara içmekle sigara içen birinin yanında olmak arasındaki farka eş değer.

Bir diğer tehlikeli kimyasal grup ise Persülfatlardır. Bunlar, saç boyalarında ve ağartıcılarda bulunan sodyum, potasyum ve amonyum sülfatları içerir ve %60’a varan konsantrasyonlarda kullanılır. Bununla birlikte, sadece %17,5’lik konsantrasyonların cildi tahriş ettiği gösterilmiştir. Persülfatlar ayrıca dumanları solunduğunda zehirlidir, astıma ve akciğer hasarına neden olurlar. Kozmetik Bileşen İnceleme Uzman Paneli, cildin iyice durulanması koşuluyla, ara sıra kullanım için güvenli oldukları sonucuna varmıştır.

Kaçınılması gereken diğer saç boyası kimyasalları

Resorsinol

Bu, Cosmetics Safety Database’de tehlike nedeniyle 10 üzerinden kötü bir 8 alıyor. Avrupa Birliği tarafından zararlı, gözleri ve cildi tahriş edici ve çevre için tehlikeli olarak sınıflandırılmıştır. Ayrıca hormonal işlevi bozabilir ve hipotiroidizme yol açabilir.

Amonyak

Amonyak cildi, gözleri ve solunum sistemini tahriş eder ve astıma ve solunum güçlüğüne neden olabilir. Bununla birlikte, PPD’den çok daha az toksiktir ve Cosmetics Safety Database’de toksisite için yalnızca 10 üzerinden 3 puan alır. Yine de birçok şirket, saç milinin bütünlüğünü tehlikeye atan bu sert bileşeni aşamalı olarak bırakıyor.

Hidrojen peroksit

Saç ağartıcılarda hidrojen peroksit kullanılır. Aşındırıcıdır ve Japonya’da kozmetik kullanımı yasaklanmıştır ve Kanada’da kısıtlanmıştır. Hayvan çalışmaları, düşük dozlarda sinir sistemi, solunum ve sindirim sistemleri üzerinde toksik etkileri olduğunu göstermiştir.

Kurşun asetat

Bu, kademeli koyulaşma için kullanılan bazı saç boyama ürünlerinde bulunur ve potansiyel olarak toksik başka bir kimyasaldır. Kurşunun beyin ve sinir sistemi üzerinde iyi bilinen zararlı etkileri vardır.

4-ABP

Bu bileşen kanser gelişimi ile ilişkilendirilmiştir.

Markanızın bunlardan bazılarını içerebileceğinden endişeleniyor musunuz? Amerika’da yaşayanlar için iyi bir ipucu, Avrupa veya Japon markaları satın almak olacaktır: AB ve Japonya, başka yerlerde hâlâ izin verilen birçok zehirli maddeyi yasaklamıştır.

Neden doğal olmayan saç renklerinden kaçınmalısınız?

Tüketicilerin saç boyasındaki kimyasalların tehlikelerine karşı anlayışlı hale geldiğini bilen üreticiler, ürünlerini yeşil yıkama (green washing) girişimleri ile her şeyi yaptılar. Bir ürünün adının kulağa ‘yeşil ve temiz’ gelmesi, öyle olduğu anlamına gelmez.

En kötü suçlulardan bazıları? L’Oreal Natural Match (“doğal”, orijinal saç renginizi ifade eder, ancak kolayca yanlış yorumlanabilir); Garnier HerbaShine (evet, bambu içerir ve amonyak içermez, ancak aynı zamanda yüksek düzeyde hidrojen peroksit ve kimyasal koku içerir) ve Clairol Natural Instincts (yine amonyak içermez, ancak parabenler ve hidrojen peroksit dahil olmak üzere diğer zararlı kimyasallarla doludur).

Kalıcı koyu renklerin her zaman bazı PPD’lere sahip olacağı unutulmamalıdır. Amerika’da yasal maksimum %2’dir; Gerçekten doğal olmaya çalışan markalar (aşağıdakiler gibi) %0,06 kadar az içerebilir.

Hamile iken saç boyanır mı?

Kalıcı boyaları kullanıp kullanmamaya karar vermek size kalmış, ancak şunu unutmayın: hamile kadınların saçlarını boyamamaları şiddetle tavsiye edilir ve Çevre Çalışma Grubu, test ettikleri saç boyası ürünlerinin %69’unun Skin Deep için test ettiğini tespit etti. veritabanı kanser riski oluşturabilir. 1994 Ulusal Kanser Enstitüsü raporu, uzun süreler boyunca kullanılan koyu boyaların, Hodgkin dışı lenfoma ve multipl miyelom gibi kanser riskini artırdığını belirtiyor. Tüm potansiyel tehlikelere rağmen, Amerika’da FDA saç boyası bileşenlerini (sentetik veya doğal) hiç düzenlemez.

Tüm kalıcı renklerin her zaman bazı kimyasallar kullanacağını bilmelisiniz; Bu en iyi doğal saç boyalarında bile geçerlidir. Gerçekten en az zarar veren ve en doğal olanı seçmek, yapmanız gereken en iyi bilgiyi kullanmaktır.

Sizin için araştırmayı yaptık ve en iyi organik saç boyalarını seçtik.

En İyi Organik Saç Boyaları

1. Robin Odin

organik saç boyaları

FİYATLARI GÖSTER

 • Robin&odin, içeriğinde organik ürünler barındıran ve organik içerik sertifikalı kalıcı saç boyasıdır.
 • Wheat protein (buğday proteini), Aloe vera extract, Symphytum officinale (karakafes kök ekstresi)), Citrus grandis (greyfurt ekstresi), Citrus dulcis (portakal ekstresi), Vitamin E, Vitamin C, Hoş kokuludur, saçı besler, saç derisinde tahrişi önler, bolca nemlendirir ve parlaklık verir. Robin&odin kalıcı saç boyasına ait organik sertifikalar
 • ürünlerde kullanılan meyve ve bitkilerin mümkün olan en doğal koşullarda üretildiğini gösterir.
 • Petrokimyasal yağlardan elde edilen renk pigmentleridir.
 • %100 vegan
 • Silikon içermez
 • Paraben içermez

2. Herbatint

 

amonyaksız saç boyası

FİYATLARI GÖSTER

 • Amonyak, Resorsin, Paraben içermez.
 • Aloe Vera: Antioksidan, vitamince zengin enzimler, pantenol ve doğal mineral özelliği ile bilinen bir bitki türüdür. Boyama sırasında saçları besler ve korur.
 • Limnanthes Alba: E ve F vitaminleri açısından zengindir. Saçın kolay renk tutmasını ve kalıcı olmasını sağlar.
 • Hamamelis: Flavanoid içeriği sayesinde saç derisini korur.
 • Beyaz Kayın Ağacı: Canlandırır ve yeniden yapılandırır.
 • Ekinezya: Saç derisini nemlendirir.

3. Phyto Color

doğal saç boyaları

FİYATLARI GÖSTER

 • Saç ve saç derisine duyarlıdır.
 • PHYTOSOLBA Laboratuvarları’nın yüksek teknolojiye sahip alt yapısı ve bitki uzmanlığındaki deneyimi ile bitkisel pigmentlerin renklendirici özelliği kullanılarak geliştirilen Phytocolor, uzun süren ışıltılı ve doğal saç rengini elde etmenize yardımcı olur.
 • Phytocolor, jojoba ve monoi yağlarının birleşimi ile saçların yapısını bozmadan saça renk sağlar.
 • Alerji riskini azaltan formül.
 • Amonyak PPD ve Rezorsinol içermez.

4. Naturtint

doğal saç boyası

FİYATLARI GÖSTER

 • Amonyak, paraben içermeyen kalıcı organik saç boyasında dünya lideri bir marka.
 • Hem organik içerikli saç boyası hem de saç bakım ürünüdür.
 • Ayçiçeği özü: Saç rengini korur, uzun süreli bir etki sağlar.
 • Buğday proteini saç kırılmasını % 80 oranında azaltır.
 • Oleik asit (omega 9) ışıltı ve parlaklık sağlar.
 • Keten tohumu saçı yeniden yapılandırır ve rahat taranmasını sağlar.
 • Limon özü saça canlılıkve ışıltı verir. 5 hafta boyunca mükemmel bir kalıcılık sağlar.

5. BioMagic Organik Amonyaksız Saç Boyası

organik saç boyası

FİYATLARI GÖSTER

BioMagic Organik ve Amonyaksız Saç Boyası hassas saç ve saç derileri için tasarlanmıştır. Bitkisel yağ desteği sunar. İçerdiği keratin ve argan yağı sayesinde saçların yıpranmasına engel olmaya çalışır ve yaşlanma etkilerinin azalmasına katkı sağlar. Organik içerikleri ile saçların doğal yapısı ve güzelliğini koruyarak saçın enerjisinin artmasına yardımcı olur. Saçların parlaklığının artmasına katkı sağlar. Mükemmel beyaz kapatıcı özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Sertifikalı “Organik Hammaddeler İçerir.” Sahip olduğu organik içerikler ile saçların doğallığını korur, saçlara zindelik ve parlaklık katar. BioMagic saç boyasının 4 haftada bir yeniden uygulanması önerilir. Saç bu süre içerisinde yaklaşık 1 cm uzar ve saç diplerindeki saç renginiz belirginleşmeye başlar.

?Kullanıcı Yorumu:

 • Sürekli kullandığım bir boya. Kolay kolay saçtan çıkmıyor. Tekrar sipariş vereceğim. Çok memnunum.
 • Kokusu olmayan, beyazları iyi kapatan, rengi ise çok doğal bir boya. hamile olduğum için tercih ettim, gayet memnun kaldım.

Organik Saç Boyaları Etkili mi?

Organik saç boyalarının etkili sonuçlar vermelerini sağlamak için belirli miktarda sentetik kimyasallar içerdiğinin farkındayız. Bu nedenle, doğru seçimi yapabilmek için saç boyasında bulunan organik bileşenlerin, doğal olarak türetilmiş bileşenlerin, pigmentlerin ve pH ayarlayıcılarının seviyesini not etmek gerekmektedir.

En önemlisi, organik saç boyasının, saç boyalarında kullanılan ve doğal olarak üretilmeyen zararlı bir kimyasal bileşik olan amonyak içermediğinden emin olun.

Amonyak İçermeyen Saç Boyaları Güvenilir midir?

Kullanıcıların amonyak içerene organik saç boyalarının dışında, amonyak içermeyen saç boyası markalarının da daha sağlıklı olduğunu varsaymaması gerekmektedir. Aslında, kullanıcılar amonyak içermeyen saç boyası markalarında bulunan diğer bileşenler hakkında bilgi sahibi değilse, saçlarına amonyak içerenlerden daha fazla zarar verebilirler.

Genellikle amonyak içermeyen saç boyaları dört ana bileşen olan Monoetanolamin (MEA), Etanolamin, Cocamide MEA ve Aminometil Propanol’ü (AMP) içerir. Bu bileşenler saçınızın pH seviyelerini artırır ve saç kütiküllerini açmaya yardımcı olur, böylece rengi etkili bir şekilde emerler. Ancak pH seviyeleri çok fazla artırılırsa, açılan kütiküller sebebiyle saç rengi hızla solabilir ve bu durum da saçlarınıza zarar verebilir.

Tüm bu bilgiler ışığında; organik saç boyaları kimyasal bazlı saç boyalarına iyi bir alternatif olarak kabul edilmektedir. Organik saç boyası yalnızca saçlarınızı boyamak için en iyi ve uzun ömürlü sonuçları vermekle kalmaz, aynı zamanda kullanımı da sağlıklıdır.

Aşağıda saçlarınız için organik saç boyası kullanmanın faydalarını sıraladık.

Organik Saç Boyasının Faydaları

 • Saçınıza ve saç derinize zarar verebilecek zararlı kimyasallar içermezler.
 • Rengi etkin olarak emer ve uzun süreli sonuçlar verir.
 • Organik saç boyalarında bulunan doğal ve doğal olarak elde edilen bileşenler saçınıza bakım yapar ve sağlıklı, parlak hale getirir.

Normal saç boyalarının riskleri

Geleneksel saç boyaları, vücudunuzda toksik etkilere sahip olabilecek kimyasallarla doludur. Amerikan Kanser Derneği’ne göre, hem yarı kalıcı hem de kalıcı oksidatif saç boyaları saç şaftına nüfuz eder ve özellikle mesane kanseri ve lösemi gibi kan kanserleri için potansiyel olarak kanser riskini artırabilir. Ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Kanser riski düşük veya minimum olsa bile, geleneksel saç boyalarındaki sert kimyasallar ciltte tahrişe neden olabilir ve saçınıza zarar verebilir. Daha doğal bir alternatif kullanmak mümkünse saçlarınız uzun vadede size teşekkür edecek.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi