Elma Çöpü ve Kabuğundan Üretilen Mobilya

geri dönüşüm
Yazan Ekolojist

Geri dönüşüm sürecinden geçerek üretilen ürünlere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Vejetaryen Fransız tasarımcı Philippe Starck, vegan deri kumaştan döşenmiş bir mobilya koleksiyonu hazırladı.

Daha ince bir kol desteği ile yeniden tasarlanan Volage EX-S kanepe, Privè koleksiyonu ve Caprice ve Passion koltukları dahil olmak üzere, ünlü İtalyan mobilya markası Cassina adına tasarlanan toplam 16 parça, Apple Ten Lork ile kaplandı.

Apple Ten Lork adlı vegan deri alternatifi, elmanın çekirdekleri ve kabuğundan üretiliyor.  Koleksiyon, beyaz, turuncu ve siyah renkli mobilyalardan oluşuyor.

elma tasarımlı vegan kumaşla kaplanan mobilyalar

Cassina, farklı ham madde alternatiflerini değerlendirmek üzere ar-ge çalışmalarını sürdüreceğini belirtiyor.

İtalyan şirket Frumat, vegan deri üretimini gerçekleştiren şirket. Frumat bu malzemeyi ayrıca mobilya, ayakkabı ve kitap ciltleme gibi birçok endüstride kullanıyor.

geri dönüşüm ürünleri

Buradaki fikir, biyolojik endüstriyel artıkları yeni bir hammaddeye dönüştürmek ve onlarla birlikte sürdürülebilir, biyolojik temelleri olan yenilikçi materyaller geliştirmek olarak ön plana çıkıyor.

Organik atık olarak sınıflandırılan bu atıklar, aksi halde çöp depolama alanlarına atılıyor veya yakılıyor.

Geri dönüştürülmüş materyal kullanımı, üstelik organik bir atığın yeni bir ham madde elde edilerek endüstriye kazandırılarak sürdürülebilir bir materyal ortaya konulması, atık depolama alanlarının verimli kullanımı ve atık sınıfında yer almaması konularına alternatif bir çözüm sağlayıcı olarak değerlendiriliyor.

Elma derisi mobilyalar, Paris’teki showroom’da elmalar hakkında üç hikayeyi ön plana çıkararak sergileniyor. Bunlardan ilki, Albrecht Durer’in 1507 yılında resmettiği Adem ve Havva hikayelerini anlatan İncil karakterleri.

elma tasarımlı vegan kumaşla kaplanan mobilyalar

İkincisi, kanepenin üstüne asılan elma ile Newton’un yer çekimi teorisi için kendisine ilham kaynağı olan elmanın ağaçtan düşüp başına çarpması teması.

Üçüncü elma referansı, Belçika sürrealist ressamı Magritte’nin, gövdesi showroom’un arka duvarında, yüzünün önünde yüzen büyük yeşil bir elmaya sahip olan bir adamın ünlü portresi.

geri dönüşüm ürünleri

Starck, koleksiyonun tüketicilere, satın aldıkları ürünlerin üretilmesinde kullanılan malzemelerin nasıl görünüp ve hissettirdiği hakkında düşünmeye teşvik edeceğini umuyor.

Starck röportajında, “Deri koltuk güzel ve rahat, ancak rahatlık için neden bu malzemeyi kullanmak zorundayız ? Soruyu duymuyormuş gibi davranıyoruz, ancak dünyamızın geleceği için alternatif çözümler bulmamız gerekiyor. Bugün, belki elmalar bize cevabın başlangıcı konusunda yardımcı olabilir. Newton ve William Tell gibi, biz elmanın gücüne inanıyoruz. Elma yiyelim ve elmalardan yapılan Cassina kanepelerinin dünyaya saygı adına organik geri dönüşüm yolunda yeni bir yol açmasını umalım.” dedi.

Koleksiyon Cassina Paris Rive Gauche’de sergileniyor.

Kaynak: Dezeen

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın