Çevre Dostu Kozmetik Ürünleri

sürdürülebilir ürünler

Sürdürülebilirlik tanımı hayatımıza girdiğinden beri gezegenin iyiliği için pek çok çalışma gerçekleştirildi. Sürdürülebilir adımlar atma yolunda ilerleyen çalışmalardan bir de, ambalajlamadan içeriğe kadar çevre dostu ürünler sunmayı ilke edinen kozmetik şirketleri oldu.

Gezegenin iyiliği için daha iyisini yapmaya çalışan ve mükemmel kalitede güzellik ürünleri sunmayı hedefleyen pek çok marka bulunuyor. Bu markaların tamamı şu aşamada gezegen için en iyisini yapıyor diyemeyiz ancak son zamanlarda düzenlenen bir sürdürülebilirlik konferansındaki endüstri uzmanlarının belirttiği gibi: “Mükemmelliği beklemek veya insanların modern yaşamın tüm kolaylıklarını reddetmesi için zamanımız yok. Bir şeyi şimdi yapmak, hiçbir şey yapmamaktan çok daha iyidir.”

Okuyun: En İyi 10 Vegan Kozmetik Markası

Beklenen büyük değişim ağırlıklı olarak büyük işletmelerden geliyor. Bazı markalar % 100 organik, GDO’suz ürünler sunarken, ambalajlamada geri dönüştürülmüş plastik kullanma yoluna giden çevre dostu markalar ise kaynakların etkin kullanımı ve enerji tasarrufu konularına ağırlık veriyor.

Gezegeni ve geleceğimizi düşünüyor ve doğa dostu ürün arayışındaysanız, çevre dostu kozmetik ürünleri listesini sizler için derledik.

love beauty and planet

Love Beauty & Planet

FİYATLARI GÖSTER

Unilever’in dünya, hayvan ve insan dostu kişisel bakım ve güzellik markası Love Beauty & Planet, şampuandan, saç kremine, diş macunundan diş fırçasına kadar pek çok ürünü ile çevre dostu ürünler listesine giriyor.

Her bir ürünün içerik tedarikinden üretimine, ambalajından satışına kadar her adımında dünyamıza, insanlara, bu dünyayı paylaştığımız hayvanlara etkisini düşünen marka, ürünlerinde kokusunu sürdürülebilir şekilde toplanan bitki özlerinden kullanıyor.

İçeriğinde organik ve doğal hindistan cevizi yağları ya da sürdürülebilir şekilde toplanan Murumuru yağı gibi içeriklere sahip.

Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir ürün için hayvanlar üzerinde testler gerçekleştirilmiyor. V-Label ve PETA’dan alınan vegan ve “cruelty-free” (hayvanlar üzerinde test edilmeyen ürün) sertifikaları da taşıyor.

Bununla birlikte en beğenilen özelliklerinden biri de ürünlerin şişelerinin 100% geri dönüştürülmüş plastikten üretilmesi ve tekrar geri dönüştürülebilir olmalarının sağlanması.

Üstelik tüm ürünleri kullanıcılardan olumlu yanıtlar alıyor.

zao

Zao

FİYATLARI GÖSTER

Zao Make-Up, çevre dostu kozmetik ürünleri kategorisinde belki de açık ara en iyi marka. Firma % 100 doğal kaynaklı içerikler içeren kusursuz formüllere sahip makyaj ürünleri sunmayı taahhüt ediyor. Petrokimya türevleri veya sentetik koruyucular olmayan Zao ürünleri cildiniz için sağlıklıdır.

Bu markanın en sevilen çevre dostu özelliklerinden biri de yeniden doldurulabilir ambalajlarının olması. Bu ambalaj sayesinde daha az atık üretiliyor, daha az plastik kullanılıyor ve daha az enerji tüketiliyor. Ayrıca ambalaj, ürünün fiyatı üzerinde doğrudan etkiye sahip ve yeniden doldurularak daha uygun fiyatlarla üstün kaliteli makyaj mümkün olabiliyor.

Eko-tasarım prensibine sahip Zao nun birincil ambalajı bambu. Ekolojik bir hammadde olan bambu herhangi bir gübre veya tarım ilacına ihtiyaç duymadan olağanüstü bir büyümeye sahiptir. Ambalajlamada kullanılan bambu, koruma alanlarındaki endemik ormanlarda yetişir.

İkincil ambalajı ise pamuktan yapılmıştır. Bambu ürünleri, zarif pamuklu poşetlerde satılmaktadır. Bu poşetler, hemen atılan karton kutulardan farklı amaçlar için tekrar kullanılabilir. Şirket aynı zamanda pamuklu poşetleri bambu elyaf poşetlerle değiştirmeyi planlıyor.

Hammaddeleri, bitki özleri, bitkisel yağlar ve tereyağlar, mineral pigmentler gibi bir bitkinin veya bir mineralin kirletici olmayan ve basit bir şekilde dönüştürülmesiyle elde edilmektedir. Zao ekolojik ve etik taahhütleri sayesinde 2014 yılında Yavaş Kozmetik ünvanını aldı.

Hammaddeleri arasında, cilt dostu mükemmel bir koruyucu olmanın yanı sıra antiseptik özelliklere sahip olan mikronize gümüş tozu bulunmaktadır. Çok pahalı bir hammade olmasına rağmen hemen hemen tüm ürünlerinde bulunuyor.

Tüm ürünleri Ecocert tarafından organik veya doğal olarak onaylanmış (Ecocert Greenlife ve Cosmos Standart standartlarına göre) ve Cosmebio * olarak etiketlenmiştir.

Kimyasal gübre ve böcek ilacı içermeyen bileşenleri seçerek, toprak ve yeraltı suyu kirliliğini en aza indiriyor, biyolojik çeşitliliği koruyor ve insan sağlığına özen gösteriyor.

Tüm canlılara saygı duyarak bitmiş ürünlerinin ve hammaddelerinin hiçbiri ve hiçbiri hayvanlar üzerinde test edilmemiştir. (Balmumu ve kokineal (kırmızı pigment) gibi hayvansal kaynaklı bileşenlerin kullanımını hariç) Bu nedenle tüm Zao ürünleri Vegan ve Zulümsüzdür, PETA tarafından etiketlenmiştir. Ayrıca fırçaları hayvan kılı yerine sentetik saçtan yapılmıştır.

 

doğal şampuan

Weleda Calendula

FİYATLARI GÖSTER

Alman menşeili çevre dostu Weleda Calendula ürünlerinin bitkisel içeriğinin % 75’inden fazlası biyodinamik veya organik tarımdan veya kontrollü vahşi toplamadan gelmektedir. Biyoçeşitliliğe ve çalışanlara etik muameleye olan bağlılığı, Etik BioTrade Birliği tarafından tanınmıştır – UEBT logosunu taşıyan yalnızca iki kozmetik markasından biridir ve plastiğin hiç bir çeşidini barındırmaması nedeni ile Look For The Zero rozeti kazanan ilk markadır.

Bebekler için üretilen bir çok ürünü (Bebek Krem & Yağlar, Bebek Şampuanı ve Diş Macunu) yetişkinler tarafından güvenle kullanılabilir.

Kalite Standartları: Organik ve doğal bitki özleri kullanılarak üretilmiştir. %100 nature sertifikalıdır. (www.Natrue.Org) Hayvanlar üzerinde test edilmemiştir. Paraben ve fitalat içermez. Sentetik parfüm ve boya içermez. Silikon içermez. Sls içermez.

 

biolage

Biolage

FİYATLARI GÖSTER

Biolage sürüdürülebilirlik yolunda attığı adımlarla doğa dostu örnek şirketlerden biri. Şirket 2015’ten beri fabrikalarında ve 2017’den beri şirket merkezlerinde CO2 emisyonlarında nötr durumda. Nanofiltrasyon ve ters ozmoz ile yenilikçi geri dönüşüm süreçleri sayesinde tüm atıklar yeniden kullanılıyor.

Ürün gamı; Saç Kremi, Şampuan, Saç Bakım Seti, Saç Serumu, Saç Spreyi ve Saç Maskesi’nden oluşuyor.

Bugün dünyamızın karşı karşıya olduğu en büyük sorunlardan biri plastik kirliliği. Bu nedenle, ambalajlarında ihtiyaç duyulan plastik miktarını en aza indirmeye yardımcı olan “hafif ağırlıklandırma” adlı bir işlem kullanıyor.

Ancak sadece işlenmemiş plastik tüketimini azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda gezegenimizdeki mevcut plastiği azaltmaya da yardımcı amacıyla ürün ambalajlarında% 100 geri dönüştürülmüş ve geri dönüştürülebilir plastik kullanıyor, bu sayede karşı karşıya olduğumuz küresel plastik kriziyle mücadeleye yardımcı oluyor.

İlginizi Çekebilir: Plastik Kullanımını Azaltacak 10 Müthiş Öneri

Üretimde enerjisini yenilenebilir ve çevre dostu kaynaklardan alıyor ve fabrikasında elektriği, sıcak su ve buhardan sağlayan bir biyokütle trijenerasyon tesisi bulunmaktadır.

davines

Davines

FİYATLARI GÖSTER

İtalyan marka Davines bir dizi sürdürülebilir girişime sahip. Ürün gamı; Şampuan, Saç Serumu, Saç Maskesi, Saç Kremi, Saç Boyası, Saç Şekillendirici Krem ve Wax, Saç Bakım Seti, Saç Spreyi, Vücut Kremleri & Peeling, Güneş Ürünleri, Boya Açıcı, Saç Köpüğü, Bakım Yağları, Saç Beyazlık Giderici ve Nemlendirici Krem’den oluşuyor.

Üretimde kullanılan elektriğinin % 100’ü yenilenebilir kaynaklardan kullanılıyor. Ambalajlamada tek kullanımlık plastik kullanmıyor. Bununla birlikte şirket, ambalaj üretiminde karbon nötr durumuna eriştiğini duyurdu.

Isana Organik Kulak Çubuğu

organik kulak çubuğu

FİYATLARI GÖSTER

Kulak çubuğu dikkatli kullanım isteyen bir ürün, yalnızca kulak için değil makyaj temizliği veya farklı amaçlar için de kullanılabilen bu ürünün geri dönüşümü yok.

Bu nedenle % 100 biyolojik olarak parçalanabilir, sürdürülebilir bir şekilde yetiştirilen doğayla dost pamuklu çubuklar çevre dostu bir ürün olarak karşımıza çıkıyor.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.