Dünya’da Bir İlk: Vegan Society Onaylı Keman Üretildi

vegan violin

Padraig O’Dubhlaoidh isimli keman ustası geçtiğimiz günlerde vegan kemanını ilk kez dünya ile tanıştırdı. İngiltere’de yaşayan ve Malvern Hills’teki atölyesinde pandemi boyunca çalışan usta, kemanında sadece bitkileri kullandığını belirtti. Vegan Society sertifikasını alan dünyadaki ilk vegan keman yapımcısı oldu.

Kemanın İçinde Ne Var?

Navegan kemanların çoğunun içerisinde, yapışkanlar için kullanılan hayvanlara ait deri, boynuz, kemik ve toynak bulunuyor. Yaylar ise, atların kıllarından yapılıyor. Ancak, O’Dubhlaoid artık bunu tamamen değiştirecek bir yenilik getirdi. 40 yıldır keman ürettiğini dile getiren ustanın, yaptığı kemanın içerisinde, buğulanmış armut, çilek ve kaynak suları bulunuyor. Enstrümanın kenarlarında bulunan kaplamaların siyah buğulanmış armut ile, ahşap boyasının yaban meyveleri ile, yapıştırıcının ise kaynak suları ile yapıldığını söylüyor.

vegan keman

Bitkisel İçerik Daha Sağlam

BBC’den alınan haberlere göre, O’Dubhlaoidh, ücretini 8 bin sterlin olarak belirlediği vegan kemanının diğer kemanlarla kıyaslandığında daha sağlam olduğunu iddia ediyor. Görünüşe göre, sadece etik açıdan değil aynı zamanda performans olarak da müzisyenlerin yüzünü güldürecek.

Bu fikrin ise bir müşterisinin ondan vegan keman istemesiyle ortaya çıktığını belirtiyor. Bu istek üzerine, vegan bireyleri ve onların etik değerleri sebebiyle müzikten uzak durmasının korkunç bir his olabileceğini, değişen dünyayı ve genç nesli düşündüğünü belirten O’Dubhlaoidh, bu anlamda değişen dünyaya ayak uyduran büyük bir adım atıyor. Bunun yanı sıra keman ustası, uzun süredir sürdürülebilir ve etik keman yapımı ile ilgilendiğini ve bununla ilgili bir kampanya yürüttüğünü belirtiyor.

vegan trend

Her geçen gün artış gösteren vegan talepleri karşılayacak şekilde, etiketli ve onaylı ürünlerin kullanıma sunulması kullanıcıyı memnun ediyor. Hayvan sömürüsüne ve iklim krizine bir çözüm sunan veganlık, müzik endüstrisine de bu şekilde büyük bir giriş yapıyor.

Bu yeni ürün, vegan müzisyenler ve müzik severleri son derece memnun edeceğe benziyor. Aynı zamanda doğru bilinen yanlışları bize gösteriyor ve dünyanın olumlu değişimine katkı sağlıyor.

Yazar Hakkında

Nazlı Özkale

Kısa bio: İklim ve hayvan hakları aktivisti, vegan

LinkedIn'de Ziyaret Et
Instagram'da Ziyaret Et