Elektrikli Araç Kiralamanın Faydaları

elektrikli araç kiralama
Yazan Ekolojist

Elektrikli araç kiralama kulağa oldukça havalı geliyor ancak durum yalnızca bununla sınırlı değil.

Fosil yakıt kullanımı sonucunda ortaya çıkan karbon salımı bugün sıkça gündemde olan iklim krizinin başrol oyuncusu. Bugün petrol ve türevi yakıtların en çok ulaşımda kullanıldığı düşünüldüğünde hava kirliliği başta olmak üzere pek çok olumsuz çevresel etkinin kaynağına alternatif çözümler bulmak önem taşıyor.

Herkesin işe veya okula elektrikli araba veya elektrikli bisikletle gidip geldiğini hayal edin. Sağlığımızı iyileştirebilir ve iklim kriziyle mücadele edebiliriz.

Elbette yürümek, insan gücüyle bisiklete binmek ve toplu taşıma araçlarına binmek sağlığınız ve çevre için iyi bir alternatif olabilir ve sera gazı emisyonlarını da azaltabilir, ancak bu alternatif ne yazık ki her zaman uygulanabilir değil.

Teknik olarak araç, uçaklardan vagonlara kadar her şeyi insanları ve / veya kargoları taşıyan bir makinedir. Elektrikli araç (EA) terimi, arabalar, otobüsler, motosikletler, bisikletler ve kamyonlar dahil olmak üzere elektrikle çalışan her türlü aracı ifade edebilir. Bu makalede elektrikli araçlardan; elektrikli araba ve elektrikli bisiklet terimlerini ele alacağız ve elektrikli araç kiralamanın faydalarından bahsedeceğiz.

Elektrikli Araç Kiralamanın Faydaları

Elektrikli Araba Kiralamanın Faydaları

  • Sıfır egzoz borusu karbondioksit veya partikül madde emisyonu sağlar ve bu nedenle de elektrikli araç kiralamak %100 çevre dostu bir seçimdir.
  • Elektrikli bir araç kiraladığınızda yakıt ikmali (şarj etme); evde, işte veya yolda başka bir iş ile meşgulken rahatlıkla yapılabilir.
  • Elektrik motorları sessiz çalışır. İçten yanmalı motorlara göre çok daha az parçadan oluşan altyapı sayesinde, daha geniş iç mekan ve görüş kabiliyeti sunan elektrikli araçlar, güç için belli bir devir bandı olmadığından anlık olarak tüm çekiş kuvveti anında tekerleklere aktarılabiliyor. Bu sayede elektrikli araç kiralama size sessiz ve seri bir sürüş deneyimi yaşatır.
  • Elektrikli araç kiralandığında, elektrik motorunun kullanılmasıyla hem dünya çapında karbon emisyonunda %30’a varacak bir düşüşün gerçekleşmesi, hem de şehir ve hava kirliliğindeki azalmaya bağlı olarak oluşan küresel ısınmanın önüne geçilmesi sağlanmış olur.
  • Elektrikli araba kullanmak, fosil yakıt tüketiminin azaltılmasına ve yaşadığımız yerde daha sağlıklı ve daha dirençli topluluklar yaratılmasına yardımcı olmanın bir yoludur.

Aşağıda yer alan video, fosil yakıtla çalışan ve elektrikli arabaların sera gazı emisyonlarını açıklıyor ve elektrikli otomobillerde kullanılan lityum pillerle ilgili endişeleri ele alıyor.

Elektrikli Arabalar

Elektrikli araçlar ile ilgili bilinç geliştikçe ve talep arttıkça otomobil pazarında dengeler değişiyor. Dünyanın dört bir yanındaki üreticiler fabrikalarını yeniliyor ve çalışanlarını daha fazla elektrikli araba üretmeleri için yeniden eğitiyor.

Modeller, pahalı ve lüks Porsche Taycan’dan daha makul fiyatlı Nissan LEAF’e, daha küçük boyutlarda olan Smart’tan Tesla’ya kadar çeşitlilik gösteriyor.

Bu çeşitlilik elektrikli otomobil müşterileri ve gelecekte bir elektrikli otomobil satın almayı veya kiralamayı düşünenler için iyi bir haber.

Elbette bu çeşitliliği sağlayanlar arz talep dengesini kuran tüketiciler oluyor, bu nedenle erken elektrikli otomobil sahiplerine ve kiralayıcılarına teşekkür etmeliyiz.

Erken benimseyen, yeni bir ürünü veya yeni bir teknolojiyi mevcut olduğu anda kullanmaya başlayan ve bunun için genellikle bir bedel ödeyen kişidir. Erken benimseyenler, pazar talebinin yaratılmasına yardımcı olur ve ürün iyileştirme ve daha düşük fiyatlar sağlar.

Elektrikli araçlar, sıfır emisyona sahip oldukları ve tamamen çevre dostu oldukları için bu soruna yardımcı oluyorlar, ancak yine de o kadar yaygın değiller ve dünyadaki araçların büyük çoğunluğu hala benzinle çalışıyor.

Bugün piyasada her türlü elektrikli araç olduğu için, kullanıcılar seçme şansına sahip ve daha çevre dostu bir araba almayı tercih edebiliyor. Ancak iş araba kiralamaya gelince durum biraz daha farklılaşıyor. Elektrikli araç kiralama hizmeti sunan çok fazla şirket bulunmuyor, fakat bu durumu değiştirmek isteyen bazı araç kiralama şirketlerinin çabaları da yadsınamaz.

Elektrikli Araç Kiralama Markaları

Günümüzde elektrikli otomobil kullanımı git gide artıyor. Bu dönüşümü Türkiye’de daha da hızlandırmayı hedefleyen elektrikli araç kiralama şirketleri, Renault ZOE veya BMW i3 elektrikli araç seçenekleri ile kullanıcılarına şehir içinde çevreci, pratik ve sessiz bir sürüş deneyimi sunuyor.

RENAULT ZOE

renault zoe

Renault Zoe elektrikli araç kiralama ile yalnızca tek şarjla en ekonomik şekilde 300km’ye kadar yol yapılabilmesi mümkün. Araç kullanım performansına göre menzil 200km’ye kadar düşebiliyor.

Aracı şarj etmek için ev tipi şarj kablosu ve 22KWH (KWH/100km) bir priz yeterli oluyor. Aracı şarj etmek için fabrika verilerine göre hızlı şarj istasyonlarında 1 saat 5 dakika gibi bir süre gerekirken, standart şarh istasyonlarında 2 saat 15 dakika süre yeterli oluyor.

BMW i3

elektrikli bmwi3

BMW i3 elektrikli araç kiralama ile tek şarjla en ekonomik şekilde 210km’ye kadar yol yapabilmek mümkün. Aracın şanzımanı tek vites olmasından ve elektrikli motorların doğrusal güç üretmesinden kaynaklı olarak ekonomiyi bir yana bıraktığınızda ilk kalkıştaki ivmelenmesi gayet tatmin edici oluyor. Her devirde ayağınızın altında güç mevcut. BMW i3 elektrikli arabanın ekonomi odaklı olduğu 155 tabanlı lastiklerinden dahi anlaşılabiliyor.

Araç hem konfor odaklı hem de ekonomi odaklı tasarlanmış. Trafikte gördüğünüzde tekrar dönüp baktıran bir tasarıma sahip.

Araç kullanım performansına göre menzil 160km’ye kadar düşebiliyor. Şarj etmek için ise ev tipi şarj kablosu ve 13,1KWH (KWH/100km) bir priz yeterli oluyor.

Elektrikli Bisikletler

elektrikli bisiklet kiralama

FİYATLARI GÖSTER

Daha önce bisiklete bindiyseniz, kendi gücünüzü kullanarak kendinizi A noktasından B noktasına götürmenin neşe verici hissini bilirsiniz.

Elektrikli bisikletler çevresel açıdan değerlendirildiğinde sıfır karbon emisyonu ile çevrecidir ancak yine de pilin şarjı sırasında az da olsa çevresel ayak izine katkıda bulunur.

Elektrikli bisikletlerin, yalnızca insan gücüyle çalışan bisikletlere göre iki ana faydası vardır.

Birincisi, araba kullanımınızı azaltabilir. Örneğin, daha az çabayla daha uzağa gidebilmek, arabanızı evde bırakmanıza ve elektrikli bisikletinizi işe ya da okula sürmeye teşvik edebilir. Menzilinizi elektrikli bir bisikletle genişletmek, bakkal alışverişine gitmek veya rutin işleri yapmak için araba yerine bisiklete binme sayınızı artırabilir ve bu da direkt olarak çevresel fayda olarak geri döner.

İkinci faydası ise; elektrikli bisikletler, bisiklet sürmeyi her yaştan, beceriden ve gelirden insan için erişilebilir hale getirir. Her şeyin ötesinde kullanıcıya keyifli bir deneyim sunar.

Elektrikli Bisiklet Kiralama

Elektrikli bisiklet deneyimini yaşamak isteyenler için İstanbul’da başlatılan elektrikli bisiklet ve elektrikli scooter kiralama hizmetleri her geçen gün yaygınlaşıyor.

Türkiye’de kurulacak Çevre Ajansı ile birlikte gelen teşviklerle de elektrikli bisiklet kiralama hizmetinin ülke çapında verilmesi ön görülüyor.

Kullanımı gitgide artan elektrikli bisikletler ve elektrikli scooterlar da yasal düzenlemeye kavuşacak. Buna göre, 15 yaşından küçükler elektrikli bisikler ve elektrikli scooter kullanamayacak. Scooterların sağa ve sola dönüşlerde geçiş üstünlüğü olacak.

Belediyeler, elektrikli scooter ve bisikletler için yol, şerit ve şarj istasyonu yapmakla yükümlü olacak. Bununla birlikte Karayolları Genel Müdürlüğü’ne elektrikli bisikletlerin girebileceği alanlar konusunda yetki verilecek. Karayollarında bulunan şeritlerde, elektrikli bisiklet sürücülerine öncelik verilmesi de zorunlu hale getirilecek. Elektrikli bisiklet veya elektrikli scooter kullanıcılarının sırt çantası hariç yük taşıması yasaklanacak.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi