En İyi Çevre Dostu Ürünler

çevre dostu ürünler
Yazan Ekolojist

Artık hepimizin çevre ayak izimizi, atıklarımızı ve çevre üzerindeki etkilerini azaltma yeteneğimizi değerlendirmenin tam zamanı.

Bu değerlendirme ancak çevre dostu ürünler kullanma konusunda bilinçli kararlar alarak yapılabilir. Ayrıca kullandığımız ürünlerin tam olarak nasıl üretildiğini ve içeriğinde tam olarak ne olduğunu bilmemiz de oldukça önemli. Bu tüketici bilinci şirketleri çevre dostu ürünler tasarlamaya ve üretmeye zorlayacaktır.

Çevre dostu ürünler, çevreye zarar vermeyen ürünlerdir. Bunlar organik veya tamamen doğal malzemelerden yapılan ürünlerdir. Bu ürünlerin pek çoğunda geri dönüştürülebilir, kompostlanabilir veya biyolojik olarak parçalanabilir ambalajlar kullanılmaktadır.

Bu makalede sizin için hazırladığımız, hemen bugün kullanmaya başlayabileceğiniz tüm çevre dostu ürünlere göz atabilirsiniz.

En İyi Çevre Dostu ve Sürdürülebilir Ürünler Listesi

İçindekiler

Çevre Dostu Mutfak Ürünleri

1. Yeniden Kullanılabilir Gıda Saklama Çantaları

çevre dostu ürün

FİYATLARI GÖSTER

Kâğıt yiyecek torbaları kullanışlıdır ancak atık oluşturduğu için tam anlamıyla çevre dostu oldukları söylenemez. Yeniden kullanılabilir yiyecek torbaları %100 geri dönüştürülebilir bir gıda torbası olup BPA içermeyen bakteri oluşumunu önleyen silikondan imal edilmiştir. Çocuklarınızın yiyeceklerini ve sandviçlerini güvenle koyabilirsiniz. Bulaşık makinesinde yıkanabilir ve yer kaplamaması için yuvarlanabilir. Büyük boyutlu ve hantal yiyecek kutularına pratik ve şık bir alternatiftir.

2. Yeniden kullanılabilir market poşetleri bez çanta

FİYATLARI GÖSTER

Amerika Birleşik Devletlerinde bir yılda neredeyse 100 milyar plastik poşet kullanılmaktadır. Bir ülkenin tek başına böyle bir rakama ulaşması ve bu atıkları çevreye bırakması gün geçtikçe atmosferde ki havayı, yeryüzündeki çevreyi ve yaşam kaynağı olan suların kirlenmesi anlamına gelmektedir. Bu yüzden market alışverişlerinizde veya farklı ihtiyaçlarınızda yanınızda bulunduracağınız sıfır atık ürünü olan bez çantalar ile taşıma ihtiyacınızı giderin.

İlginizi Çekebilir: Plastik Kullanımını Azaltacak 10 Müthiş Öneri

Yapacağınız bu hareket ile çok fazla plastiğin çöplere oradan da doğaya karışmasını engelleyebilirsiniz. Plastik kullanımı ve zararları konusunda en fazla taviz verilen detaylardan birisi olan poşet çantalar ne yazık ki doğayı her geçen gün ciddi anlamda kirletmektedir.

Yeniden kullanılabilir market poşetleri kullanarak bu israfı durdurun.

3. Yeniden kullanılabilir plastik olmayan yemek hazırlama kapları

cam saklama kabı

FİYATLARI GÖSTER

Ortama daha fazla plastik eklemek yerine, yemekleriniz için cam yemek hazırlama kaplarını kullanmayı deneyin.

Cam kaplar toksik değildir ve leke tutmaz cam malzemelerdir. Üstelik Glasslock ürünleri CO2 emisyonunu azaltmak için soda külünden yapılmış doğa dostu ürünlerdir.

4. Yeniden kullanılabilir balmumu saklama ürünleri

balmumu kese

FİYATLARI GÖSTER

Plastiğin yalnızca yaklaşık yüzde 2’si geri dönüştürülebiliyor, geri kalanı ise depolama alanlarına sevk ediliyor.

Streç film ve buzdolabı poşetine alternatif, yıkanabilir, tekrar kullanılabilir, doğa dostu ürünler olan balmumundan yapılan sıfır atık felsefesine uygun saklama ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Ekmeklerinizin, yeşilliklerinizin, meyve ve sebzelerinizin çok daha uzun süre taze kalmasını sağlayan, bu sayede gıda israfının önüne geçen, pratik ürünler olan balmumu kese ve balmumu wrapler (kumaş) plastik kullanımının büyük ölçüde önüne geçecektir. Bu ürünler bulaşık makinesi ve mikrodalga için uygun değildir, doğrudan yüksek ısıya maruz bırakılmamalıdır.

5. Doğada Çözünen Doğal Poşet, Torba, Pişirme Kağıdı ve Streç Film

biyobozunur çöp poşeti

FİYATLARI GÖSTER

Çöp torbaları, kirliliğin bir başka büyük sorumlusu. Kullandığınız her çöp torbası çevre için bir tehlike demek.

Türkiye’de ilk olan ve COOK markası ile ilk kez 2016 yılında piyasaya sürülen, patates nişastasından üretilen doğal çöp torbaları, doğada tamamen çözünürler.

Sürdürülebilir yaşama destek olmak amacıyla, sürdürülebilir ürün kategorisinde yer alan teknolojinin tüm olanaklarını kullanılarak üretilen doğal çöp torbaları, poşet, pişirme kağıdı ve streç filmlerin hiçbir dezavantajı yoktur. Katkısız ve %100 çözünebilir olmasının yanı sıra diğer çöp torbaları ile aynı sağlamlığa sahiptir.

Doğal çöp torbalar; besin kaynağı olarak değil, nişasta üretimi için yetiştirilen GDO’suz patateslerin, sertifikalı ve tam çözünebilir polimer ile harmanlanması ile üretilir. %100 çözünme özelliğine sahip olan doğal çöp torbalarının üretiminde polietilen ve plastikleştirici malzemeler kullanılmaz.

Gıda olarak tüketilmeyecek kadar fazla nişasta barındıran bu patateslerin kullanımı, besin kaynaklarında aksama meydana getirmez. Mısır nişastası için gereken alandan %40 daha az alanda patates nişastası üretilebilir. Bu patatesleri yetiştirmek için özel bir sulama gerekmez, yağmur suyu yeterlidir.

Tüm bu nedenlerle Cook markası, çöp poşetinde plastik sorununun önüne geçecek çöp torbaları ve diğer ürünleri ile doğal yaşama destek olmayı bizlere bırakıyor.

6. Buğday samanı çatal bıçak ve kaseler

buğday samanı ürünler

FİYATLARI GÖSTER

Çevreyi korumanın en iyi yolu, tek kullanımlık plastik olanlar yerine yeniden kullanılabilir çatal bıçak takımı kullanmaktır. Ancak evden çatal bıçak takımı taşımak istemiyorsanız, buğday samanından yapılan ürünleri tercih edebilirsiniz.

Buğday samanı, çevre dostu bir şekilde çeşitli ürünler yaratma kabiliyeti nedeniyle giderek daha popüler hale gelen bir üretim yöntemidir. Ancak ilk akla gelen soru buğday samanı plastiği nedir ve çevreye ne gibi faydalar sağlayabilir?

Pek çok lifli bitkide olduğu gibi, buğday samanı, kağıt ve plastik ürünler yapmak için güçlü ve dayanıklı bir alternatiftir. Buğday samanının faydası, ürünlerin, tahıl mahsulden çıkarıldıktan sonra tarımsal işlemlerden geriye kalan atıklardan üretilmesi ve aksi takdirde atılacak bir kaynak sağlamasıdır.

buğday samanı

Plastik yapmak için buğday samanı kullanıldığında, kompostlanabilir hale gelir ve bir evde veya ticari alanda ayrışabilir. Kağıda benzer bir hızda ayrıştığı için, buğday samanı plastiği geride hiçbir toksik madde bırakmaz, bu nedenle kompost gelecekte bitki büyümesi için kullanılabilir.

Ormansızlaşmanın çevreye ne kadar zararlı olduğunu düşündüğünüzde buğday samanı, ağaçların yerini de alır. Buğday samanı atıklardan elde edildiğinden, ormanları yıkımlardan kurtarabilir.

Buğday samanından oluşan alternatif bir ürün söz konusu olduğunda güvenlik konusunda endişeleniyor olabilirsiniz. Harika haber şu ki, son derece güvenli! Buğday samanı plastiğinden yapılan ürünler hem mikrodalgada hem de dondurucuda kullanılabilir, ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylanmıştır ve hem alerjen hem de glutensizdir.

Üstelik buğday samanından üretilen çatal, bıçak, tabak dışında saklama kapları, bardaklar ve pek çok farklı alternatif ürün de mevcut. Yukarıdaki satın alma linkine tıklayarak tüm ürünleri görüntüleyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra tek kullanımlık biyobozunur tabak ve diğer seçenekleri incelemek için aşağıdaki fiyat inceleme butonuna tıklayabilirsiniz.

FİYATLARI GÖSTER

 

7. Yeniden kullanılabilir kahve filtresi

bez kahve filtresi

FİYATLARI GÖSTER

Hazır kahve oldukça popüler hale geldi, bu nedenle çöp kutusuna atılan tek servislik kapsüllerin kullanımı atık miktarını artırmada etkili.

Yeniden kullanılabilir kahve filtrelerini defalarca kullanarak lezzetli aromalı kahvenizi elde edebilirsiniz. Bez filtrenizi her kullanımdan sonra iyice yıkayarak buzdolabında ıslak (nemli) olarak muhafaza edebilirsiniz. Eğer filtre bezinin kurumasına izin verilirse kahvede kötü bir koku ve tat oluşabilir.

8. Yıkanabilir pipetler

bambu pipet

FİYATLARI GÖSTER

Son yıllara bakıldığı zaman 20 yılda neredeyse 60 milyar pipet üretimi gerçekleşmiştir. Bu üretimin kaynağı ihtiyaçtır. Bu problemi ortadan kaldırmak için pipet kullanmayınız zorunlu olduğunuz durumlar için ise sıfır atık ürünleri olan bambu, cam veya çelikten yapılan yıkanabilir pipetleri tercih edin.

Birçok eyalet, bir içecek satın aldığınızda ve bunun yerine paslanmaz çelik pipetler kullandığınızda, bozunmayan plastik pipetleri yasaklamak ve bunları yeniden kullanılabilir pipetlerle değiştirmek için çalışıyor.

9. Yıkanabilir kağıt havlu

yıkanabilir kağıt havlu

FİYATLARI GÖSTER

Kağıt havluları % 100 organik pamuklu bulaşık havluları ile değiştirerek kağıttan tasarruf edin.

Her ay tüketilen kağıt havlu rulolarını düşündüğünüzde bambudan üretilen yeniden kullanılabilir ve makinede yıkanabilir havlular mükemmel bir seçim.

Çevre Dostu Su Şişeleri ve Kahve Fincanları

10. Su Matarası

su matarası

FİYATLARI GÖSTER

Yaklaşık olarak 50 milyar su şişesinin sadece %40’ı kadarı geri dönüşüme tabi olabiliyor. Geriye kalan kısım ise çöp olarak doğada imha edilmeye çalışılıyor. Fakat imhası çok kolay olmayan bu şişeler doğaya zararlı bir etki bırakmaktadır. Su şişesi almak yerine kendinize sıfır atık ürünü olan bir su matarası alıp sürekli yanınızda taşıyabilirsiniz.

Su mataraları uzun yıllar kullanılabilmeleriyle sürdürülebilir ürün kategorisinde yerini almaktadır.

11. Buzdolabı İçin Su Filtresi Sürahi

su filtresi

FİYATLARI GÖSTER

Ağız tadıyla, lezzetli musluk suyu içilmesi amacıyla bulduğu akılcı çözümler ve geliştirdiği ürünlerle, dünyanın birçok ülkesinde BRITA tercih ediliyor.

Brita, bir sürahi için iyi bir seçimdir. Klor, bakır, cıva ve kadmiyum gibi toksinleri filtreleyen bir filtre çekirdeğine sahiptir. Bu, musluk suyunun tadı ve kokusunu önemli ölçüde iyileştirir.

12. Çelik Mug

çelik mug

FİYATLARI GÖSTER

Evden bir fincan kahve taşımak size yalnızca para kazandırmakla kalmayacak, aynı zamanda atıklarınızı azaltarak doğaya bir iyilik yapmış olacaksınız. Kahvenizi yine de en sevdiğiniz kahve dükkanından almak istiyorsanız, yeniden kullanılabilir bir mug veya kupaya koymalarını sağlayın.

bambum termos

FİYATLARI GÖSTER

Çayınızı demleyip keyifle yudumlamanız için farklı bir termos seçeneği daha mevcut. Çift camlı termoslar ile sıcak ve soğuk çaylarınızı her an yanınızda taşıyabilirsiniz.

çift cam termos

FİYATLARI GÖSTER

13. Katlanır Seyahat Kupası

silikon katlanabilir kupa

  1. FİYATLARI GÖSTER

Tek kullanımlık ürünler istemiyorsunuz fakat termos veya mug taşımak için yeterli alanınız yoksa katlanabilir seyahat kupalarına bir göz atabilirsiniz. Silikondan yapılan bu ürün BPA içermez. Kupa toksik değildir ve ağızda tat veya koku bırakmaz.

Çevre Dostu Temizlik Ürünleri

14. Doğal temizlik ürünleri

doğal temizlik ürünleri

FİYATLARI GÖSTER

Çoğumuz temizlik ürünleri seçiminde kimyasal bazlı ürünleri tercih ediyoruz çünkü daha hızlı temizliyorlar. Ancak bu ürünler ne yazık ki, aileniz ve evcil hayvanlarınız ile çevre üzerinde ömür boyu sürecek etkiler bırakıyorlar.

Doğal temizlik ürünlerini kullanmak çevre için güvenlidir ve bununla birlikte ailenize ve evcil hayvanlarınıza zarar vermez.

Pek çok marka arasından size en uygun, ailenize, evcil hayvanlarınıza veya çevreye zarar vermeyen, güvenli, toksik olmayan ve doğal içerikler barındıran doğal temizlik ürünlerini kullanabilirsiniz.

15. Kabak lifi 

kabak lifi temizlik

FİYATLARI GÖSTER

Tüm sentetik süngerlerinizi kabak lifleri ile değiştirmenin tam vakti.

Kabak lifleri, lif kabağından üretilmiştir. Islanınca yumuşar. Bulaşık yıkamada, duşta, cilt temizliğinde kullanılabilir. Hafif ve yumuşak hareketlerle peeling yapılır. Doğada bulunan ham maddelerden üretilen kişisel bakım ve temizlik ürünüdür.

Kullan at değildir, tekrar tekrar kullanılabilir, bu sebeple de sıfır atık ürünüdür. Ömrü uzun süre tükenmez, tükendikten sonra kompost edilebilir.

16. Çamaşır kurutma topları

camaşır kurutma topu

FİYATLARI GÖSTER

Kurutucular, giysileri kurutmak için çok fazla enerji kullanır. Çamaşır kurutucu toplar kullanarak bu enerjiyi önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Kurutucu toplar daha fazla su emerek kuruma süresini yüzde 25’e kadar azaltır.

Çamaşır kurutucu toplar doğal kumaş yumuşatıcıları gibi işlev görürler. Zehirsizdirler ve anti-alerjiktirler. Çevre dostudur, kullanımı ayrıca kurutma süresini azaltıp enerji tasarrufu sağlar.

17. Çevre dostu doğal çamaşır deterjanı

doğal çamaşır deterjanı

FİYATLARI GÖSTER

Evlerimizde kullandığımız deterjanların çoğu, su kütlelerine ulaşan birçok kimyasal içerir ve bu sebeple su kirliliği başta olmak üzere çevre kirliliğine yol açar.

Doğal olarak elde edilen, bitki bazlı bileşenlerden elde edilen çevre dostu doğal deterjanları kullanmak çevreyi ve sağlığımızı korumada büyük rol oynuyor.

Ev İçin Çevre Dostu Ürünler

18. LED ampuller

karbon salımını azaltma

FİYATLARI GÖSTER

Eğer hala kullanmıyorsanız ampullerinizi, enerji tasarruflu kompakt floreasn ampuller (CFL) veya LED ampuller ile değiştirin. LED ampul kullanarak, ampul ömrü boyunca 600 kg karbondioksit salımını önlemiş olursunuz. Bu ampuller ile yalnızca enerji tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda uzun ömrü sayesinde paradan da tasarruf edersiniz.

Araştırmalar, ABD’deki her evin LED ampullerine geçtiğinde, aydınlatma için harcanan elektriğin yarı yarıya düşeceğini gösteriyor.

LED ampuller, bulabileceğiniz en çevre dostu ürünlerden biridir. Kullanılan enerjinin% 95’ini ışığa dönüştürürler ve sadece % 5’i ısı olarak israf edilir. Bu, onları geleneksel aydınlatma seçeneklerinden çok daha verimli hale getirir. LED’ler ayrıca çok daha az güç kullanır ve paradan tasarruf etmenizi sağlar.

19. Su Tasarruflu Duş Başlığı

su tasarrufu başlığı

FİYATLARI GÖSTER

Düşük akışlı veya su tasarruflu duş başlığı, duşta kullandığınız su miktarını önemli ölçüde azaltabilir.

Su tasarrufu sağlayan duş başlıkları takarak su israfını azaltabilirsiniz. Normal duş başlıkları, siz duş alırken çok fazla su harcayan yüksek bir akışa sahiptir. Bununla birlikte, su tasarrufu sağlayan duş başlıkları, şampuanı ve saç kremini durulamak için yeterli su sağlayan düşük bir akışa sahiptir.

20. Sensörlü Musluk Başlığı

xiaomi xiaoda otomatik sensorlu su tasarruf musluk başlığı

Xiaomi Xiaoda Sensorlu Otomatik Su Tasarruf Cihazı

FİYATLARI GÖSTER

Elleri, bulaşıkları ve ürünleri yıkarken ve ayrıca lavaboda tıraş olurken veya diş fırçalarken bazen suyu kullanmadığınızda bile açık bırakmak daha kolay görünür.

Ancak ellerinizi yıkarken veya başka işler yaparken musluğu kapatmak, düşündüğünüzden daha fazla su tasarrufu sağlayabilir. 20 saniyelik bir el yıkama sırasında, yaklaşık 1 litre suyu boşa harcayabilirsiniz.

21. Programlanabilir Termostat

enerji tasarrufu

FİYATLARI GÖSTER

Hayatımızda, hepimiz klimaya veya ısıtıcıya ihtiyacımız olmadığını bildiğimiz o anı yaşadık, ancak bu iç sesi görmezden gelecek kadar tembel olduk. Programlanabilir bir termostatla, hayat biraz daha enerji verimli hale gelir.

Programlanabilir bir termostat, siz uzakta olsanız bile sizi rahatsız etmeden gerektiğinde açılıp kapanabilir. Bu sadece maliyet tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda enerji tasarrufu konusunda üzerinize düşeni yapmanıza yardımcı olacak bir şeydir.

22. Elektrik Tasarruf Cihazı

elektrik tasarruf cihazı

FİYATLARI GÖSTER

Elektronik cihazlarınızın kullanılmadığı zamanlarda bile enerji kullanmaya devam ettiğini biliyor muydunuz? Bir güç kaynağına bağlı oldukları sürece enerji kullanmaya devam edecekler. Bir düğmeye basarak elektronik cihazlara ve cihazlara giden tüm gücü kapatan enerji tasarrufu sağlayan bir güç anahtarı kullanarak enerji tasarrufu yapın.

Evinizde kullandığınız birçok eşya elektrikle çalışır. Bu yüzden de elektrik faturalarınız sürekli artmaktadır. Elektrik tasarruf kutusu sayesinde tüketiminiz artsa da tasarruf yapabileceksiniz. Elektrik tasarruf cihazları hem elektrikli cihazların ömrünü uzatır, hem de paradan ve enerjiden tasarruf etmenizi sağlar. Üstelik bu cihazları kullanmak için karışık bağlantılara ya da elektrik ustalarına ihtiyacınız olmayacak, prize takmanız yeterlidir.

23. Şarj edilebilir piller

şarjli pil

FİYATLARI GÖSTER

Piller son derece zehirlidir ve toprak ve su kirliliğine neden olabilir. Çöp sahalarını doldururlar, böylece ne kadar az kullanırsanız çevreye o kadar az zarar vermiş olursunuz.

Şarj edilebilir piller, paradan tasarruf ederken çöp alanlarından tasarruf etmenin harika bir yoludur. Y kullanılabilir pilleri yıllarca tekrar doldurulabildiği için atmanıza gerek yoktur.

24. Su tasarruflu klozet

su tasarruflu klozet

FİYATLARI GÖSTER

Eski tuvaletler sifon başına 15 ila 25 litre su kullanır – ancak yüksek verimli bir tuvalet, sifon başına 5 litre kadar az su kullanabilir. Bu, evinizde sonsuz litre su tasarrufu sağlayabilir. Bu nedenle, yeni bir tuvalet satın alırken (tabii ki ihtiyacınız olduğunda), sifon başına yaklaşık 5 litre kullanan bir tuvalet arayın.

Çevre Dostu Giyim ve Aksesuarlar

25. Çevre dostu giysiler

sürdürülebilir giyim

FİYATLARI GÖSTER

 

FİYATLARI GÖSTER

Yılda kaç kez yeni kıyafet alışverişi yapıyorsunuz? Kendinizi, sırf modası geçtikleri için yeni kıyafetlerin yanında mı buluyorsunuz? Mevcut stile uygun kıyafetler satın aldığınız hızlı moda, çok fazla israfa neden oluyor.

O halde geri dönüştürülmüş hammaddelerden üretilen sürdürülebilir tekstil ürünlerini denemenin tam zamanı.

Çevreye karşı sorumluluk bilinci arttıkça üreticiler de farklı alternatifler ile tüketiciyi buluşturuyor. Geri dönüştürülmüş plastiklerden üretilen Econyl kumaştan oluşan tekstil ürünlerine artık bir çok marka yer veriyor.

26. Çevre dostu ayakkabılar

çevre dostu ayakkabı

FİYATLARI GÖSTER

Doğadan ilham alan tasarımları ve renkleriyle dünyanın bir çok ülkesinde satılan ve insanların vazgeçilmez markası haline gelen Natural World Eco’nun en büyük özelliği ayakkabılarının tamamen ekolojik ve doğa dostu olmasıdır.

“Made in Green” sertifikasının yanı sıra GOTS sertifikasına (Global Organic Textile Certificate) sahip olan bu rahat ve her stile uygun ayakkabılar, %100 organik koton kumaş, doğal kauçuk taban ve tamamen bitkisel boyalarla üretiliyor. Doğal kauçuk tabanlar, ayakkabıları daha rahat, daha esnek ve darbelere karşı daha dayanıklı kılıyor.

Ayakkabılar herhangi bir zararlı madde içermeyen doğal, bitkisel boyalarla boyanıyor. Ayakkabıların üretiminde doğaya zararlı herhangi bir süreçten geçilmiyor. Doğal kauçuğun eritilerek işlendiği “vulcanization” tekniği ile imal ediliyor.

Tüm bu özelliklerle Made in Green sertifikasına sahip olan Natural World Eco ayakkabılar tamamen çevre dostu!!!

27. Çevre dostu güneş gözlüğü

Parafina

FİYATLARI GÖSTER

Çevre dostu güneş gözlüğü arıyorsanız Prafina’yı deneyin. Parafina gözlükleri “geri dönüşüm malzemeleri ile neler yapılabilir” sorusunun en güzel örneklerini oluşturuyor.

Kusursuz çizgilerle tasarlanan gözlüklerde malzeme olarak pet şişeler, mantar, HDPE şişeleri, eski içecek kutuları, naylonlar ve doğal bambu tercih ediliyor. Üstelik çevre dostu ve özgün tasarımlar üretmelerinin yanı sıra satılan her ürünün belli bir kısmını ihtiyaç sahibi çocuklara bağışlıyorlar.

28. Güneş enerjili saat

güneş enerjili saat

FİYATLARI GÖSTER

En sevdiğiniz saat muhtemelen gün boyunca çalışmaya devam etmek için küçük bir pil kullanır. Ama o pil bittiğinde ne olur? Dışarı çıkmalı, bir tane daha satın almalı, değiştirmeli ve pili atarak daha fazla atık üretmelisiniz.

Takarken şarj edebileceğiniz devrim niteliğindeki güneş enerjili saatler, üzerlerinde bulunan küçük güneş panelleri sayesinde tamamen güneş enerjisiyle çalışır, böylece pil israfını azaltır ve sizin için daha uygun bir saat deneyimi sunar – güneş enerjili bir saate sahip olduğunuz için alacağınız övgülerden bahsetmeye bile gerek yok!

Çevre Dostu Makyaj ve Güzellik

29. Çevre dostu makyaj malzemeleri

zao

FİYATLARI GÖSTER

Günümüzde piyasada bulunan birçok makyaj malzemesi, cildimize zararlı sentetik kimyasallar içermektedir. Neyse ki, toksik olmayan makyajda bir artış söz konusu. Bu ürünler kimyasallar, parabenler, ftalatlar veya genetiği değiştirilmiş bileşenler içermez.

Zao Make-Up, çevre dostu kozmetik ürünleri kategorisinde belki de açık ara en iyi marka. Firma % 100 doğal kaynaklı içerikler içeren kusursuz formüllere sahip makyaj ürünleri sunmayı taahhüt ediyor. Petrokimya türevleri veya sentetik koruyucular olmayan Zao ürünleri cildiniz için sağlıklıdır.

Bu markanın en sevilen çevre dostu özelliklerinden biri de yeniden doldurulabilir ambalajlarının olması. Bu ambalaj sayesinde daha az atık üretiliyor, daha az plastik kullanılıyor ve daha az enerji tüketiliyor. Ayrıca ambalaj, ürünün fiyatı üzerinde doğrudan etkiye sahip ve yeniden doldurularak daha uygun fiyatlarla üstün kaliteli makyaj mümkün olabiliyor.

Eko-tasarım prensibine sahip Zao nun birincil ambalajı bambu. Ekolojik bir hammadde olan bambu herhangi bir gübre veya tarım ilacına ihtiyaç duymadan olağanüstü bir büyümeye sahiptir. Ambalajlamada kullanılan bambu, koruma alanlarındaki endemik ormanlarda yetişir.

İkincil ambalajı ise pamuktan yapılmıştır. Bambu ürünleri, zarif pamuklu poşetlerde satılmaktadır. Bu poşetler, hemen atılan karton kutulardan farklı amaçlar için tekrar kullanılabilir. Şirket aynı zamanda pamuklu poşetleri bambu elyaf poşetlerle değiştirmeyi planlıyor.

Hammaddeleri, bitki özleri, bitkisel yağlar ve tereyağlar, mineral pigmentler gibi bir bitkinin veya bir mineralin kirletici olmayan ve basit bir şekilde dönüştürülmesiyle elde edilmektedir. Zao ekolojik ve etik taahhütleri sayesinde 2014 yılında Yavaş Kozmetik ünvanını aldı.

Hammaddeleri arasında, cilt dostu mükemmel bir koruyucu olmanın yanı sıra antiseptik özelliklere sahip olan mikronize gümüş tozu bulunmaktadır. Çok pahalı bir hammade olmasına rağmen hemen hemen tüm ürünlerinde bulunuyor.

Tüm ürünleri Ecocert tarafından organik veya doğal olarak onaylanmış (Ecocert Greenlife ve Cosmos Standart standartlarına göre) ve Cosmebio * olarak etiketlenmiştir.

Çevre dostu kozmetik ürünleri ile ilgili detaylı bilgi almak için Çevre Dostu Kozmetik Ürünleri makalemizi okuyabilirsiniz.

30. Doğal ve organik cilt bakım ürünleri

doğal şampuan

FİYATLARI GÖSTER

Alman menşeili çevre dostu Weleda Calendula ürünlerinin bitkisel içeriğinin % 75’inden fazlası biyodinamik veya organik tarımdan veya kontrollü vahşi toplamadan gelmektedir. Biyoçeşitliliğe ve çalışanlara etik muameleye olan bağlılığı, Etik BioTrade Birliği tarafından tanınmıştır – UEBT logosunu taşıyan yalnızca iki kozmetik markasından biridir ve plastiğin hiç bir çeşidini barındırmaması nedeni ile Look For The Zero rozeti kazanan ilk markadır.

Bebekler için üretilen bir çok ürünü (Bebek Krem & Yağlar, Bebek Şampuanı ve Diş Macunu) yetişkinler tarafından güvenle kullanılabilir.

Çevre Dostu Kişisel Bakım Ürünleri

31. Çevre dostu diş fırçası

bambu diş fırçası

FİYATLARI GÖSTER

Her yıl 3.6 milyar plastik diş fırçası üretildiğini biliyor muydunuz ? Üstelik diş fırçaları da geri dönüşümü mümkün olmayan bir ürün.
Sıradan diş fırçalarının aksine, bambu diş fırçaları doğada %100 çözünür, sürdürülebilir yöntemlerle yetiştirilmiş bambu bir sapa sahiptir. Bu sebeple plastik diş fırçaları yerine doğayla dost bambu diş fırçalarını tercih etmek doğaya ve geleceğe katkı sağlayacaktır.

Diş fırçasına yardımcı, diş aralarındaki zor bölgeleri temizlemeye yardımcı bambu arayüz fırçasını da deneyebilirsiniz.

Humble Bambu Arayüz Fırçası Satın Al

 

32. Geri dönüştürülmüş tuvalet kağıdı ve kağıt havlu

geri dönüştürülmüş tuvalet kağıdı

geri dönüştürülmüş kağıt havlu

FİYATLARI GÖSTER

Ecco Yeşil Dünya tuvalet kağıdı ve kağıt havlu, geri dönüştürülmüş kağıtlardan elde ediliyor. Bu durum şu anlama geliyor; tuvalet kağıdının veya havlunun üretimi için yeni ağaç kesilmiyor, geri dönüşümle elde edilen hammadde tekrardan kullanılıyor.

1 ton geri dönüşümlü kağıt kullanımıyla 17 ağacın kesilmesinin önlendiğini düşündüğümüzde, geri dönüştürülmüş hammaddeden üretilen tuvalet kağıtları ve kağıt havlular da ağaçların kesilmesini önlemede büyük rol oynuyor. Aynı zamanda bu süreç endüstriyel işlem sayısını azalttığı için de su ve enerji tasarrufu. sağlanıyor.

33.  Çevre Dostu şampuan ve saç kremi

love beauty and planet

FİYATLARI GÖSTER

Unilever’in dünya, hayvan ve insan dostu kişisel bakım ve güzellik markası Love Beauty & Planet, şampuandan, saç kremine, diş macunundan diş fırçasına kadar pek çok ürünü ile çevre dostu ürünler listesine giriyor.

Her bir ürünün içerik tedarikinden üretimine, ambalajından satışına kadar her adımında dünyamıza, insanlara, bu dünyayı paylaştığımız hayvanlara etkisini düşünen marka, ürünlerinde kokusunu sürdürülebilir şekilde toplanan bitki özlerinden kullanıyor.

İçeriğinde organik ve doğal hindistan cevizi yağları ya da sürdürülebilir şekilde toplanan Murumuru yağı gibi içeriklere sahip.

Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir ürün için hayvanlar üzerinde testler gerçekleştirilmiyor. V-Label ve PETA’dan alınan vegan ve “cruelty-free” (hayvanlar üzerinde test edilmeyen ürün) sertifikaları da taşıyor.

Bununla birlikte en beğenilen özelliklerinden biri de ürünlerin şişelerinin 100% geri dönüştürülmüş plastikten üretilmesi ve tekrar geri dönüştürülebilir olmalarının sağlanması.

Üstelik tüm ürünleri kullanıcılardan olumlu yanıtlar alıyor.

34. Paslanmaz çelik tıraş bıçağı

sıfır atık ürünü

FİYATLARI GÖSTER

Tek kullanımlık tıraş bıçaklarını bırakın ve bir sıfır atık ürünü olan paslanmaz çelik tıraş bıçaklarını kullanmaya başlayın. Bu tıraş bıçakları çevreyi korumakla kalmaz size çok daha iyi bir tıraş sağlarlar.

Paslanmaz çelik tıraş bıçakları size uzun süre kullanım imkanı sunar, bu sayede yaklaşık üç günde bir plastik tıraş bıçağı atmazsınız!

35. Çevre dostu kulak çubuğu

organik kulak çubuğu

FİYATLARI GÖSTER

Kulak çubuğu dikkatli kullanım isteyen bir ürün, yalnızca kulak için değil makyaj temizliği veya farklı amaçlar için de kullanılabilen bu ürünün geri dönüşümü yok.

Bu nedenle % 100 biyolojik olarak parçalanabilir, sürdürülebilir bir şekilde yetiştirilen doğayla dost pamuklu çubuklar çevre dostu bir ürün olarak karşımıza çıkıyor.

36. ​​Yıkanabilir makyaj temizleyici pedi

yıkanabilir makyaj temizleme pedi

FİYATLARI GÖSTER

Yıkanabilir makyaj temizleyici pedler atık oluşturmaması ile sıfır atık felsefesine çok uygun bir ürün ve defalarca yeniden kullanılabilir. Organik pamuktan yapılan bu ürünler çevre dostu bir alternatiftir.

37. Menstrual kap

menstrual kap

FİYATLARI GÖSTER

Bir kadın hayatı boyunca 11.000 (onbir bin) adet tek kullanımlık regl ürünü kullanıyor.

Tamponlar, pedler ve iç çamaşırı şeritleri kutuları ve kendi ambalajları yılda 200.000 (ikiyüzbin) tonun üzerinde atık üretiyor ve tipik olarak hepsi plastik içeriyor. Bu atıkların sonu çoğunlukla çöplüklerden atık sulara, plajlarımıza, deniz ve okyanuslarımıza karışmaktadır.

Ürünler asıl çevreye büyük ölçüde zararda bulunurken, yaşam döngüleri aynı zamanda genellikle pamuk üretimini ve böcek ilacı/kullanımını içeren ham madde ekstraksiyonundan, çoğu ped polieliten plastik içermesine kadar (pedin iç çamaşıra yapışmasını sağlayan madde) ve çoğu tampon dioksin, klor ve suni ipek gibi kimyasallar içerir. Ürünlerin çöplük alanlarında içerdikleri kimyasallar toprağa karışır, yer altı sularına karışır ve havaya kirlilik olarak salınırlar.

Menstrual kap kullanarak çevreye büyük ölçüde katkıda bulunabilirsiniz.

38. Doğal Roll On

doğal roll on

FİYATLARI GÖSTER

Doğal roll on ürünleri artık kişisel bakım endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Sentetik koku ve boya, petrokimyasal, paraben, SLS ve sentetik köpürtücüler kullanılmadığı için çevre dostu ürünlerdir. Bununla birlikte bazı markalar biyolojik olarak parçalanabilen bir karton ambalaj kullanırlar.

39. BİOROCK Crystal Ekolojik Deodorant

doğal deodorant

FİYATLARI GÖSTER

BioRock Crystal Deodorant Stick Ter Önleyici Deodorant Asya’daki eski tuz madenlerinden elde edilmiştir. %100 doğal bir üründür. Asya’da ‘Tawas’ kristalleri olarak bilinen ve yüzyıllardır kullanılmakta olan bu doğal mineral tuz, vücuttaki istenmeyen kokuların oluşumunu önlemeye ve teninizin rahatça nefes almasına yardımcı olmaktadır. Terlemeye ve ter kokusuna karşı etkili koruma sağlar. Doğal içeriği sayesinde gözenekleri kapatmaz, kıyafetlerinizde leke bırakmaz ve koltuk altınızda kararmaya sebep olmaz. Hamile ve emziren kadınların kullanımına uygundur.

Çevre Dostu Seyahat Ürünleri

40. Cep telefonu / Ipad için solar şarj cihazı / powerbank

güneş enerjili powerbank

FİYATLARI GÖSTER

Güneş enerjili powerbank, çantanızda mutlaka bulunması gereken bir ürün. Dışarıdayken güneşten aldığı enerji ile telefonunuzu şarj ettiğini görmek bile ayrı bir keyif nedeni. Temiz enerjili sistemler, yalnızca ihtiyaç için değil aynı zamanda çevrenin korunması için de tercih edilmelidir.

Telefonunuzu şarj etmek için güneşi kullanın! Güneş enerjisi ile çalışan powerbank aynı zamanda tabletler, iPad’ler, GoPro’nuz, e-Kitabınız ve GPS’iniz – USB şarj cihazı kullanan her şeyi – şarj eder. Güneş enerjisiyle çalışan ürünler söz konusu olduğunda, solar güneş enerjili şarj cihazları en iyilerden biri olarak kabul edilir. İşte bunun nedenlerinden bazıları:

Uzun Uçuşlar – Uzun bir yolculuğa çıkıyorsanız ve seyahat ederken tabletinizi, iPad’inizi veya telefonunuzu (tabii ki uçak modunda) kullanmak istiyorsanız, güneş enerjili powerbank, enerjinizin bitmediğinden emin olmanın mükemmel bir yoludur. Pencerenin yanına koyabilir güneşi sürdürülebilir bir yöntemle elektriğe çevirmesine izin verebilirsiniz. Cihazınız tek seferde günlerce kullanıma hazır olacaktır.

Acil Durum Kullanımı – Kar, dolu, yağmur, düşen ağaçlar ve araba kazalarının hepsinin gücü ortadan kaldırdığı durumları düşünün. Güneş enerjili şarj aletinin cep telefonunuzu şarjda tutarak her zaman iletişim kurmanın bir yolu olması, en kötü fırtınada bile rahatça dinlenebileceğiniz anlamına gelir.

Kamp ve Yürüyüş ve Diğer Açık Hava Etkinlikleri – GoPro’nuzun çalışmamasından daha kötü olan tek şey telefonunuzun ve GPS’inizin de gücünün bitmesidir. Güneş enerjisiyle çalışan çoğu telefon şarj cihazının iki USB bağlantı noktası vardır, böylece aynı anda birden fazla cihazı şarj edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Güneş Enerjisi İle Çalışan Ürünler

Dışarıda vakit geçiriyorsanız, seyahat etmekten keyif alıyorsanız veya sık elektrik kesintilerinin olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, güneş enerjili powerbank ile elektriğin güneş enerjisi ile çalıştırılması son derece yararlıdır.

41. Ahşap çatal kaşık bıçak takımı seyahat seti

bambu çatal kaşık bıçak

FİYATLARI GÖSTER

Gittiğiniz her yere yanınızda götürebileceğiniz yeniden kullanılabilir bir ahşap çatal bıçak takımı tek kullanımlık plastikleri önlemesi ile son derece çevreci bir seçenektir. Bu set, % 100 bambudan yapılmıştır.

42. Sıvılar için seyahat şişeleri

seyahat şişesi seti

FİYATLARI GÖSTER

Seyahat şişeleri ile bütün bir şişe duş jeli, losyon, şampuan ve diğer sıvıları taşımanıza gerek yoktur. Yoyoso, çizilmelere karşı dayanıklı% 100 BPA içermeyen silikondan yapılmıştır ve tekrar tekrar kullanılabilmesi ile çevreci bir üründür.

43. Güneş enerjili projektörler

güneş enerjili projektör

FİYATLARI GÖSTER

Güneş enerjisiyle çalışan bir projektör özellikle kamp ve bahçe aydınlatması için kullanılsa da her koşulda elinizin altında olması gereken bir ürün. Güneş enerjili projektörler veya güneş enerjili el fenerleri acil durumlar ve elektrik kesintileri için mükemmel bir seçenek. Güneş enerjili projektörler ile pil kullanımına son verecek doğanın eşsiz döngüsüne ayak uydurmanın keyfini çıkaracaksınız.

Güneş enerjili projektörler ayrıca USB çoklu cep telefonu şarj kablosu da bulundurarak cep telefonunuzu şarj etmenize de olanak tanır.

44. Tupperware saklama kabı

tupperware saklama kabı

FİYATLARI GÖSTER

Evde yemek yemek daha iyi bir seçenek olsa da, bunun mümkün olmadığı durumlarda yeniden kullanılabilir saklama kapları imdada yetişiyor. Birbirine kilitleme sistemi ile güvenle yanınızda götürebileceğiniz, hava geçirmeyen kapağı ile gıdaların daha taze ve daha uzun süre saklanmasını sağlayan yeniden kullanılabilir saklama kaplarını, buzdolabında saklama, taşıma veya kamp ve piknik amaçlı kullanmanız mümkün.

Bu kaplar BPA içermez, kurşun veya ftalat içermez. En iyi yanı ise taşımalarının kolay olmasıdır.

Çevre Dostu Teknoloji Ürünleri

45. E- kitap okuyucu

e kitap okuyucu

FİYATLARI GÖSTER

Kitap hayranı mısınız? Okuma alışkanlıklarınız çevreye zarar veriyor olabilir. Ciltsiz kitaptan vazgeçmek zor olabilir, ancak özellikle sık sık yeni kitap satın alıyorsanız bir E-kitap okuyucu alarak çevreye bir iyilik yapmış olacaksınız.

Piyasadaki en iyi E-okuyuculardan biri kesinlikle Kindle’dır. Artık tüm kitaplarınızı yanınızda götürebilir ve ağaçlara zarar vermeden istediğiniz kadar satın alabilirsiniz.

46. Yeniden kullanılabilir akıllı defter

rocketbook yeniden kullanılabilir defter

FİYATLARI GÖSTER

Yeniden kullanılabilir akıllı defter alarak kağıt israfınızı azaltın. Not defterini yazıp silerek temizleyebilir ve istediğiniz kadar tekrar kullanabilirsiniz.

Unutmayın: Dışarı çıkıp bu ürünlerin tamamını satın almanızı önermiyoruz. Hali hazırda kullandığınız bir ürün varsa, onu kullanmaya devam etmeniz en çevreci çözüm olacaktır. Bununla birlikte, örneğin, çok fazla kahve tüketiyorsanız, bu durumda çevreye daha duyarlı olan yeniden kullanılabilir kahve filtresini satın almayı düşünmeniz faydalı olabilir.

Piyasada yüzlerce çevre dostu ürün var – hepsi sizin için daha iyi bir seçim yapmanızı kolaylaştırmak üzere tasarlanmıştır. Yukarıdaki önerilerimizden bazılarını beğeneceğinizi umuyoruz ve aralarında beğendiklerinizi ve memnun kaldıklarınızı da yorumlar bölümünde bize bildirmekten çekinmeyin.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi