Güneş Panelleri ile Donatılan Ada Oteli: Kudadoo

kudadoo güneş paneli

Ünlü mimar Yuji Yamazaki tarafından tasarlanan Kudadoo adlı ada oteli ihtiyacı olan tüm enerjiyi güneş panelleriyle kaplı çatısından alıyor.

Maldivler’de bulunan ve ilk her şey dahil hizmet veren 5 yıldızlı otel olan Kudadoo yeşil ve sürdürülebilir olma özelliği ile diğer otellere de ilham veriyor.

Lhaviani mercan adasında kurulan otel Kudadoo, etkileyici güneş enerjili çatısıyla kolayca tespit edilebiliyor. Güneş panellerini adanın genel tasarımına entegre eden Yuji Yamazaki bu sayede sürdürülebilir turizmde nelerin mümkün olduğunu göstermek istemiş.

Maldivler’de her ne kadar güneş paneli bulunuyor olsa da bunlar gizli alanlara yerleştirildiği için görülemiyor. Kudadoo ise fotovoltaik çatının görünür olması ile otelin çevreci yaklaşımını ön plana çıkarmayı ve mekanın ikonu haline gelmesini amaçlıyor.

Geleneksel Japon mimarisinden esinlenerek tasarlanan binalar, sadece enerji üretimini en üst seviyeye çıkarmakla kalmıyor, aynı zamanda paneller arasındaki boşluktan gelen güneş ışığıyla, gündüz aydınlatma masraflarını da en aza indiriyor.

320 kWp gücündeki güneş enerjisi sistemi üç hektarlık (30 bin metrekare) Kudadoo adasına, herhangi bir ek enerji kaynağına ihtiyaç duymadan elektrik sağlayabiliyor.

5 Yıl İçerisinde Kendini Amorti Ediyor

Üstelik sadece 5 yıl içerisinde bu güneş enerjisi sisteminin maliyetinin kendini amorti edeceği belirtiliyor.

Adadaki tesisin ahşap yapısı ve her bir odası çevre dostu malzemeler kullanılarak inşa edilmiş. Kullanılan ahşap malzemeler, Kanada, Yeni Zelanda ve Endonezya’da sürdürülebilirlik sertifikası almış ormanlardan elde edilen keresteden üretilmiş. Adanın mimarisi ayrıca gün ışığı ve doğal hava akımı gibi pasif ev özelliklerinden de faydalanıyor. Özel üstü açık alanların yarısı her gün en az 5 saat gölgede kalacak şekilde tasarlanmış.

Bir ya da iki yatak odalı yapılar kum lagününde bulunuyor ve müşterilere açık. Her bir özel villanın büyük boy yatağı olan açık yerleşim planı, geniş bir salonu, banyosu, el yapımı mobilyaları, Tazmanya Meşesinden zemini, eko-soğutma sistemi, geniş özel üstü açık alanı ve uçsuz bucaksız deniz manzarası bulunuyor. Villaların özel havuzu ve kişisel uşağı bile var.

Tesiste ayrıca geniş bir yüzme havuzu, iskelesi, restoranı, barı ve şarap mahzeni bulunuyor. Müşteriler kendi villalarında özel akşam yemeği hizmeti alabiliyor ya da yerel lezzetler sunan restoranları ziyaret edebiliyor. Bu restoranlardan biri de 5.8 Denizaltı Restoranı. Ziyaretçiler dalış, yelkenli, balık tutma, günlük geziler ve sus sporları gibi etkinliklere katılabiliyor.

Tahmin edileceği gibi Kudadoo’da konaklamak oldukça maliyetli. İki kişilik bir tek yatak odalı villada bir gece geçirmenin bedeli 4 bin Dolar. Bu fiyata vergiler ve ekstra ücretler dahil değil.

Lüks otel kategorisinde olan bir tesisin yenilenebilir enerjiyi kullanarak sürdürülebilir olma özelliği taşıması örnek niteliğinde.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

1 Yorum

  • Çevre mühendisl olarak bu kadar güzel bir siteyi şimdiye kadar görememenin üzüntüsü içindeyim. Tebrik ederim sürekli takipcisi olacağım.

Düşüncelerinizi Paylaşın