Plastik Kullanımını Azaltacak 10 Müthiş Öneri

Yazan Ekolojist

Plastikler dünyada gün geçtikçe kullanımı artan, pratiklik konusunda tercih edilen ve kullanımı sonucunda doğaya atık olarak bırakılması sonucu yıllarca süren yok olma süreci nedeni ile zararlı maddeler arasında yer almaktadır. Plastik hammaddesi petrol olan bir üründür ve bir takım işlemlerden geçirilerek renk ve şeffaflık verilmektedir.

Geçirdiği işlemler sırasında kimyasal tepkimelere uğrayan plastik çevreye bırakıldığı zaman hammaddesi petrol gibi yıllarca çevreye zarar vermeden muhafaza edilememektedir. Geri dönüşüm plastik için hem ekonomik hem ekolojik hem de sürdürülebilir bir yöntemdir ve bu sayede kaynakların verimli kullanılması sağlanırken aynı zamanda enerji tasarrufu da yapılmış olur.

Ancak ne yazık ki tüm plastikler geri dönüştürülebilir değil ve bununla birlikte kullanılan plastiklerin yalnızca %9’u geri dönüştürülüyor.

Tıklayın: Hangi Tür Plastikler Geri Dönüştürülebilir?

Tüm bunları göz önünde bulundurarak hayatınızdan plastiği kendi çabalarınızla çıkarabilmek, sürdürülebilir ürün arayışınıza çözümler bulmak ve pek çok sıfır atık ürünü ile tanışmak için sizlere plastik kullanımı azaltacak 10 müthiş öneri sunuyoruz.

1- Yanınızda Her Zaman Tekrar Kullanılabilir Bez Çantalar Olsun

bez çanta

FİYATLARI GÖSTER

Amerika Birleşik Devletlerinde bir yılda neredeyse 100 milyar plastik poşet kullanılmaktadır. Bir ülkenin tek başına böyle bir rakama ulaşması ve bu atıkları çevreye bırakması gün geçtikçe atmosferde ki havayı, yeryüzündeki çevreyi ve yaşam kaynağı olan suların kirlenmesi anlamına gelmektedir. Bu yüzden market alışverişlerinizde veya farklı ihtiyaçlarınızda yanınızda bulunduracağınız sıfır atık ürünü olan bez çantalar ile taşıma ihtiyacınızı giderin.

Yapacağınız bu hareket ile çok fazla plastiğin çöplere oradan da doğaya karışmasını engelleyebilirsiniz. Plastik kullanımı ve zararları konusunda en fazla taviz verilen detaylardan birisi olan poşet çantalar ne yazık ki doğayı her geçen gün ciddi anlamda kirletmektedir.

2- Su Matarası Kullanın

su matarası

FİYATLARI GÖSTER

Yaklaşık olarak 50 milyar su şişesinin sadece %40’ı kadarı geri dönüşüme tabi olabiliyor. Geriye kalan kısım ise çöp olarak doğada imha edilmeye çalışılıyor. Fakat imhası çok kolay olmayan bu şişeler doğaya zararlı bir etki bırakmaktadır. Su şişesi almak yerine kendinize sıfır atık ürünü olan bir su matarası alıp sürekli yanınızda taşıyabilirsiniz. Su mataraları uzun yıllar kullanılabilmeleriyle sürdürülebilir ürün kategorisinde yerini almaktadır.

3- Pipet Kullanmayın veya Yıkanabilir Pipet Kullanın

bambu pipet

FİYATLARI GÖSTER

Son yıllara bakıldığı zaman 20 yılda neredeyse 60 milyar pipet üretimi gerçekleşmiştir. Bu üretimin kaynağı ihtiyaçtır. Bu problemi ortadan kaldırmak için pipet kullanmayınız zorunlu olduğunuz durumlar için ise sıfır atık ürünleri olan bambu, cam veya çelikten yapılan yıkanabilir pipetleri tercih edin.

4) Çevre Dostu Kulak Çubuğu Kullanın

 

organik kulak çubuğu

FİYATLARI GÖSTER

Kulak çubuğu dikkatli kullanım isteyen bir ürün, yalnızca kulak için değil makyaj temizliği veya farklı amaçlar için de kullanılabilen bu ürünün geri dönüşümü yok.

Bu nedenle % 100 biyolojik olarak parçalanabilir, sürdürülebilir bir şekilde yetiştirilen doğayla dost pamuklu çubuklar çevre dostu bir ürün olarak karşımıza çıkıyor.

5) Bambu Diş Fırçası Kullanın

bambu diş fırçası

FİYATLARI GÖSTER

Her yıl 3.6 milyar plastik diş fırçası üretildiğini biliyor muydunuz ? Üstelik diş fırçaları da geri dönüşümü mümkün olmayan bir ürün.
Sıradan diş fırçalarının aksine, bambu diş fırçaları doğada %100 çözünür, sürdürülebilir yöntemlerle yetiştirilmiş bambu bir sapa sahiptir. Bu sebeple plastik diş fırçaları yerine doğayla dost bambu diş fırçalarını tercih etmek doğaya ve geleceğe katkı sağlayacaktır.

Diş fırçasına yardımcı, diş aralarındaki zor bölgeleri temizlemeye yardımcı bambu arayüz fırçasını da deneyebilirsiniz.

Humble Bambu Arayüz Fırçası Satın Al

 

6) Doğada Çözünen Doğal Poşet, Torba, Pişirme Kağıdı ve Streç Film Kullanın

biyobozunur çöp poşeti

FİYATLARI GÖSTER

Türkiye’de ilk olan ve COOK markası ile ilk kez 2016 yılında piyasaya sürülen, patates nişastasından üretilen doğal çöp torbaları, doğada tamamen çözünürler.

Sürdürülebilir yaşama destek olmak amacıyla, sürdürülebilir ürün kategorisinde yer alan teknolojinin tüm olanaklarını kullanılarak üretilen doğal çöp torbaları, poşet, pişirme kağıdı ve streç filmlerin hiçbir dezavantajı yoktur. Katkısız ve %100 çözünebilir olmasının yanı sıra diğer çöp torbaları ile aynı sağlamlığa sahiptir.

Doğal çöp torbalar; besin kaynağı olarak değil, nişasta üretimi için yetiştirilen GDO’suz patateslerin, sertifikalı ve tam çözünebilir polimer ile harmanlanması ile üretilir. %100 çözünme özelliğine sahip olan doğal çöp torbalarının üretiminde polietilen ve plastikleştirici malzemeler kullanılmaz.

Gıda olarak tüketilmeyecek kadar fazla nişasta barındıran bu patateslerin kullanımı, besin kaynaklarında aksama meydana getirmez. Mısır nişastası için gereken alandan %40 daha az alanda patates nişastası üretilebilir. Bu patatesleri yetiştirmek için özel bir sulama gerekmez, yağmur suyu yeterlidir.

Tüm bu nedenlerle Cook markası, çöp poşetinde plastik sorununun önüne geçecek çöp torbaları ve diğer ürünleri ile doğal yaşama destek olmayı bizlere bırakıyor.

7) Yıkanabilir veya Ekolojik Bebek Bezi Kullanın

 

yıkanabilir bebek bezi

Yıkanabilir Bebek Bezi

FİYATLARI GÖSTER

Ekolojik Bebek Bezi

FİYATLARI GÖSTER

Çevresel açıdan baktığımızda; günde ortalama sekiz kez bez değiştiren bir bebeğin birinci yaş doğum gününe kadar 3.000’in üstünde bezini atık olarak depolama alanlarına sevk etmiş oluyoruz. Bu bezlerin plastik içermesi ve üretim süreçlerinin çevreye verdiği zararı göz önünde bulundurarak çevre dostu, sürdürülebilir malzemeleri tercih etmek en doğrusu olacaktır.

Tıklayın: En İyi Ekolojik Bebek Bezleri

Yıkanabilir bebek bezleri, sıfır atık ürünleri olarak hem düşük maliyetli hem de bebeğiniz hassas cildi için doğal bir ürün. Ekolojik bebek bezleri ise yıkanabilir bebek bezlerinin kullanılamadığı durumlarda biraz maliyetli olsa da imdada yetişiyor.

8) Streç Film ve Buzdolabı Poşeti Kullanmayın, Balmumu Saklama Ürünlerini Tercih Edin

balmumu kese

FİYATLARI GÖSTER

Streç film ve buzdolabı poşetine alternatif, yıkanabilir, tekrar kullanılabilir, doğa dostu ürünler olan balmumundan yapılan sıfır atık felsefesine uygun saklama ürünlerini tercih edebilirsiniz. Ekmeklerinizin, yeşilliklerinizin, meyve ve sebzelerinizin çok daha uzun süre taze kalmasını sağlayan, bu sayede gıda israfının önüne geçen, pratik ürünler olan balmumu kese ve balmumu wrapler (kumaş) plastik kullanımının büyük ölçüde önüne geçecektir. Bu ürünler bulaşık makinesi ve mikrodalga için uygun değildir, doğrudan yüksek ısıya maruz bırakılmamalıdır.

9- Paketlenmiş Gıda Yerine Toplu Alım Yapın

Az ve günlük tüketim için alınan gıdalar çoğunlukla plastik kullanımıyla muhafaza edilmektedir ve bu da çevreye fazlaca plastik atık bırakmak demektir. Gıda alışverişlerinizi toptan satılan yerlerden yapmaya gayret gösterin. Bunun yanı sıra deterjan ve temizlik ürünlerinin de en büyük boy şişelerini alıp küçük şişelere doldurun.

10- Microbead İçeren Kozmetik Ürünlerini Almayın

Microbead; boyutu 5mm geçmeyen mikro plastiklerdir. Polietilenden üretilen bu maddeler kozmetik ürünlerinde de bulunmaktadır. Bu küçük ama çok zararlı maddelerin bulunduğu kozmetik ürünlerden kaçınmanızda yarar var.

Tıklayın: Plastik İçiyoruz! İçme Suyunda Mikroplastik Tehlikesi

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi