Doğal Sivrisinek Kovucu Yapımı

Yazan Ekolojist

Doğal sivrisinek kovucu yaparak kimyasalların zararlarından korunmak ister misiniz? Yaz aylarının gelmesiyle birlikte sivrisinek saldırılarına maruz kalmaktayız. Peki ama neden bu canlılar bizim kanımızla beslenir? Onlardan nasıl korunuz mevzusuna geçmeden önce gelin bu canlıları yakından tanıtalım. Sivrisinekler genel itibariyle proteinlerle beslenir. Bu ihtiyacını da meyve, meyve suları ve çiçeklerden karşılar. Ancak dişi sivrisinekler karın bölgelerinde bulunan yumurtanın gelişimi için kana ihtiyaç duyar. Bu nedenle erkek sivrisinekler kan emmezken dişi sivrisinekler kendi türlerinin devamı için kanımızdan faydalanır.

Bu canlılardan ağır kimyasallar kullanmadan doğal yöntemlerle kurtulmamız mümkündür. Doğal sivrisinek kovucu yöntemlerini şu şekilde verebiliriz:

Doğal Sivrisinek Kovucular:

Bitkiler

İdris otu, yalancı melisa, kedi nanesi, biberiye, fesleğen, reyhan gibi bitkiler yoğun kokuları sebebiyle sivrisinekleri bulunduğunuz ortamdan uzak tutarlar.

Sirke

Pencere kenarına koyacağınız bir bardak sirke yardımıyla sivrisineklerin evinize girişini engellemiş olursunuz.

Limon – Karanfil

Ortadan ikiye kestiğiniz limonun içine 10-15 adet karanfili saplayarak bulunduğunuz ortama koyunuz. Bu bölgeye sivrisineklerin gelmediğini göreceksiniz. Ayrıca soğan ve sarımsak kokusuna da sivrisineklerin gelmediği gözlemlenmiştir.

Bitkisel Yağlar

Limon-okaliptüs yağı, lavanta yağı, tarçın yağı, kekik yağı, catnip yağı, soya yağı sivrisinekleri uzaklaştırma anlamında olumlu etkilere sahiptir. Ancak bu yağların 3 yaşından küçük çocuklarda kullanımına dikkat edilmelidir. Ve bu yağlar güçlü etkilere sahip olduklarından suyla karıştırılarak kullanılmalıdır.

Sivrisinek Sokmasından Sonra Kaşıntıyı Önlemek İçin Kullanılacak Doğal Yöntemler

Sivrisineklerin sokmasından sonra kaşıntı hissini azaltmak ve şişliğini indirmek için kullanılacak doğal yöntemler şunlar olabilir:

Diş macunu: Isırılan bölgeye diş macunu sürmek kaşıntıyı azaltır, şişliği indirir.

Sirke: Kaşıntı ve şişliği gidermede kullanılacak bir diğer yöntem elma sirkesidir. Elma sirkesinin asitik özelliği şişliği ve kaşıntıyı gidermede etkilidir. Bir pamuk yardımıyla ısırılan bölgeye uygulanabilir.

Buz: Kaşıntılı bölge üzerine koyacağınız buz torbasıyla gayet etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Bal: Birçok faydası bilinen bal sivrisinek ısırıklarına da iyi gelmektedir. Antibakteriyel özelliği sayesinde sivrisinek ısırıkları üzerine damlatılan bir damla balla kaşıntı hissinden kurulabilirsiniz.

Poşet Çay Torbaları: Soğutulmuş çay poşetlerini ısırığın üzerine koyun ve bekleyin. Göreceksiniz ki kaşıntı hissinden kurtulmuşsunuz.

Muz kabuğu: Bazı kaynaklar, ısırılan bölgeye muz kabuğunun sürülmesiyle ısırılan bölgedeki kaşıntı hissinin azalacağını belirtmektedir.

Peki Ya Akşamları Nasıl Korunacağız? 

Xiaomi sinek kovucu cihaz sıcak yaz akşamlarında ortamı sinir bozucu sineklerden korumaya yönelik ideal bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Sivrisinek kovucu, kullanımı oldukça basit bir ürün. Yaz aylarında sivrisinek sorunu için çok efektif bir cihaz ve ayrıca kolaylıkla taşınabilir olması da ek kullanım kolaylığı sağlıyor. Sivrisinek kovucu diğer Xiaomi ürünlerinde olduğu gibi uygun fiyat etiketi taşıyor.

xiaomi mijia sivrisinek kovucu öldürücü

ÜRÜNÜ İNCELE

Ürün kullanımında duman yoktur. Kovucu için kullanılan malzeme renksizdir ve havada hafif bir koku bırakmaktadır. Geleneksel sivrisinek kovucuların aksine, Mijia Sivrisinek Kovucu sivrisinekleri öldürmez, ancak gazları buharlaştırarak evden dışarı çıkarır.

28 metrekarelik alanda etkilidir. 720 saatlik pil ömrü vardır.

Kullanıcılar Mijia Uygulamasını kullanarak akıllı telefonlarına bağlayabilirler. kullanıcıların diğer işlevleri gerçekleştirmenin yanı sıra zamanlayıcıları ayarlamasını ve kalan pil ömrünü kontrol etmesini sağlamaktadır.

Tek tablet ile 90 gün sürekli kullanım sağlayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi