Elektrikli Araçlar Şehirciliği Olumlu Etkiliyor

Yazan Ekolojist

Elektrikli araçların, içten patlamalı motorlara sahip araçların yerini almaya başladığı bir dönemi yaşamaktayız. Yollarda henüz sık olarak rastlanmaya başlamamış olsak bile, özellikle hibrit olarak adlandırılan yakıt ve elektrikli olmak üzere iki adet motora sahip araçlar, üreticilerin sadece elektrikten gücünü alarak hareket edebilen araçlar üretebilmesi açısından büyük bilgi birikimi sağlamış oldu.

Elektrikli araçların yaygınlaşması ile birlikte doğaya salınan sera gazlarında büyük oranda azalma sağlanmış olacak. Ayrıca petrol bağımlılığı azalacağından, petrolün çıkarılması, işlenmesi, taşınması ve kullanılması süreçlerinin tamamından doğan kirlilikler azalmış olacak. Diğer yandan petrol istasyonlarının kapladığı alanların yerlerini bu istasyonlara göre çok daha modern görünüme sahip olan şarj istasyonları almaya başlayacak.

Araç şarj süreleri belirli bir süreyi alacağından dolayı, şarj nedeniyle kaybedilecek zaman süresinin elektrikli araç kullanıcılarının bu vakti değerlendirebilecekleri alanların şarj istasyonlarına eklenmesi gerekecek. Küçük yürüyüş alanları, restoranlar, spor salonları ihtiva edebilen şarj istasyonları veya tam tersi olarak bu tür işletmelerin park alanlarına şarj istasyonları eklenmesi söz konusu olabilecek.

Okuyun: Elektrikli Araç Kiralamanın Faydaları

Ayrıca, petrol türevi yakıtlara duyulacak olan talebin azalması, elektrik ihtiyacının artışını beraberinde getirecek. Ancak artan elektrik ihtiyacının karşılanmasında da çevreci bir yol izlememiz gerekecek. Bu nedenle kurulacak şarj istasyonları civarında güneş enerjisi panellerini bol miktarda görmemiz mümkün hale gelecek. Çevreye zararsız araçlar kullandıkça, bilincimize, kültürümüze ve şehir yaşantımıza olan yansımaları, şehir dokularının, görünümlerinin degişmesini beraberinde getirecek.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımındaki artışla birlikte ve elektriğe ihtiyaç duyan teknolojilerdeki gelişime istinaden hayatımızda zaten bu tür değişiklikler yaşanmakta. Özellikle akıllı cihazların hayatımızda giyilebilir teknoloji haline gelmesi, bu tür teknolojilerin otomobil sektöründe, ev uygulamalarında ve şehir planlamacılığında da yer bulması ile sonuçlanıyor.

Örneğin birçok ilin şehir içi otobüs duraklarında akıllı telefonlar için bekleme esnasında kullanılabilecek şarj istasyonları söz konusu ve bunlardan yine birçoğu enerji ihtiyaçlarını üzerlerine konulmuş enerji panelleri ile karşılamaktalar. İşte tıpkı bunun gibi olmak üzere hayatımızdaki yeniliklerin yeni iş kollarına, yeni şehircilik anlayışlarına ve tüm bu değişimlerin de doğaya etkileri kaçınılmaz bir değişimi beraberinde getirecektir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi