Mobil Güneş Enerjisi

taşınabilir güneş paneli
Yazan Ekolojist

Mobil cihazların şarj edilmesi başta olmak üzere çeşitli alanlarda kullanılmakta olan mobil güneş enerjisi sistemleri, su ısıtma veya aydınlatma gibi amaçlarla elektrik üretimi için kullanılan büyük güneş enerji panellerine benzer bir sistemle çalışıyor.

Güneş paneli nasıl çalışır ve nasıl yapılır konusunda süregelen araştırmalar şimdi de güneş enerjisini taşınabilir bir hale getirdi.

Okuyun: Güneş Enerjisi İle Çalışan Ürünler

Mobil olarak dizayn edilen taşınabilir güneş enerji panelleri kullanıcıların onları dilediği her yere götürebilmesine olanak veriyor. Özellikle yaz aylarında kamp yapanlar için taşınabilir güneş enerjili solar cihazlar tüm elektrik ihtiyacını temiz enerjiden karşılıyor.

Mobil Güneş Enerjisi Nedir?

Güneş enerjisi üretmek üzere hazırlanan güneş enerji panellerinin evlerde ve iş yerlerinde kullanılanları oldukça büyük panellerdir. Genellikle gereken ihtiyaca göre bu panellerin sayıda veya boyut olarak arttığı görülür. Ancak daha az enerji gerektiren şarj etme gibi işlemlerde çok daha küçük panellerin yeterli olacağı düşünülerek bu sistem hesap makinesi, kol saati ve şarj gibi cihazlara aktarılmıştır.

Mobil güneş enerjisi sistemleri günümüzde insanların çantalarında veya ceplerinde taşıyabilecekleri boyuta indirildi. Bu sayede mobil cihaz kullanıcıları güneş olan her yerde telefonlarını şarj etme imkanı kazandı. Daha küçük boyutta olmasına rağmen tamamen aynı sistemle çalışmakta olan mobil güneş panelleri, güneşten aldığı enerjiyi elektriğe çevirerek taşınabilir bir sistemle cihazları şarj etmeyi mümkün hale getirdi.

mobil güneş enerjisi

Güneş Enerjili Katlanabilir Solar Şarj Cihazı

FİYATLARI GÖSTER

Güneş enerjili taşınabilir solar şarj aleti usb üzerinden şarj olan tüm mobil cihazları güneş enerjisinden faydalanarak şarj edebilen taşınabilir bir şarj panelidir. Mobil solar şarj aleti ile usb portu üzerinden şarj olan tüm mobil cihazlarınızı şarj edebilirsiniz.
Taşınabilir solar şarj aleti nasıl kullanılır?
Güneş panelini doğru açı ile maksimum verimi alacak şekilde düz bir yüzeye yerleştirdikten sonra kendi usb şarj kablonuz ile mobil cihazınızı şarj etmeye başlayabilirsiniz. Şarj hızı güneş ışığının gücüne ve paneli yerleştirdiğiniz açıya göre değişiklik gösterebilmektedir.
Güneş enerjili taşınabilir solar panel telefonuma zarar verir mi?

Mobil solar şarj aletleri ile mobil cihazlarınızı şarj etmek oldukça güvenlidir. Bazı mobil solar şarj aletleri aynı anda iki cihazınızı şarj etmenize de olanak tanır.

güneş enerjili powerbank

Güneş Enerjili Solar Powerbank

FİYATLARI GÖSTER

Güneş enerjili solar powerbank, çantanızda mutlaka bulunması gereken bir ürün. Dışarıdayken güneşten aldığı enerji ile telefonunuzu şarj ettiğini görmek bile ayrı bir keyif nedeni. Temiz enerjili sistemler, yalnızca ihtiyaç için değil aynı zamanda çevrenin korunması için de tercih edilmelidir.

Kendi Enerjisini Üreten Sırt Çantası

FİYATLARI GÖSTER

Solar sırt çantaları da tüm yolculuğunuzda depoladığı enerji ile size eşlik edecektir. 

Güneş Enerjisinden Nasıl Elektrik Elde Edilir?

Mobil güneş enerjisi sistemleri tüm güneş panellerinde uygulanan sistemle benzerlik gösteriyor.

Güneş enerjisi çalışma şeması kısaca özetlenecek olursa, bu sistemlerde güneşten alınan enerjiler hazırlanan sistemden geçerek evlerde veya işletmelerde kullanılabilecek enerjiye dönüştürülüyor. Burada güneş panelleri görev alıyor. Güneş panelleri içerisinde yer alan hücreler elektrik üretiminde rol alıyor. Panellerde yer alan elektronlar güneş ışınları ile hareket ederek manyetik alan içerisinde elektrik üreterek sistemin elektrikle yüklenmesini sağlıyor.

Güneş panelleri sistemi içerisinde bu elektriği kullanılabilir enerji haline getirmek üzere de bir sistem bulunuyor. Bu sayede güneş enerjisi çeşitli amaçlarla kullanılabilecek alternatif enerjiye dönüştürülmüş oluyor.

Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları ve Avantajları

Güneş enerjisi yenilenebilir bir enerji olması ve üretimi için herhangi bir yakıt gerektirmemesi açısından düşük maliyeti ve çevreye zarar vermemesi nedeniyle son yılların gündemine oturmayı başaran bir enerji üretme yöntemi.

Tıklayın: Güneş Enerjisi Kullanım Alanları

Sonu gelmeyecek bir enerji kaynağı olması nedeniyle güneş, en güvenilir enerji kaynağı olarak görülüyor. Güneşin enerji üretmek için kullanılması tamamen doğal olarak gerçekleştiği için çevre kirliliğine de neden olmaması bu yolla enerji üretmeyi daha da tercih edilir bir hale getiriyor.

Güneşten enerji üretmek amacıyla kullanılan fotovoltaik panellerin kurulumu ve kullanımı da oldukça kolay. Bu nedenle profesyonel kişiler gerektirmeden hızlı şekilde kurulumu tamamanabilen bu panellerin bağlantısı ve üretime geçmesi de anında gerçekleşiyor.

mobil güneş enerji sistemleri

Böylece herhangi bir insan bu panelleri kendi çabasıyla kurarak güneş enerjisinden evindeki basit işlerde dahi yararlanabiliyor. Özellikle de evlerde su ısıtma ve elektrik üretme gibi işlemlerde güneş enerjisi panelleri sıkça kullanılıyor.

Güneş enerjisi kullanmanın diğer bir avantajı da bu panellerin oldukça sert hava koşullarına dahi dayanıklı olacak şekilde üretilmeleridir. En dayanıklı malzemelerle üretilen güneş enerji sistemleri her yerde kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Günümüzde tüm ülkeler enerji kaynaklarının yenilenebilir olanlar ile değiştirilmesi konusunda ciddi çalışmalar gerçekleştiriyor. Tüm şirketleri ve ar-ge laboratuvarlarını da bu konudaki araştırmalara teşvik eden ülkeler bu yöntemlerin geliştirilmesi ve mümkün olduğunca yaygınlaştırılması için çalışmalara tam destek veriyor.

Çevresel açıdan zararın minimuma indirilmesi ve iklim değişiklikleri gibi zararların en aza indirgenmesi açısından önem taşıyan güneş enerjisi, sıcak su ve elektrik üretimi ve şimdi de mobil güneş enerjisi seçeneği ortaya çıkması ile çok sayıda alanda kullanılmaya devam ederek yaygınlaşmayı sürdürüyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

1 Yorum

  • İlk amorti süresi çok uzun. Uzun yıllar ilk yapılan masrafın çıkması için bekleniliyor. Bu da fiyatların düşmemesine ( arz talep fiyat üçgeni ) sebep oluyor. Fiyatlar gelişen ve geliştirilen panel ve diğer sarf malzemeleri ile düşünce ileride her evin bahçesinde görmek mümkün