Vegan Deri Nedir?

vegan deri nedir

Vegan” kelimesi akla ilk olarak gıda ve beslenme alışkanlıklarını getirse de, neredeyse her sektörde hayvan sömürüsü ile elde edilen hammaddeler ve ürünler kullanılmaktadır.

Yüzyıllardır hayvanları sömürerek üretim yapan başlıca sektörlerden birisi tekstil sektörüdür. Kürk, deri, nubuk ve süet gibi hayvan teninden yapılmış ürünleri kullanmak etik ve vicdani açıdan rahatsız edicidir. Aynı şekilde kuş tüyü, yün, ipek, angora gibi hayvanlardan elde edilen tekstil hammaddeleri de sömürü içerdiği için üretimi etik sayılmayan ve vegan olmayan ürünlerdir.

Çanta, cüzdan, ayakkabı gibi aksesuarların üretiminde en sık tercih edilen materyallerden birisi hayvan derisidir. Kolunuza bir ineğin derisini taktığınızı düşünün, ya da ayağınıza bir dananın kuyruğunu giydiğinizi. Aslında hayvan derilerinden yapılan tüm ürünler bu kadar rahatsız edici, fakat bize farklı şekillerde temizlenmiş ve işlenmiş halde sunulmaları hammaddelerinin hayvan teni olduğunu unutmamıza sebep olabiliyor. Bu zulme göz yummamak ve bu vahşi tüketim ürünlerinin bir parçası olmayı reddetmek vicdanınızda büyük bir rahatlama sağlayacaktır.

Modern ve teknolojinin gelişmekte olduğu bir dönemde yaşamak, bizi alternatif ve inovatif ürünler kullanma konusunda çok şanslı kılmakta, hatta bu ürünlerin fikir tasarımı ve üretim süreçlerine dahil olma fırsatı da tanımaktadır.

Hali hazırda tekstil sektöründe hayvanlardan elde edilen maddelerin kullanımını engellemek ve bu sayede karbon salınımını da azaltmak için pek çok inovatif tekstil tasarımları ve alternatif deri ikameleri geliştirilmiştir.

Vegan deri ikamelerini; doğal ve sentetik olarak 2 başlık altında inceleyebiliriz. Sentetik ve doğal olmayan malzemelerden üretilen vegan deri ikamelerinde, toksik kimyasalların yanı sıra plastik gibi biyolojik olarak çözünmeyen pek çok malzeme kullanılmaktadır. Sürdürülebilir sonuçları olmayan bu malzemelerden yapılan sentetik ikameler, veganlık felsefesi ile tam olarak örtüşmemektedir.

Doğal vegan deri ikameleri ise; çevre dostu, biyolojik olarak çözünebilir, üretimi sırasında toksik kimyasallar kullanılmayan ve karbon salınımını en aza indirgemeyi amaçlayan materyallerdir. Bu yazımızda size doğal vegan deri ikamelerini tanıtacağız.

Vegan Deri İkameleri

Mantar Derisi

vegan deri cüzdan

En iyi deri ikamelerinden biri olan mantar derisi nasıl yapılır? Meşe ağacı 25 yaşına ulaştığında mantar kabuğu tabakası, ağaca zarar verilmeden çıkarılır. Bu çıkarılan yapıda mantarın kendisi değil, miselyum denen kök yapısı kullanılır. Bu kökler sterilize edildikten sonra, bir kumaşa düzleşecek şekilde basılır ve kurutulur ve mantar deri materyali elde edilmiş olur.

Doğal görüntüsüyle mantar derisi; çevre dostu, aşınmaya karşı dayanıklı ve su geçirmez bir materyaldir. Bunun yanında tamamen biyo-çözünür ve çevre dostudur. Şık ve hoş görünen mantar derisinden; cüzdan, çanta, ayakkabı gibi çeşitli tekstil ürünleri, oyuncak, lamba gibi çeşitli aksesuar ürünleri vb. pek çok alanda üretim yapılabiliyor.

Ahşap Deri

vegan deri kemer

En yeni inovatif deri ikamelerinden birisi de ahşap deridir. Malzeme olarak çoğunlukla, sürdürülebilir geniş tarım alanlarında yetiştirilen ceviz ağaçları kullanılır.
Ekolojik kumaşlar ve ahşap iplikler birleştirilir. Toksik atık yaratmayan, zehirsiz yapıştırıcılar ile malzemeler yapıştırılır ve son aşamada mikro lazer yöntemi ile esnek ve yumuşak deri ikamesi elde edilir. Bu elde edilen tekstil malzemesi, doğa dostu üretimi sayesinde karbon
salınımını azaltmaya katkı sağlar.

Elma Derisi

vegan deri çanta vegan deri çanta

İnovatif deri ikamelerinden bir diğeri de elma derisidir. Elma derisinin üretim yolculuğu; elmanın kabuğu, gövdesi ve liflerinden oluşan

atık ürünün temini ve kurutulması ile başlar.

Okuyun: Elma Çöpü ve Kabuğundan Üretilen Mobilya

Kurutulmuş ürün plastikten daha çevre dostu olan poliüretan ile karıştırılarak, geri dönüştürülmüş pamuk ve polyester kumaş
üzerine lamine edilir. Çıkan ürüne göre yoğunluk ve kalınlık düzenlenir ve bu süreç sonunda nefes alabilen, uzun ömürlü, biyobozunur ve toksik kimyasallar içermeyen vegan elma derisi ortaya çıkar. Elma derisi pek çok giyim aksesuarı üretiminde sıkça kullanılmaya başlanmıştır.

Kaktüs Derisi

vegan deri ayakkabiKaktüs derisi plastik ya da poliüretan içermeyen bir deri ikamesidir. Üretimi sırasında ilaç kullanılmadan, kaktüs üretim çiftliğinde yetişen tamamen organik kaktüsler kullanılır. Üretim için yapraklar hasat edildikten sonra, kaktüs zarar görmeden büyümeye devam etmektedir. Kaktüsler çok kuru koşullarda yaşamaya adapte oldukları için üretmek için çok az su tüketilmesi yeterlidir. Tamamen biyo-çözünür olan bu doğa dostu deri
ikamesini ilerleyen zamanlarda pek çok aksesuar üretiminde görmemiz mümkün.

Doğa, hayvan ve insan dostu bu ürünlerin üretim aşamaları ve içerikleri hakkında bilgi sahibi olmak kadar keyifli bir diğer şey ise, ülkemizde sınırlı sayıda da olsa bu ürünleri keşfetmek. Keşfettiğiniz bu ürünleri satın alarak hem hayvan derisi kullanımının bir parçası olmaktan vazgeçmiş hem de inovatif yeni fikirleri desteklemiş olacaksınız.

Bulduğunuz ürünleri çevrenizle de paylaşarak bu ağı genişletmeyi unutmayın. Sevgi ve iyilik paylaştıkça çoğalır. Sevgiyle kalın.

Yazar Hakkında

Ece Tığlı

Yazılım Mühendisi, Veri&İş Analisti, Hayvan Dostu

LinkedIn'de Ziyaret Et
Instagram'da Ziyaret Et