İlk Yeraltı Parkı New York’ta Yapıldı

Yazan Ekolojist

Şehirlerde yaşam çok yoğun ve yorucu. Ayrıca sürekli olarak gelişen kentler ve yapılan yeni evler insanların rahat nefes almasını engelleyici nitelikte. Bu nedenle parklar, yeşil alanlar oldukça değerli oluyor. Yoğun günlük hayatta rahatlayacak bri alan sağlıyorlar. Buna bir çözüm bulmak amacı ile James Ramsey ve Dan Barasch adında iki Amerikan tasarımcı çalışmalarda bulundu. Buldukları çözüm de yerüstüne değil ama yeraltına bir park inşa etmek oldu. Bu nedenle Manhattan Delancey Caddesi için bir yeraltı yeşil alan projesi tasarladılar.

Proje Onaylandı

Lowline adındaki proje New York Belediyesi tarafından değerlendirildi ve onaylandı. Lowline parkı Manhattan’daki Lower East Side bölgesinde bulunan ve terk edilmiş vaziyette olan tramvay terminali altına yapılacak. Yapılan teknolojik tasarımlar ile kullanılacak olan ışıklar doğal güneş ışıkları olacak. Parkın 2018 yılı içerisinde kullanıma açılması bekleniyor. Kullanılacak olan güneş ışığını sağlamak için yapılacak olan sistemde özel fiberoptik kablolar ve aynalar kullanılacak, böylece yeryüzündeki güneş ışığı yer altına yönlendirilebilecek. Bu sistem için gerekli olan ışık toplayıcı denilen ekipmanlar zemine veya çevredeki yapıların çatılarına yerleştirilecek. Bulutlu günler ve gece olduğunda yapay aydınlatma sistemleri kullanılacak.

Aslında ilk prototipi 2012 yılında yapılmış olan park projesinin bu kadar uzun zaman sonra hayata geçmesinin nedeni yapılan fizibilite çalışmalarının çok uzun sürmüş olması.

Proje tanıtımı Lowline Lab adında bir kurumun düzenlemesi ile yapıldı ve 70 bini geçen ziyaretçi tarafından görüldü. Aslında bu sergi yeraltı bitkileri büyümesi ve gelişimini aynı zamanda ne kadar sürdürülebilir olduklarını test etmek amacıyla hazırlanmış ve bu zemin üzerine tasarımı yapılmış bir sergidir. Bu laboratuvar yaklaşık 300 metrekarelik bir alanda peyzaj çalışmaları yapıyor ve 3 bini geçen sayıda 70ten fazla eşsiz bitki türü üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmaların sonucunda yeraltında en iyi yetişen bitkileri belirleyerek ve yer altına güneş ışığı göndererk yeraltında ağaç yetiştirme yapmayı planlıyor.

Devam eden süreçte bu bitkiler yapılacak olan yeraltı parkta kullanılabilir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın