En İyi 10 Kedi Kumu | Öneriler ve Tavsiyeler

en iyi kedi kumu
Yazan Ekolojist

Tüm kedi sahipleri bilir ki bazı kedi kumları tüm dairenizin kokmasına sebep olurken, bazıları ise kepçeyi her alışınızda ortamda bir toz bulutu oluşturabilir ve hatta bazıları da kedinizin patilerine takılıp tüm zemini pati izleri ile haritalandırabilir. Bunların yanı sıra her kedinin kendine has özellikleri vardır ve bir kedinin en sevdiği kumun diğerine tamamen itici gelmesi de söz konusu olabilir elbette. Bu yüzden kedi dostunuzun ne tür bir kumu seveceğini anlamak için bazen deneme yanılma yoluna gitmek de gerekebilir.

Kolay temizlik ve koku kontrolünün yanı sıra en aza indirilmiş toz ve üstün malzemelere kadar her biri siz ve kediniz için benzersiz faydalar vaat eden tonlarca kedi kumu seçeneği mevcut. Pazarlama iddialarını ortadan kaldırmak için en çok önerilen ve tavsiye edilen kedi kumlarını listeledik.

En İyi Kedi Kumu Özellikleri

Topaklanan kedi kumu/ topaklanmayan kedi kumu

En iyi kedi kumları, atıkların etrafında topaklanan sıvı emici malzemelerden yapılır. Bazı topaklaşan kumlar yıkanabilir bile. Kedilerin çoğu için tüm uzmanlar, topaklaşan kedi kumunun en uygun yöntem olduğu konusunda hemfikirdir. Animal Medical Center veterinerleri, “İdrar ve dışkının kolayca çıkarılmasını sağlar ve tüm kabı boşaltmanız gerekmez – sadece kirli olan kısmı toplayın ve gerektiğinde değiştirin” diyor. Çalışmaların, birden fazla seçenek sunulduğunda kedilerin topaklanan kumları tercih etme eğiliminde olduğunu gösterdiğini de ekliyor. Yine de topaklanmayan bir kedi kumu isteyeceğiniz bazı durumlar vardır, örneğin kediniz yakın zamanda ameliyat olmuşsa, topaklaşan kum kesiklere yapışabilir.

Toz seviyeleri

Bazı kil kedi kumları, hem kedileri hem de insanları rahatsız edebilecek çok fazla toz oluşturabilir. Toza karşı çok hassassanız (veya tozun dağılmasının zor olduğu küçük bir banyonuz varsa), kristal veya tanecik gibi alternatif malzemeleri düşünün.

Kedi kumu içeriği

Geleneksel olarak, kedi kumu kilden (özellikle sodyum bentonit) yapılmıştır ve nemi emme ve atık etrafında topaklanma özelliği nedeniyle en popüler malzemelerden biri olmaya devam etmektedir. Kilin dezavantajı, yıkanabilir olmamasıdır, bu nedenle bazı markalar buğday, mısır ve hatta topaklanan ancak tuvalete atılabilen silika kristalleri gibi alternatiflere yönelmiştir. Kilin biyolojik olarak parçalanması buğday veya mısırdan çok daha uzun sürer, bu nedenle çevre dostu bir seçenek bu seçeneklerden biri daha iyi olabilir.

Aşağıda, uzmanlar tarafından önerilen ve en seçici kedi dostlarını bile tatmin etmesi gereken en iyi 10 kedi kumu listemizi bulacaksınız. Fiyat performans ürünü arayışında olanlar için ise en ucuz kedi kumları da listemizde yer almaktadır.

En İyi 10 Kedi Kumu

1. Magicsand Cat Litter Fresh Kokulu İnce Bentonit Kedi Kumu

kedi kumu öneri

FİYATLARI GÖSTER

Magicsand kedi kumu içeriğinde tamamen doğal bentonit kullanılması sebebiyle sizin ve kedinizin sağlığına zarar verecek herhangi bir kimyasal bulunmamaktadır.

Emicilik Özelliği: Magicsand kedi kumu, mükemmel topaklaşma etkisiyle sıvıyı içine çeker ve anında topaklaşır. Bu özelliği ile size ve kedinize zarar verebilecek her türlü bakterinin üremesinin önüne geçilmiş olur.

Minimum Tozlanma: Magicsand kedi kumu üretilirken tüketicinin kullandığı ortamda tozlanma meydana gelmemesi için özel işlemlerden geçirilerek toz miktarı minimum düzeye indirgenmiştir.

Koku Önleyici Etkisi: Magicsand kedi kumu çevreye kötü kokuların yayılmasını önlemesinin yanı sıra, sıvı ile temas etmesi durumunda bulunulan ortama hoş bir koku verir.

?Kullanıcı Yorumu:

 • Başka marka da denedim ama bu kedi kumu fiyat ve kalite olarak çok daha iyi kesinlikle tavsiye ederim.
 • Miniklerimiz bize geleli yaklaşık 2 yıl olmak üzere, geldiklerinden beri bu kedi kumunu kullanıyoruz, mükemmel kum, tuvalete çıktıklarında hemen topaklanıyor. Bu güne kadar da kedilerimizde herhangi bir hastalık vs. olmadı. Etrafa dağılmıyor ve her şeyden önemlisi kötü koku olmuyor. Çok memnunuz, kedi kumu fiyatlarına bakıldığında da kesinlikle önerilecek bir kedi kumu.
 • Talep patlaması yaşatıp, fiyatın artışını sağlamamak için ürünün harika olduğundan, asla koku yaptırmadığından, başka kedi kumu aramaya gerek olmadığından falan bahsetmeyeceğim.

2. Less Trail Lavanta Kokulu Topaklaşan Beyaz Bentonit Kedi Kumu

kedi kumu önerisi FİYATLARI GÖSTER

Evcil hayvanlarınızın tuvalet ihtiyaçlarını düzenli ve hijyen dolu bir ortamda gerçekleştirebilmelerini sağlayan kullanışlı bir kedi kumudur. 20 litrelik büyük paket sayesinde uzun süre kullanım sağlaması, evcil hayvan sahipleri için de tasarruflu kullanımı öne çıkarır.

Kediler çok fazla renk görme yetisine sahip olmadıkları için beyaz renk kumu daha kolay seçebilirler. Lavanta kokusu sayesinde sıvı ile temas ettiği zaman bulunulan ortama ferahlık sağlar. Bentonit bileşimi ile doğal yapı kazandırılan ürün tüm kimyasal maddelerden arındırılır.

?Kullanıcı Yorumu:

 • Ürünü iki yıldır kullanıyorum hem ekonomik hem de kaliteli bir kedi kumu tavsiye ederim.
 • Kokusu, topaklaşması, toz oranının az olması çok güzel bir kedi kumu tavsiye ederim.
 • Kalitede ve fiyatta devam etmenizi dilerim kolay gelsin, ucuz kedi kumu arayanlar mutlaka alsın derim.

3. Van Cat Aktif Karbonlu Süper Topaklanan Kedi Kumu

kedi kumu önerileri FİYATLARI GÖSTER

VanCat Aktif Karbonlu Formül içeren yüksek kaliteli Bentonit topaklanan kedi kumu, koku nötralize edici karbon premium granüller içermektedir. Karbon kötü kokuyu yakalayıp yüzeyde tutarak etkisiz hale getirir. Anti-mikrobik etken ise kokuyu meydana getiren bakterileri etkisiz hale getirir.

VanCat Super Premium Kedi Kumu dışkının kum kabının en altına kadar geçerek orada çürümesini ve koku yaratmasını engeller.

?Kullanıcı Yorumu:

 • Çok güzel çok beğendim. Her gün temizlediğim halde kokudan rahatsız olurdum. 2. Gün bile kokusu olmuyor. Bundan sonraki kumumu buldum değiştirmeyi düşünmüyorum, parasını hak ediyor.
 • Şimdiye kadar kullandığım en kokusuz kum. Çok memnunum, sürekli bu kumu tercih ediyoruz.
 • İnanılmaz ötesi, kokusu sıfır, şimdiye kadar nasıl bu kedi kumunu almamışız inanamıyoruz. Burnunuzdan şüphe edeceksiniz, o derece.
 • Sıfır koku, neden daha önce denemedim dediğim bir kedi kumu. Kedi kumu önerilerinde bir numara, aşırı tavsiye ediyorum.

 

4. Proline Pudralı İnce Topaklaşan Bentonit Kedi Kumu

 

en ucuz kedi kumu FİYATLARI GÖSTER

Proline kedi kumu içeriğinde tamamen doğal ham madeler kullanılması sebebiyle sizin ve kedinizin sağlığına zarar verecek herhangi bir kimyasal bulunmamaktadır.

Emicilik Özelliği: Proline kedi kumu, mükemmel topaklaşma etkisiyle sıvıyı içine çeker ve anında topaklaşır. Bu özelliği ile size ve kedinize zarar verebilecek her türlü bakterinin üremesinin önüne geçilmiş olur.

Minimum Tozlanma: Proline kedi kumu üretilirken tüketicinin kullandığı ortamda tozlanma meydana gelmemesi için özel işlemlerden geçirilerek toz miktarı minimum düzeye indirgenmiştir.

Koku Önleyici Etkisi: Proline kedi kumu çevreye kötü kokuların yayılmasını önlemesinin yanı sıra, sıvı ile temas etmesi durumunda bulunulan ortama hoş bir koku verir.

?Kullanıcı Yorumu:

 • Çok memnun olduğum bir kedi kumu. Kokuyu iyi hapsediyor. Topaklanması mükemmel. Bebek pudrası ve marsilya sabunu kokulu olanlar favorim. Teşekkürler Proline, kedi kumu önerisi arayanlar için tavsiyemdir.
 • Koku ve temizlik açısından on numara, herkese gönül rahatlığı ile bu kedi kumunu tavsiye ederim.
 • Bu ürünü uzun süredir kullanıyorum. Çok memnunum. Her gün topaklanan kumları temizleyip gerektikçe üzerine ekliyorum. Hem koku yapmıyor, hem temiz kalıyor. Bence en iyi kedi kumu, tavsiye ederim.

  5. Proline Marsilya Sabunu Kokulu İnce Topaklaşan Bentonit Kedi Kumu

kedi kumu fiyatları FİYATLARI GÖSTER

%100 Doğal: Proline marsilya sabunlu kokulu kedi kumu içeriğinde tamamen doğal bentonit kullanılması sebebiyle sizin ve kedinizin sağlığına zarar verecek herhangi bir kimyasal bulunmamaktadır.

Emicilik Özelliği: Proline kedi kumu, mükemmel topaklaşma etkisiyle sıvıyı içine çeker ve anında topaklaşır. Bu özelliği ile size ve kedinize zarar verebilecek her türlü bakterinin üremesinin önüne geçilmiş olur.

Minimum Tozlanma: Proline kedi kumu üretilirken tüketicinin kullandığı ortamda tozlanma meydana gelmemesi için özel işlemlerden geçirilerek toz miktarı minimum düzeye indirgenmiştir.

Koku Önleyici Etkisi: Proline kedi kumu çevreye kötü kokuların yayılmasını önlemesinin yan ısıra, sıvı ile temas etmesi durumunda bulunulan ortama hoş bir marsilya sabunu kokusu verir.

?Kullanıcı Yorumu:

 • Koku baskılaması, topaklanması çok güzel. kısa sürede kuruyor, alırken dağılmıyor. bir çok kedi kumu kullandım, ucuz kedi kumları kategorisi için ürünün fiyat / performans oranı çok yukarılarda.
 • Kullanışlı ürün. Bugüne kadar aldığımız kedi kumların içinde tek sorunsuz ürün. Topaklanması çok güzel. Kolay temizlik özelliği. Bu kedi kumunu tavsiye ederim.
 • Ürünü evinde ve sokakta kedi besleyen bir ablamız için sipariş ettim. Farklı bir marka daha pahalıydı. Daha fazla para vermeye gerek yok. Gönül rahatlığıyla alıp kullanabilirsiniz, hem ucuz bir kedi kumu hem de uzunca bir süre işinizi görür.

6. Ever Clean Litter Free Paws Patilere Yapışmayan Kedi Kumu

kedi kumu tavsiye FİYATLARI GÖSTER

Ever Clean Litterfree Paws, özellikle yavru kediler ve uzun tüylü kediler için büyük granüllü, düşük toz özelliğine sahip kedi kumudur. 10 litrelik bir Ever Clean Kedi Kumu, 2 aya kadar dayanır. Büyük granüller kedinizin patileri arasında kalmaz, eve dağılmaz. %99,9 tozsuzdur, tozutmayı minimize ederek kedinizin ve sizin rahat nefes almanızı sağlar. Temas ettiği idrar, dışkı ve amonyak kokusunu gideren, kokuları maskelemek yerine yok eden eşsiz aktif karbon teknolojisine sahiptir. Pati ile yayılan esans teknolojisi yalnızca kedi kumunun kullanımı sırasında ferah bir esans salgılar.

?Kullanıcı Yorumu:

 • Kedimin tuvaleti hiç kokmuyor evime gelen herkes de aynı şeyi söylüyor, mutlaka bu kedi kumunu alıyorum.
 • Kesinlikle parasını hak ediyor. 8 senedir kedi besliyorum hiç bu markadan almamıştım. Bir kere bu kedi kumunu aldım şimdi asla vazgeçemiyorum mükemmel, koku sıfır, topaklanması efsane bayıldım! ?
 • Fiyatı pahalı olsa da koku vermemesi ve kum tanelerinin etrafa saçılmaması nedeniyle tercih sebebi. Kedim çok mutlu çok temiz bir kum teşekkürler.

7. Pisipisi Pudra Kokulu Ince Taneli Topaklaşan Kedi Kumu

en uygun fiyatlı kedi kumuFİYATLARI GÖSTER

Pisi pisi topaklaşan kedi kumunun pudra kokusuna sahip olan bir yapısı bulunmaktadır. Bu nedenle kullanım alanına oldukça hoş bir koku olmasına olanak sağlar. Bu da kedinizin tuvaletini yapması ile birlikte kullanım alanında herhangi bir kötü koku oluşumunun önüne geçerek ortamda her daim hoş bir kokunun olmasını mümkün hale getirir. Pisipisi kedi kumu kalın taneli bir yapıya sahip olmaktadır. Bu nedenle kedinizin kullanım gerçekleştirmesi ile birlikte patilerinin arasına girmesi mümkün olmaz. Bu da dışarıya kum taşınmasının önüne geçerek çok daha temiz bir kullanım gerçekleştirilebilmesine olanak sağlar.

Kedinizin tuvalet ihtiyacını gidermesi ile birlikte kedi kumu topak haline gelir ve çok daha rahat bir biçimde temizlenebilmesini mümkün hale getirir. Böylelikle kedinizin kumunda topaklaşan kısmı atmanız ile birlikte etkili bir hijyen sağlayabilmeniz mümkün olmaktadır. Kum taneleri oldukça yüksek bir emiş gücüne sahip olmaktadır. Bu nedenle tuvalet ihtiyacının giderilmesi ile birlikte kedinizin patilerinin ıslanması gibi durumlar ile karşılaşılması mümkün olmaz. Böylelikle pislik dışarıya taşınmaz.

?Kullanıcı Yorumu:

 • Üç tane bebeğim var. Daha öncesinde de kullandığım bir ürün gayet güzel çok memnunum. En iyi kedi kumu olabilir.
 • Bu kedi kumu asla koku yapmıyor. Kedi için en ideal kum. İndirimdeyken alıp stok yapıyorum. Patisinde kalan kum, tuvalet onu paspası alırsanız onun üzerinde kalıyor. Kolay temizleniyor, topaklanma yapmıyor
 • .Gayet güzel topaklanıyor, kokuyu örtüyor. Piyasaya göre uygun fiyatlı bir kedi kumu, ucuz kedi kumları arasında kaliteli bir ürün.

8. Lindocat Baby Powder İnce Taneli Topaklaşan Bentonit Kedi Kumu

en kaliteli kedi kumu FİYATLARI GÖSTER

Kediniz İçin En Doğalı Lindo Cat “Bentonit” mineralinden üretilen %100 doğal bir kedi kumudur, ideal bir kedi kumunun sahip olduğu tüm özelliklere sahiptir. Kedinizin sağlığına zarar verebilecek hiçbir madde içermez. Ham madde ve formülü sayesinde kedinizin rahat kullanımını sağlayan mükemmel bir yapıya sahiptir. Evcil hayvan hijyeni konusunda uzman bir İtalyan firması olan, uzun yıllardır Avrupa’da binlerce hayvan sever tarafından tercih edilen Lindo Cat Kedi kumu, beyaz renkli oluşu sebebiyle idrardaki farklı renklerin kolay fark edilmesini ve kedinizin sağlık problemlerinin erken teşhis edilmesini sağlar. Doğal kedi kumu Lindo Cat’i oluşturan granüllerin yapıları çok yüksek sıvı toplama kapasitesi sağlar. Anında topaklanır ve bu nedenle sıvıyı çok kısa bir sürede absorbe eder.

Uzun süreli kullanımlarda dahi mükemmel derecede kuruluk sağlayarak kedinize sağlıklı ve hijyenik tuvalet ortamı sunar. Lindo Cat ideal topaklaşma özelliğine sahiptir, kısa sürede sağlam topaklar oluşturur. Çabuk topaklaşma özelliği, sıvının kum kabının en altına inip birikmesini önleri, bakteri oluşumuna engel olur ve kediniz için sağlıklı bir ortam sağlar. Topaklanan kısmı bir kürek yardımıyla kolaylıkla ayırarak geleneksel kumlara kıyasla temiz kumdan da tasarruf etmiş olursunuz.

?Kullanıcı Yorumu:

 • Topaklamayı güzel yapıyor, kokuyu hapsediyor hep kullandığım kedi kumu Lindo Cat tavsiye ederim.
 • Bu kedi kumu gerçekten çok güzel hiçbir şekilde koku yapmıyor. 4 aydır bu markayı kullanıyorum, çok güzel bir kedi kumu, beğenerek kullanıyorum.
 • En güzel kedi kumu markası, yıllardır bunu kullanıyorum asla koku çıkarmıyor. Bu kedi kumunu tavsiye ederim.

9. Benty Sandy Aktif Karbonlu İnce Taneli Bentonit Kedi Kumu

en iyi kedi kumu

FİYATLARI GÖSTER

Benty Sandy Aktif Karbonlu İnce Taneli Bentonit kedi kumunun her bir tanesi yüksek sıvı emme kapasitesine sahiptir. Yüksek sıvı emiciliği olduğundan tuvalet kabının kuru ve temiz kalmasını sağlar. Kabın kirlenmesini engeller. Hemen topaklaşır. Kedi kumunda tozlanma problemi olmaz. Bu sayede kedilerin eşelemesi sırasında solunum yollarına toprak tozu gitmemiş olur. Sağlıklı ve güvenli kullanımı vardır. Hemen topaklaşan kedi kumu taneleri kısa sürede sert hale gelir. Bu sayede kürekle hemen alınarak temizlenebilir. Kedilerin patisine yapışmaz. Patiden etrafa bakterilerin yayılmasını engeller.

?Kullanıcı Yorumu:

 • Bu kedi kumunu ilk kez aldım. Gayet uygun fiyatlı bir kedi kumu, beklemediğim kadar iyi topaklanma performansı var. olumlu yönde şaşırdım, bu kedi kumunu tavsiye ederim.
 • 5 kedim var, olur da bu kumu bulamazsam diye sürekli stokluyorum, o kadar iyi :))
 • Kedimiz için ideal kum herkese tavsiye ederim.
 • Bu kumu zaten hep kullanıyorduk. Fiyatına göre çok iyi bir kedi kumu.

10. Reflex Hassas Kediler İçin Parfümsüz Topaklaşan Bentonit Kedi Kumu

en uygun kedi kumu FİYATLARI GÖSTER

Biyolojik organizmalar, kedi çişi veya kakası ile temas halinde olunca gerek kedilerimiz gerekse de biz hayvan severler için birçok hastalığa davetiye çıkarabilirler.

Reflex Hassas Kediler İçin Parfümsüz Topaklaşan Bentonit Kedi Kumuna eklenen özel formüllü tanecikler sayesinde Clinic kedi kumu, ev ve kapalı ortamlarda beslenen ve barınan kedilerin idrar ve dışkıları ile oluşabilecek biyolojik organizma kökenli hastalıkları engellemeye yardımcı olur.

Yüksek sıvı absorbe etme kabiliyeti ve compact tane boyutu sayesinde ideal topaklar oluşturarak kedinizin kumu kolayca temizlenirken ve geride kalan kumun daha temiz kalarak uzun süreli kullanımı sağlanır.

İçeriğindeki doğal mineraller sayesinde yüksek sıvı absorbesi kabiliyetine sahiptir. Sıvıyı hızla hapseder, böylelikle koku ve bakteri oluşumuna fırsat vermez.

Yüksek sıvı absorbe kabiliyeti sayesinde oluşan ekstra dayanıklı topaklar sayesinde kedinizin kumu, kolayca temizlenir ve geride kalan kumun daha temiz kalarak uzun süreli kullanımı sağlanır.

Özel işlemlerden geçirilerek minimum seviyeye indirgenen tozlanma ile anında topaklanan yüksek kaliteli bentonit kedinizin patilerine yapışmaz ve böylelikle kum kabının dışına dağılmaz.

?Kullanıcı Yorumu:

 • Yıllardır kullanıyorum gram koku yapmıyor harika bir kedi kumu.
 • Koku olayına bir çözüm bulamıyordum. Tabii ki çok iyi ürünler var ama çok pahalılar. Bu kedi kumuyla indirim zamanında tanıştım. Aşırı memnun kaldım. Topaklanması çok iyi koku yok ayrıca uygun fiyatlı bir kedi kumu, teşekkürler.
 • Benim tatlı kediciğime denediğim tüm kumlar göz akıntısı ve hapşırık yaptı. Sonunda kedime uygun bu kumu buldum. Tozsuz , kokusuz , mükemmel topaklanmalı bir kum. Bu 4lü paketi görünce hiç kaçırmadım çünkü çok uygun bir fiyata geldi. Göz akıntımız ve hapşırığımız kesildi. Teşekkür ederim Eminim kedim de size teşekkür ediyor.
 • Ürünü sürekli kullanıyorum. Kokuyu tamamen hapsediyor artık banyom kokmuyor, sadece kedimin partilerinde biraz kalıyor o da tüm kedi kumlarında oluyor zaten ama kokusunun olmamasına değer.

Kedi Kumu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Topaklanan ve topaklanmayan kumlar arasındaki fark nedir?

Kil, mısır, tahta ve çimden yapılanlar da dahil olmak üzere topaklaşan kedi kumları, idrarla temas ettiklerinde katı kütleler oluşturur ve bunların her gün kumdan çıkarılması gerekir.

Topaklanmayan kumlar idrarı emer, ancak küme oluşturmak yerine silika, tahta veya kağıt granülleri doymuş hale gelir ve zamanla kademeli olarak parçalanır. Her temizlikte, amonyağın kutuya dağılması için alt tabakanın karıştırılması gerekir. Topaklanmayan ve topaklanmayan kedi kumlarının katılarla etkileşimi arasında hiçbir fark yoktur – dışkı yine de günlük olarak alınmalıdır.

Hem topaklanan hem de topaklanmayan kedi kumları kötü kokuları yönetir. Topaklanan formüllerde, idrar günlük kepçeleme yoluyla atılır. Topaklanmayan formüllerde idrar zamanla kutuda birikir. Topaklaşan kedi kumları, gerektiğinde ilave kumla doldurulabilir, ancak topaklanmayan kedi kumlarıyla dolu kutular, kumun markasına ve türüne bağlı olarak iki ila yedi haftalık bir süre sonra tamamen boşaltılmalı ve yeniden doldurulmalıdır.

Tozsuz kedi kumu var mı?

Tozlu doğal ve kil kumları hem kedi hem de insan için problemli olabilir. Toz, hassas kedilerin, özellikle alerjisi veya astım gibi solunum sorunları olanların, kumlarını kullanırken veya kullandıktan sonra öksürmelerine, hapşırmalarına veya hırıltılarına neden olabilir. Kutuyu doldururken veya boşaltırken insanlarda aynı etkiyi üretebilir. Hiçbir çöp tamamen tozsuz olmasa da, çok az toz üretenlerin istenmeyen solunum etkilerine sahip olma olasılığı daha düşüktür.

Yıkanabilir kedi kumu gerçekten yıkanabilir mi?

Bazı doğal kedi kumu çeşitlerinin sözde faydalarından biri de sifonla tuvalete atılabilmeleridir. Ancak doğal kedi kumunu sifonu çekebiliyor olmanız yapmanız gerektiği anlamına gelmez ve yalnızca düşük sifonlu tuvaletler ve insan atığı için yapılmış borular genellikle topakları tıkanmadan kurtaramaz.

Kedi dışkısı, en iyi ihtimalle grip benzeri semptomlara ve en kötü ihtimalle fetal gelişim bozukluklarına, beyin hasarına ve bebeklerde erken doğuma neden olan bir parazit olan Toxoplasma gondii içerebilir. Su atık arıtma tesisleri bu zararlı paraziti filtreleyemez ve çevreye geri salınan arıtılmış suda balıklara zarar verebilir, yerel bitkileri öldürebilir ve rekreasyon alanlarını güvensiz hale getirebilir. Bilimsel çalışmalar, T. gondii’nin özellikle su samuru gibi deniz memelileri için tehdit oluşturduğunu ortaya koymuştur.

Bir kedi normalde kedi tuvaletini günde kaç kez kullanır?

Ortalama olarak, kediler günde iki ila dört kez idrara çıkar, ancak bu durum kediden kediye değişebilir. Kedi tuvaletlerini günde en az bir kez temizlemek, koruyucuların sıklıkta bir sağlık sorununa işaret edebilecek bir değişiklik olup olmadığını belirlemesine yardımcı olabilir.

Tipik olarak, kediler günde bir ila iki kez dışkılar, ancak bu da kediden kediye değişebilir. İdrar yapmada olduğu gibi, sıklıktaki ani değişiklikler bir sağlık sorununa işaret edebilir.

Hangi boyutta ve kaç tane kedi tuvaletine ihtiyacım var?

Bir kedi tuvaleti, bir kedinin boyunun en az 1,5 katı olmalı ve atıklarını rahatça kaşıyıp gömebilmeleri için yeterince büyük olmalıdır. Standart kural, kedi başına bir kedi tuvaleti artı bir ekstra ve ideal olarak bir evin her katında bir kedi tuvaleti bulundurmaktır. Bununla birlikte, birden fazla kedisi olan bir evde, günde en az iki kez temizlendiği sürece daha az ekstra büyük kedi tuvaleti ile kurtulabilir.

kedi tuvaleti

FİYATLARI GÖSTER

Bir kedi idrar yapmayı bırakırsa bu ne anlama gelir?

Bir kedi idrar yapmayı tamamen bırakırsa, muhtemelen mesane iltihabı veya idrar taşları veya kristalleri gibi bir kedi idrar yolu hastalığı (FLUTD) yaşıyordur. Erkek kediler ikincisine karşı özellikle hassastır. Erkek kedilerin üretrası çok dardır, bu nedenle kristaller ve mukus bir tıkaç oluşturabilir veya bu dar tüp boyunca herhangi bir yere tek bir küçük taş yerleşebilir.

Bir kedi idrar yapamazsa, ölümcül toksinler birikmeye başlar. Tıkanıklık bir veteriner tarafından 24 ila 48 saat içinde giderilmezse ölüm meydana gelebilir.

Bir kedinin tuvaletin dışına çıkması ne anlama gelir?

Kedi tuvaletinin dışına çıkan kediler iki davranıştan birini sergiliyor: tuvalet yapma veya işaretleme. Tuvalette (uygunsuz eleme olarak da adlandırılır), bir kedi işini kedi tuvaletinin dışında yapacak bir yer bulmuştur. Bazen bu davranış, bir kedi kum kabının yerini veya boyutunu, tepsideki kumun türünü veya kumun temizliğini beğenmediğinde ortaya çıkar.

Diğer zamanlarda, kutunun dışına çıkmak kaygıyla (örneğin, kedi tuvaletini kullanırken başka bir evcil hayvan tarafından pusuya düşürülmesinden endişe eden bir kedi, onu kullanmayı tamamen bırakabilir) veya FLUTD gibi tıbbi bir sorunla ilgilidir. Bir kedi ayrıca, bir yığın kirli çamaşır veya saksı bitkisi gibi atıklarını kazıma ve gömme ihtiyaçlarını karşılayan bir yer bulursa, kedi tuvaletinin dışına çıkmayı da seçebilir.

Tuvalet tipik olarak yatay yüzeylerde meydana gelirken, lekelenme dikey yüzeylerde meydana gelir. Çömelmek yerine, bir kedi işaretlediğinde, feromonlarını püskürtmek için kuyruğunu yukarı kaldırır. İşaretleyen kediler tipik olarak sağlam erkeklerdir, ancak sabit erkekler ve dişiler de püskürtme yapabilir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi