Kozmetikte Sürdürülebilir Yaşam Öncüsü Lavera Naturkosmetik

sürdürülebilir kozmetik
Yazan Ekolojist

Evrendeki her şey gibi gezegenimiz ve yaşamımızı sürdürmemiz için gerekli olan ham maddelerimiz de tükeniyor. Üretim araçları da geliştikçe, tüketim buna bağlı kontrolsüz bir artış sürecine giriyor. Oysa yaşamın sürdürülebilir olması için tüketirken, bir sonraki neslin ihtiyaçlarını da düşünmemiz gerekiyor.

Lavera Naturkosmetik de bu sürdürülebilir yaşam farkındalığını kurulduğu 1987 yılından bu yana ön plana çıkaran bir doğal kozmetik markası. Markanın üretilen her kozmetik ürünü %100 doğal ve Natrue sertifikası ile doğallığı onaylanmış olup ürün gamının önemli bir kısmı vegan ürünlerden oluşuyor. Doğaya ve onun tüm bileşenlerine saygı göstermeyi amaçlayan marka elbette hayvanlar üzerinde de hiçbir koşulda test yapmadığı için cruelty-free olma özelliği taşıyor.

Almanya’da uzun yıllardır Green Brand (Yeşil Marka) ödülü alan Lavera markası, herkes için doğal kozmetik söylemiyle cilt, saç bakımı ve makyaj alanında üretim yapıyor. Markanın kurucusu Thomas Haase, Lavera’nın varoluş felsefesini şu şekilde açıklıyor.

“Cildimiz ve vücudumuz da doğal dünyanın bir parçası, bu yüzden en etkili ve sürdürülebilir bakım sistemlerini kullanarak saç ve cilt bakımına giden doğal yolu izliyoruz. Bakım ürünlerinin hem insanları hem de çevreyi olumlu yönde etkilemesi gerektiğinin bilinciyle, herkes doğanın nimetlerinden yararlansın diye çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Sürdürülebilir Bir Yaşam İçin Lavera’nın Faaliyetleri Nelerdir?

Enerji tüketimini azaltmak için %100 yeşil enerjiye geçen Lavera, ürün ambalajlarında mümkün olan en yüksek miktarda geri dönüştürülmüş malzeme kullanıyor ve ürünlerdeki ambalaj oranını düşürmek için çalışmalarına devam ediyor.

iklim nötr

Hayvan haklarına proaktif destek, Lavera için kuruluşundan beri değerli bir konu ve bu kapsamda ürünlerinin çoğu vegan olan marka Kasım 2020’den bu yana PETA pozitif listesinde yer alıyor.

2018 yılında onaylanmış kuruluşlardan emisyon azaltım sertifikaları alarak iklim nötrlüğüne ulaşan Lavera Naturkosmetik TÜV Rheinland tarafından yapılan bağımsız testlerle de Climate Neutral bir şirket ünvanına erişti.

İklim projelerine de kayıtsız kalmayan markanın Peru ve Kenya olmak üzere 2 önemli iklim projesi bulunuyor.

Peru (Climate Partner ID: 12310-1610-1001, Nr. 1114): Peru’daki ClimatePartner orman koruma programını finanse etmesi sayesinde Tambopata’daki eşsiz yağmur ormanının korunması sağlandı. Proje gerçekleşmeseydi burası 15 yıl içinde yok olacaktı.

Kenya (İklim Ortağı Kimliği: 12310-1610-1001, No. 1008/1075): Lavera ClimatePartner ile birlikte Kenya’daki insanlara su filtreleri kullanarak temiz içme suyu sağlamak için çalışıyor. Lavera’nın taahhüdü sayesinde, son birkaç yılda hastalık seviyesi %41 oranında azaltıldı ve 28 milyon litre temiz içme suyu sağlandı.

Lavera Artık Türkiye’de!

lavera naturkosmetik

Doğaya saygılı, sürdürülebilirlik konusundaki farkındalığını kişisel bakım ürünlerinde de gösterenler için ise Lavera kozmetik ürünleri artık Türkiye’de! Markanın resmi distribütörü ve tek yetkili satıcısı Sachane.com’da Lavera ürünlerini bulabilir ve güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi