Hidroponik – Topraksız Tarım Nedir? Avantajları Nelerdir?

hidroponik tarım
Yazan Ekolojist

Hidroponik tarım, bitkileri besin bakımından zengin bir solüsyon içinde, topraksız bir ortamda yetiştirmekte kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde bitkiler topraktaki besinlerin yerine, bitkinin ihtiyacı olan mineralleri içeren bir besin solüsyonundan yararlanırlar. Suda bitki yetiştirme, topraksız bitki yetiştirme gibi soruların yanıtı hidroponik tarım ile bulunacaktır.

Hidroponik (topraksız) tarımda bitkiler, geleneksel tarım yöntemlerinde olduğu gibi toprağın içerisinde değil; perlit, vermikülit, iri kum, hidroton, kayayünü veya sadece su ve hava içerisinde yetiştirilir. Ancak bu yetiştirme ortamları yetiştirilecek bitki için besin kaynağı değil yalnızca bitkiler ve kök sistemleri için destekleyicidir.

Mutlaka Okuyun: Topraksız Tarım Nasıl Yapılır?

Hidroponik sistemlerde kullanılan besinler, balık dışkısı, ördek gübresi, satın alınan kimyasal gübreler veya yapay besin çözeltileri dahil (ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere) birçok farklı kaynaktan gelebilir.

Hidroponik – Topraksız Tarımın Avantajları

Hidroponik tarım, topraklı tarıma göre pek çok avantaj sağlar. Standart tarla çiftçiliği uygulamaları, toprak erozyonu ile ilgili endişelerden, yoğun su tüketimine ve gıda kaynaklı hastalıkların ortaya çıkmasına kadar birçok olumsuz durumla karşı karşıya kalır.

suda bitki yetiştirme

Topraksız tarım endüstrisi bu endişelerin çoğunu çözüyor. Hidroponik sistemler, topraksız, su bazlı tarım süreçleridir. Bitki beslenmesi için toprağı kullanmak yerine, bitkiler besin açısından zengin su ile beslenir ve bu da toprak temelli yöntemlerle gelen birçok yükü ortadan kaldırır.

Araziden Tasarruf

Toprakta yetişen bitkilerin, hayatta kalabilmek için ihtiyaç duydukları tüm besin maddelerini ve suyu bulmak için köklerini yaymaları gerekir. Bu, durum belirli bir aralıkla dikilmeleri gerektiği anlamına gelir.

Hidroponik sistemlerde, su ve besinler doğrudan onlara verildiği için köklerin yayılmasına gerek yoktur. Sonuç olarak, hidroponik sistemler, toprak bazlı sistemlerle aynı miktarda alanda daha fazla bitki yetiştirebilir.

Su Tasarrufu

Tarla çiftçiliği çok fazla su kullanımı gerektirir, çünkü suyun büyük bir kısmı aslında amacına ulaşmıyor. Su buharlaşır, emilim olmadan toprakta ilerler ve bu sebeplerle kullanılan suyun büyük bölümü israf olmaktadır.

Hidroponik sistemlerde su, kontrollü bir şekilde verildiği için topraklı tarımın yaklaşık 10’da biri kadar daha az su kullanılır. Ayrıca, bazı sistemler suyu yeniden dolaştırarak tüketimi daha da azaltır!

Örneğin yoğun tarım yöntemlerini kullanarak 1 kilogram (2.2 lb) domates yetiştirmek için 400 litre (88 imp gal; 110 ABD galonu) su gerekir; hidroponik yöntem kullanarak 70 litre (15 imp gal; 18 US gal), aeroponik kullanarak ise sadece 20 litre (4.4 imp gal; 5.3 U.S. gal) su yeterli olmaktadır.

Topraksız tarım yönteminde ürün yetiştirmek çok daha az su gerektirdiğinden, gelecekte çok az erişilebilir suya sahip zorlu ortamlarda tedarikçilerin kendi yiyeceklerini topraksız tarım ile yetiştirmeleri mümkün.

Daha Az Kimyasal

Hidroponik sistemler haşere sorunlarını ortadan kaldırmaz ancak potansiyelini düşürerek pestisitlere ve herbisitlere daha az ihtiyaç duyulmasını sağlar. Hidroponik sistemler son derece kontrollüdür, bu nedenle bahçenizi yabani otların ele geçirme riski yoktur. Sonuç olarak, herbisitlere gerek kalmaz, Buna ek olarak hidroponik sistemler genellikle iç mekanda olduğundan, zararlı organizmalar bu alanlara dışarıda olduğu kadar kolay sızamaz, bu nedenle pestisite gerek duyulmaz.

Daha Hızlı Büyüme

Hidroponik sistemlerde yetiştirilen bitkiler, toprakta yetişenlerden %30 ila %50 daha hızlı büyür.
Ekinler hidroponik sistemlerde daha hızlı büyür çünkü ideal miktarda besin alırlar ve iç mekanda yetiştirilirlerse çevresel olarak daha az stres oluştururlar (hava durumu ve zararlı böcekler gibi).

Bazı türler diğerlerinden daha hızlıdır. Örneğin, marul gibi yapraklı yeşillikler ve domates gibi bolca suya ihtiyacı olan meyveler, hidroponik sistemlerde daha hızlı büyüme eğilimindedir.

Besin Kontrolü

Hidroponik sistemler, bitkileri suyla karıştırılmış bir besleyici çözelti ile besleyerek, çiftçiye mahsullerinin hangi besinleri emdiği konusunda daha iyi kontrol sağlar.
Toprakta yetişen bir çeşit, hayatta kalmak için gübre yardımına ihtiyaç duyabilir. Ancak hidroponikte bitkiler ihtiyaç duydukları tüm desteği kontrollü bir biçimde doğru miktarda alabilir.

topraksız tarım

İç Mekanda Büyümek

Hidroponik çiftçiliğin bir başka yararı da iç mekanlarda üretiminin kolay olmasıdır. İç mekanda büyümek, yıl boyunca yetiştirebilme olanağı, sıcaklık ve iklim kontrolü ve daha az zararlı böcek gibi pek çok avantaj sunar. Mükemmele yakın büyüme koşulları ile bitkiler daha güçlü ve daha hızlı büyür.

Sağlıklı Bitkiler

Hidroponik tarımda bitkiler topraktan daha sağlıklı büyür. Öncelikle, topraktan kaynaklanan hastalıklarla hidroponik tarımda karşılaşılmaz çünkü bu hastalıkların yayılacağı toprak gibi bir alanı zaten yoktur. Bununla birlikte, bitkilerin besin bulmak için köklerini yaymaları gerekmez, böylece büyümeye daha fazla enerji harcarlar.

Daha Fazla Verim

Toprak çiftçiliğine göre hidroponik tarımla küçük alanlarda daha fazla bitki yetiştirilebildiğinden, hidroponik sistemler daha fazla verim sağlar.

Mutlaka Okuyun: Topraksız Tarım Nasıl Yapılır?

Ek olarak, bitkiler daha sağlıklıdır ve daha hızlı büyür, daha fazla ürünü daha hızlı üretir. Topraksız tarım yıl boyunca ürün yetiştirmek için uygun bir yöntemdir, dolayısıyla bu da verimi önemli ölçüde artırır.

Toprak Erozyonu Olmaz

Tarla tarım uygulamaları, son 150 yılda yeryüzündeki toprağın yarısını aşındırarak ekilebilir arazinin varlığını azalttı. Hidroponik sistemler toprak kullanmaz ve bu da erozyon olmaması demektir.

Yabani Ot Yok

Hidroponik sistemler yabancı ot tohumları için yaşanabilir bir alan değildir. Yabani otların filizlenmesi için diğer bitkilerle aynı şeylere ihtiyacı vardır, topraksız tarımda toprakta bulunan yabani tohumlar ihtiyacı olan besini bulamayıp filizlenmeye başlayamayacağından, yabani otlar kök salmaz ve mahsulünüzün değerli besinlerini çalmaz.

Otomatik Topraksız Bitki Yetiştirme Sistemleri
evde bitki yetiştirme

FİYATLARI GÖSTER

Otomatik topraksız bitki yetiştirme sistemleri LED ışıkları sayesinde üretim sürecini hızlandırır ve evde dilediğiniz sebze ve meyveyi kolaylıkla yetiştirme imkanı sunar.

Topraksız tarım setleri sizlere evinizde teknolojik bir tarım yapma olanağı sunmaktadır..

Bu ürünler sayesinde sadece kurma işlemini yaparak hidroponik tarım faaliyetine evinizde rahatlıkla başlayabilirsiniz.

Topraksız Tarım Setleri

topraksız tarım seti

FİYATLARI GÖSTER

Topraksız tarım başlangıç seti ile dilediğiniz her yerde tertemiz , taze ve ilaçsız sebzelerinizi kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Evde bitki yetiştirmek için ideal olan bu setler ile marul, taze soğan, roka, maydonoz , reyhan , fesleğen gibi tüm yeşillik grubunu, domates, biber, salatalık, çilek gibi sebze ve meyveleri yetiştirebilirsiniz.

ev tipi topraksız tarım seti

FİYATLARI GÖSTER

Topraksız tarım setlerinden bazıları ise yine balkonlarınızda veya bahçenizde topraksız tarım sistemini rahat bir şekilde faaliyete geçirmenize yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır. Evinizin balkonunda soğan, sarımsak, marul, domates, biber, salatalık ve çilek gibi ürünleri evde topraksız tarım seti ile rahat bir şekilde yetiştirebilirsiniz.

Topraksız tarım setlerinin amacı topraksız tarıma geçiş sağlamadan önce daha düşük maliyetlerle topraksız tarım sistemini denemek ve tecrübe kazanmak isteyenlerin  bu tarım modelini tecrübe etmeleri ve yeterli kullanım yeri olmayanların da evlerinin balkonunda rahatlıkla kullanabileceği ve topraksız tarımı tecrübe edip faydalanabileceği bir ortam oluşturmaktır. Bu setlerin içerisinde topraksız tarıma başlamak için asgari düzeyde gerekli olan bütün materyaller bulunmaktadır. Hem ekonomik hem pratik bir ürünlerdir.
Topraksız tarım seti ne işe yarar ?
  • Topraksız tarım setleri ile yetiştirmek istediğiniz ürünleri yıl boyu daha hızlı bir şekilde üretirsiniz.
  • Topraktan bitkilere geçen hastalıkların önüne geçerek daha sağlıklı bir şekilde gelişim sağlar.
  • Topraksız tarım seti ile hem yerden tasarruf edilir hem de zamandan.
  • Topraksız tarım hızlı ve sağlıklı üretimi hedef alan bir tarım sistemi olduğu için toprakta aldığınız verimin daha fazlasını daha hızlı bir şekilde almanızı sağlamaktadır.
Topraksız tarım seti içerisinde ne yetiştirebilirsiniz ?
  • Topraksız tarımda marul ve çilek en çok tercih edilen ürünlerdir. Sebebi ise daha kolay yetişebilmesidir.
  • Fakat bu sistemde marul ve çilek dışında domates, salatalık, biber, soğan, sarımsak, maydanoz gibi sebzeleri yetiştirmeniz mümkündür.
Topraksız tarım seti içerisinde birden fazla ürün yetiştirmek mümkün müdür ?

Topraksız tarım setinde birden fazla ürün yetiştirebilmek mümkündür. Fakat sağlıklı olan her ürünü ayrı bir sistemde yetiştirmektir. Aynı sistem içerisinde birden fazla farklı ürün yetiştirmek istediğinizde verim süresini yavaşlatabilirsiniz. Daha küçük çaplı bir sistem olduğundan farklı bitkilerin yetişmesine elverişlidir, ayrıca bir sorun teşkil etmez.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi