Londra’da Plastik Atıklarla Ödeme Yapılıyor

Yazan Ekolojist

Geçmişten günümüze sanayinin gelişmesi ve teknolojik gelişimelerin yansıması plastik atıkların ve buna bağlı olarak plastik kirliliğinin ciddi bir şekilde artmasına neden oldu. Plastik tüketiminin ve zararının azaltılması için ülkeler ve sivil kuruluşlar yoğun çaba sarf etmekte.

Plastik Şişe Ve Atıkların Doğaya Zararı

Günlük hayatta en çok kullandığımız eşyaların başında poşetler ve plastik şişeler geliyor. Bakkallarda, marketlerde ve daha birçok yerde satılan bu eşyaları günlük hayata kullan at şeklinde kullanıyoruz. Bu yüzden çevremizde çok fazla atık oluşuyor ve bu atıklar da haliyle doğaya zarar veriyor. Bir plastik şişenin doğada yaklaşık olarak 1000 yılda çözüldüğünü varsayarsak bu bizim geleceğimiz için bir hayli zarar. Ormanlık alanlarımız, piknik yerlerimiz, okyanus ve denizlerimiz tamamen bu atıklarla dolmuş durumda ve bu atıklar hem bize hemde diğer canlı varlıklara çok büyük zararlar veriyor. Okyanuslarda avlanan birçok hayvanın midesinde plastik atıklar çıkıyor aynı zamanda ormanlık alanlardaki hayvanlar da açlıktan bu atıkları yiyor ve bu atıklar yüzünden teler oluyorlar.

Londra’da Plastik Atık Getirenden Ücret Alınmayacak

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu maddeler doğaya ve biz insanlara ciddi şekilde zarar veriyor, bu zararın önlenmesi ve bertaraf edilmesi için çalışmalar yapılmaya başladı. Bazı ülkeler plastik kullanımını azaltmak için plastik ürünlerine özel vergiler getiriyor bazı ülkeler ise plastik kullanımını bazı alanlarda kısıtlıyor veya yasaklıyor bazı ülkeler ise bu plastik çöpleri enerjiye dönüştürüyor. Bu ülkelerin en başında ise Almanya geliyor. Almanayada plastik şişe başına belli bir ücret ödeniyor ve o ücreti alışverişte kullanabiliyorsunuz. Londra’da ise bir cafe plastik atıkların zararına ve geri dönüştürülmesine dikkat çekmek için plastik atık getiren müşterilerinden herhangi bir ücret almamakta.

Geri Dönüşümlü Plastik Atıklar

Plastiklerin  doğaya verdiği zararı bir nebze azaltmak için dönüşüm tesisleri kuruluyor. Plastik şişeler ve poşetler dahil birçok plastik atık dönüştürülebilir olarak üretiliyor. Daha sonra bu atıklar toplanarak dönüşüm tesislerinde tekrar kullanmak için dönüştürülüyor, bu sayede yeni üretim yapılmayarak doğaya verilen zarar azaltılıyor ve ticari olarak kazanç sağlanmış oluyor. Bu hem biz hem de geleceğimiz için çok ama çok büyük fayda sağlıyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi