En İyi Doğal Deterjan Markaları

doğal deterjan markaları
Yazan Ekolojist

Doğru çamaşır deterjanını bulma konusunda endişeleriniz varsa, yalnız değilsiniz. Çeşitli kimyasallar ve kokulardan hassasiyet sorunlarına ve diğer sağlık sorunlarına kadar dikkate alınması gereken pek çok şey bulunuyor.

Neden toksik olmayan çamaşır deterjanı seçmelisiniz?

Temiz güzellik ve mavi güzellik ürünlerine (veya her gün güvendiğimiz pek çok karışımdan herhangi birine) benzer şekilde, toksik olmayan çamaşır deterjanı bulmak, sağlığımız ve çevre için doğru seçimi yapmaya bağlıdır.

İnsan sağlığı endişeleri

Tıpkı diğer her şey gibi, geleneksel deterjanlar da inanamayacağınız kadar zararlı kimyasallar içerir. Kokular (ve açıklanmayan kimyasal içerikleri), sentetik boyalar, yüzey aktif maddeler, ağartıcı, fosfatlar ve hatta 1, 4-Dioksan gibi zararlı iki ürünler gibi bir çok kimyasal.

Bu bileşenlerin insanlar için zararlı olduğunu bilmemize rağmen, cildimizle ve ekosistemlerimizle temas eden ve yerel süpermarketlerimizde raflarda kalan ürünlerde bir şekilde kullanılabilirler.

Örneğin, nafta olarak da adlandırılan petrol damıtığı gibi bir yüzey aktif maddeyi ele alalım. Mukoza zarlarına ve akciğerlere zarar verdikleri ve iltihaplanma, astım ve hatta kansere neden oldukları bulundu. Ancak, geleneksel çamaşır deterjanlarında hala yaygın olarak kullanıldığını göz önünde bulundurarak kullanıma devam etmek ne yazık ki pek de mümkün değil.

Bu zararlı kimyasalların bazılarının ifşa edilmesine bile gerek yoktur. 1, 4-Dioksan, bileşen değil, üretim sürecinde kullanılan bir işlemin kimyasal yan ürünü olduğu için (etoksilasyon: şirketlerin daha yumuşak, daha yumuşak deterjan üretmek için kullandıkları ucuz kısayol), üreticilerin ürün etiketlerinde listelemeleri gerekmez. Her ne kadar kanserojen olması ve geleneksel markaların karar verme sürecinin sonucu olması muhtemel olsa da.

Taze çamaşırlarımızı parfümlemek için tasarlanan kokulardaki yüzlerce kimyasalın da ifşa edilmesi gerekmez, bunlar ticari sır olarak kabul edilir.

Ekolojik kaygılar

Geleneksel deterjanlardaki çok sayıda kimyasal da su yollarımıza girdiklerinde sudaki yaşam için bir tehdit oluşturuyor. Çamaşır deterjanlarında yaygın olarak bulunan fosfat, aşırı ötrofikasyona neden olabilir; su ekosistemlerini tamamen istikrarsızlaştırıyor ve bazı durumlarda onları cansız ve kokuşmuş hale getiriyor.

Geleneksel deterjanlar, üretimlerinin sürdürülemez bir şekilde yapıldığı üretim süreci sırasında da büyük bir ayak izine sahip olabilir. Petrol türevli kimyasallardan plastik ambalajlara kadar fosil yakıtlar ve operasyonlara güç sağlamak için kullanılan fosil yakıt bazlı enerji kaynakları. Su gibi değerli kaynakların verimsiz ve sorumsuz kullanımından bahsetmiyoruz bile.

Bu nedenle, etik ürünler üreten ve sunan markaları seçmek, birçok cephede en iyi şansımızdır.

Tamamen doğal ağartıcı alternatifleri ve sıfır atık temizliğinden çevre dostu yeniden doldurulabilir temizlik ürünlerine ve bitki bazlı çamaşır deterjanına; daha iyi ürünler artık çok daha erişilebilir.

Bu makalede yer alan en iyi doğal deterjan markalarından bazılarını denediğinizde ne demek istediğimizi anlayacaksınız.

En İyi Doğal Deterjan Markaları

1. Siveno Baby Doğal Çamaşır Sabunu

doğal deterjan markası

FİYATLARI GÖSTER

Siveno Baby Doğal Çamaşır Sabunu doğal içeriği sayesinde bebeğinizin cildine zarar vermez, güvenle kullanılabilir. Ekstra yumuşatıcı kullanımı gerektirmez. Portakal Yağı ve Vanilya Yağı sayesinde hoş bir koku bırakır. Kullanım Şekli: Tüm sıcaklıklarda (sıcak ve soğuk) yıkama için uygundur. Yüksek konsantre olması nedeniyle 4-5 kg çamaşırda 1 kapak kullanılması önerilir. Maksimum 25 yıkama içindir. Ekstra yumuşatıcı kullanmayı gerektirmez.

Kullanıcı Yorumu:

 • Başka deterjanlar da denedim ama en iyisi kesinlikle Siveno doğal çamaşır deterjanı
 • Doğal deterjan markaları arasında içeriği güvenli ve harika bir deterjan.

2. ZEERO Doğal Konsantre Çamaşır Deterjanı

doğal deterjan markaları

FİYATLARI GÖSTER

ZEERO Doğal Konsantre Çamaşır Deterjanı – 40 Yıkama – Organik Limonotlu %100 Bitkisel temizleyiciler ve minerallerden üretilmiştir. Doğaya ve insana dosttur. Bebek kıyafetleri dahil olmak üzere tüm aile için kullanabilirsiniz. Renkli ve beyaz çamaşırlar için uygundur.

Sıfır atık hedefiyle plastik ambalaj kullanılmadan üretilmiştir. Petrokimyasal içermez. Optik beyazlatıcı, fosfat, klor, amonyak içermez. Hayvansal içerik içermez. Plastik atık oluşturmaz. Doğada tamamen çözünür. Organik limon otu yağı içerir. Sıfır atık, plastiksiz ambalaj.

Kullanıcı Yorumu:

 • Çevreye daha az zarar vermek için plastiksiz ambalajı sebebi ile tercih ettim. Alırken çekincem vardı acaba marketlerdeki ürünler kadar etkili olur mu diye ama hiç üzmedi, gayet de güzel temizliyor. Hiç aratmadı diğer ürünleri
 • Ürün çok başarılı. Fondöten lekesi olan beyaz şalımı takamıyordum, tek yıkamada lekenin çıktığını görünce bir tane daha sipariş verdim.
 • Doğal deterjan ürünü tam anlamıyla beklentimi karşıladı. Çocuğum için almıştım ancak tüm çamaşırlarımı yıkayacağım. Leke çıkarıcı ile birlikte kullandım, mükemmel sonuç. Plastik atıksız doğa dostu olması da cabası. Fiyatlar marketteki deterjanlarla aynı. Beni kazandı.

3. Boron Toz Deterjan Doğal Temizlik

Boron doğal çamaşır makinesi deterjanı, doğal bor madeninden üretilir. Boraks, bitkisel sabun, soda aktif oksijen gibi doğal maddelerden üretilen Boron deterjan, fosfat içermez. Önde gelen yerli temizlik ürünü olan deterjan, çamaşırlarda kimyasal kalıntı bırakmaz. Antibakteriyel temizlik sağlar. Beyaz çamaşırlarda güçlü beyazlatıcı etki vadeder. Renkli çamaşırlardaki lekeleri de kolaylıkla söküp atar. Çamaşırlarda kötü koku oluşumunun önüne geçen deterjan, hem endüstriyel hem de evsel temizlikte rahatlıkla kullanılabilir. Çamaşırların yüzeylerini yumuşacık yapan ürün, petro kimya ürünü deterjanlar ile aynı düzeyde temizlik sağlar. Temiz içeriği ile klasik deterjanlardan ayrılır.
Neden BORON?
Doğal ve sağlıklı temizlik felsefesiyle yola çıkan BORON, gündelik kıyafetlerden, ev tekstil ürünlerine, hassas bebek giysilerinden, endüstriyel çamaşırlara kadar bir çok farklı ürünün temizliğinde rahatlıkla kullanılabilir.
Kullanıcı Yorumu:
 • Sürekli bu ürünü kullanıyorum, hem Türk malı hem de diğer deterjan markaları gibi katkılı olduğunu düşünmüyorum. İçim rahat kimyasalsız Türk malı kullanalım diyorum.
 • Bebeğimin çamaşırlarını bile bu doğal deterjan ile yıkıyorum katkı maddesi olmadığı için asla alerji yapmadı ve tüm lekeleri kısa programda olsa bile çıkarıyor.

