Bitki Temelli Anlaşma’ya Destek Olun!

bitki temelli anlaşma
Yazan Ekolojist

Climate Save Movement, Ağustos 2021’de Paris Anlaşması’na ek olarak Bitki Temelli Anlaşma’yı (Plant Based Treaty-PBT) sundu.

Bitki Temelli Anlaşma, iklim kriziyle mücadelede gıda sistemlerini ön plana çıkarmak için tasarlandı. Fosil Yakıt Anlaşması’nı (Fossil Fuel Treaty) örnek alarak hazırlanan Bitki Temelli Anlaşma ile hayvancılık nedeniyle zarar gören ekosistemlerin bozulmasının durdurulması ve daha sağlıklı, sürdürülebilir bitki temelli beslenmeye geçişi teşvik etmek amaçlandı.

Bir iklim felaketi yaşıyoruz ve önde gelen bilim insanlarına göre bunun için önümüzde sayılı yıllar var. Aksi takdirde büyük bir yıkımla karşı karşıya kalacağız.

bitki temelli anlaşma nedir

Bilim insanlarını, bireyleri, grupları, işletmeleri ve şehirleri bu acil eylem çağrısını desteklemeye ve ulusal hükümetlere Bitki Temelli Anlaşma’yı uluslararası düzeyde müzakere etmeleri için baskı yapmaya çağrı yapılıyor.

plant based treaty

Bu girişimin dünya liderleri tarafından dikkate alınması için önümüzde güzel bir fırsat var: Mısır’da yapılacak COP27 İklim Zirvesi. Katılımcıları PBT’yi onaylamaya ve müzakere etmeye yönlendirmek için çevrenizdeki bireyleri, grupları, şirketleri imza kampanyasını desteklemeye davet etmeniz acil önem taşıyor. Kampanya başarıya ulaştığı takdirde zirveye katılan karar vericilerin hayvancılığın yıkıcı etkisini görmezden gelmeye devam etmeleri imkansız olacak.

Bu girişimin değerlerinizle uyumlu olduğuna inanıyor ve sizi Bitki Temelli Anlaşma’nın destekçisi olmaya davet etmek istiyoruz: Bu linke giderek imzanızı ekleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi