Vegan Ürün Nedir?

vegan ürün nedir

Vegan ürün içeriğinde hayvanlardan elde edilmiş herhangi bir madde bulunmayan ürünlerdir. Vegan ürünler, vegan yaşam felsefesini benimsemiş kişilerin yanı sıra hayvansal kaynaklı maddelerin tüketimini azaltmak isteyen ve hayvan haklarını önemseyen kişiler tarafından da tercih edilmektedir.

Fakat pek çok sektörde hayvansal kaynaklı maddelerin kullanımı çok yaygındır. Et ve süt ürünleri, deri, yün gibi kolay ayırt edilebilir hayvansal maddeler dışında günlük hayatta tüketilen çoğu paketli gıdada, tekstil ürünlerinde ve kullanılan kimyasal içerikli kozmetik ve temizlik ürünlerinde hayvansal kaynaklı bileşenler kullanılır.

Tekstil ürünlerinde kullanılan hayvansal kaynaklı kumaşların çoğu kolay şekilde ayırt edilebilir. Özellikle kürk, deri ve postların yüksek piyasa değerleri, koku ve dokuları sebebiyle belirlenmesi daha kolaydır. Yün, tiftik, kuş tüyü, ipek gibi diğer hayvansal kaynaklı kumaşlar, satın alınacak ürünün içerik etiketine bakılarak tespit edilebilir. Hayvansal kaynaklı kumaşlar yerine tercih edilebilecek, ekosisteme zarar vermeden üretilen pek çok bitkisel kaynaklı kumaş seçeceği vardır. Pamuk, keten, kenevir, jüt gibi kolay ulaşabilir ve uygun fiyatlı kumaş seçenekleri, vegan tekstil ürünlerine yönelimi sağlamak ve kullanımlarını artırmak için önemlidir.

Hayvansal kaynaklı maddelerin en çok kullanıldığı alanlardan bir diğeri ise paketli gıda ürünleridir. Paketli gıda sektöründe hayvansal bileşenler çoğunlukla koruyucu ya da kıvam arttırıcı olarak kullanılmaktadır. En çok karşılaşılan bu hayvansal bileşenlere örnek olarak; laktoz, peyniraltı suyu tozu, jelatin, kazein, karmin, maltol, bal mumu, propolis, lesitin ve lanolini verebiliriz. Bu hayvansal bileşenlerin muadili olarak kullanılan bitkisel bileşenler de mevcuttur.

Örneğin; Lesitin, yumurta yerine soya kullanılarak üretildiğinde bitkisel bazlı olur. Aynı şekilde Maltol, süt şekeri yerine arpadan elde edildiğinde vegan bir üründe kullanılabilir hale gelir.

Kozmetik ve temizlik ürünlerinde de hayvansal kaynaklı maddelerin kullanımı çok yaygındır. Bu sektörde kullanılan hayvansal bileşenler çoğunlukla kimyasal ürünlerde renklendirici, nemlendirici, yumuşatıcı gibi özellikleri sebebiyle kullanılır. İstenilen bu özellikleri sağlayan bitkisel bazlı kimyasal bileşenlerin kullanılması bu kimyasal ürünlerin, vegan ürün kategorisine girmesini sağlar.

Bir Ürünün Vegan Olduğunu Nasıl Anlarız?

Peki, bir ürünün vegan olup olmadığını nasıl anlarız? İlk olarak işe ürünün üzerinde vegan logosu arayarak başlayabiliriz. ISQ ve NSO uluslararası vegan standartlarını yaratmış, öncü sertifikalandırma kurumlarıdır. Uluslararası vegan standartlara uygun sertifikalandırma yapan başka kurumlar da mevcuttur. Bu sebeple birbirinden farklı vegan logolar ile karşılaşabiliriz. İşte karşılaşabileceğimiz logolardan bazıları;

vegan logolarıvegan logosuvegan logovegan logolarvegan ürün logo

Satın almak istediğimiz ürün üzerinde bu logoları bulamadığımızda ne yapmalıyız? Ürünün içerik bilgisini okumak bir yöntem olabilir. İçeriğinde hayvansal kaynaklı bir madde olup olmadığının kontrolünü sağlayabiliriz. Çoğu bileşenin hayvansal ya da bitkisel bazlı olup olmadığının bilgisine, arama motorundan yapacağımız hızlı bir araştırma ile kolayca ulaşabiliriz.

Bir diğer yöntem de -tıpkı cruelty free makalesinde de belirttiğimiz gibi- ürün içerisinde hayvansal kaynaklı bileşen kullanılıp kullanılmadığı bilgisini direkt üretici firmadan almaktır. Bunun için mail aracılığı ile ya da sosyal medya mecraları üzerinden firma ile iletişime geçerek ürünün içerisindeki maddeler hakkında bilgi alabiliriz.

Okuyun: Cruelty Free Logoları

Vegan ve bitkisel kaynaklı ürünlerin olumlu yönde desteklenmesi ve tüketilmesi, piyasadaki talebi artıracağı gibi firmaların daha fazla vegan sertifikalı ürün üretmesini de sağlayacaktır.

Polonyalı yazar Olga Tokarczuk, Sür Pulluğunu Ölülerin Kemikleri Üzerinde romanında şöyle der:

“Hayvanlar yaşadıkları ülke hakkındaki gerçekleri gösterir. Hayvanlara olan yaklaşım yani. İnsanlar hayvanlara vahşice davrandıklarında, hiçbir demokrasi biçimi onlara yardımcı olmaz, aslında hiçbir şey yardımcı olmaz.”

Kaynak: 

  • AbolisyonistVeganHareket.org
  • Belgelendirme.com
  • VeganVejetaryen.com
  • Olga Tokarzcuk – Sür Pulluğunu Ölülerin Kemikleri Üzerinde

Yazar Hakkında

Ece Tığlı

Yazılım Mühendisi, Veri&İş Analisti, Hayvan Dostu

LinkedIn'de Ziyaret Et
Instagram'da Ziyaret Et