4. Dalin Doğal Granül Sabun

doğal deterjan
Dalin Doğal Granül Sabun’un doğal formülü hassas ciltler için özel üretilmiştir.
Klinik testlerle kanıtlanmış doğal formülü, bebeğinizin ve sizin hassas cildinize özel olarak geliştirilmiştir. Çamaşırlarınızı tertemiz ve yumuşacık yapar, renklerin canlılığını korur. Bebeğinizin giysilerini ilk kullanımdan önce Dalin Granül Sabun ile güvenle yıkayabilirsiniz. Dalin Granül Sabun bir nevi granül sabundur. Sentetik deterjan değildir.
Elde ve makinede yıkama için uygundur.
Hipoalerjeniktir.
Kolay çözünebilen yapısı ile doğaya zarar vermez.
0 doğal sabundan üretilmiştir.
Deterjan katkı maddesi içermez.
Kullanıcı Yorumu:
 • İçerik olarak doğal ve temiz, birde sıvı deterjanı var onunla bu karıştırılmamalı granül sabun formu kimyasaldan arındırılmış, alerjin madde içermeyen bir formül. Kokusu da çok yok ama güzel hafif bir beyaz sabun kokusu gibi geldi, birkaç kıyafetini yıkadım mis gibi koktular. Henüz bebeğim doğmadığı için leke çıkarmasına birşey diyemem ama kullananlar çok memnun.
 • İlk defa granül deterjan kullandım memnun kaldım tavsiye ederim kokusu da çok güzel.
 • Tavsiye ederim, sıvı deterjana göre daha temiz yıkıyor ve hoş kokuyor.

Doğal Deterjan Sıkça Sorulan Sorular

Çamaşır deterjanının kullanım süresi nedir?

Bazı insanlar çamaşır deterjanının son kullanma tarihinin geçmediğini iddia etse de, gerçek şu ki sonsuza kadar mükemmel durumda kalmaz. İyi bir kural, çamaşır deterjanınız henüz açılmadıysa, bir yıla kadar, açılmış bir kap veya kutu yaklaşık altı ay sürebilir. Bu, hem sıvı hem de toz çamaşır deterjanı markaları için geçerlidir. Bazı insanlar, sahip olduklarını boşa harcamamak için, son kullanma tarihleri ​​geçmiş olsa bile çamaşır deterjanlarını kullanmayı tercih ederler. Süresi dolmuş deterjanlar kullanıldığında, süreleri dolmadan önce sahip oldukları kadar etkili olmayabilir veya güzel kokamayabilirler. Ne zaman sona ereceğini görmek ve önceden plan yapmak için her zaman ürününüzün etiketine bakın.

Giysileriniz için en iyi sonucu almak (ve cildinizi tahriş etmemek için) son kullanma tarihinden önce doğal çamaşır deterjanları, özellikle bebek çamaşır deterjanı kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Çamaşır deterjanı mikropları öldürür mü?

Bu, yanıtlaması zor bir soru çünkü çamaşır deterjanı giysilerinizi temizler, ancak tek başına tüm mikropları mutlaka öldürmez. Gerçekten kirli çamaşırlar için, çamaşırlarınızı yaklaşık 60° derece sıcak suda yıkayın. Ayrıca doğal ağartıcı benzeri bir ikame de ekleyebilirsiniz. En sevdiğiniz çamaşır deterjanı ile birlikte, bu ilaveler ipliklerinize asılı olan daha fazla mikropu öldürmeye yardımcı olabilir. (Ayrıca, çamaşırlarınız yıkandıktan sonra asarak kurutmak yerine kurutucuya atın – bu da yardımcı olacaktır.)

Çamaşır yıkama gününde çamaşır yükleriyle uğraşırken temizleme gücünüzü artırmanız gerekebilecek bazı nedenler şunlardır:

 • Kirli spor üniformaları veya antrenman kıyafetleri
 • Açık havada yapılan bir işten veya kimyasallarla ilgili işlerden alınan iş kıyafetleri
 • Tıbbi alan işlerinden üniformalar
 • Zorlu bir oyun veya çalışma gününden herhangi bir şey

Çamaşır deterjanı zehirli midir?

Normal çamaşır deterjanlarının zehirli olduğunu düşünmüyorsanız, tekrar düşünün. Geleneksel çamaşır deterjanı markaları, sülfatlar, sentetik kokular, dioksan, nonilfenol etoksilat ve optik parlatıcılar gibi ciddi toksik kimyasallarla paketlenebilir. Doğal bir çamaşır deterjanı kullanmayı seçmek, ailenizi ve sizi bu zararlı kimyasallarla temastan kurtarır ve aynı zamanda çevre için sürdürülebilir bir seçenektir. Evinizde küçük çocuğunuz varsa, toksin içermediği için doğal olan ve özellikle evinizdeki en küçük çocuklara karşı süper nazik olacak şekilde formüle edilmiş bir bebek çamaşır deterjanı seçmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi