En İyi 5 Vegan Şampuan Markası

vegan şampuan markası
Yazan Ekolojist

En iyi vegan şampuan markalarını aramak artık daha kolay! Bu markalar aynı zamanda hayvansal ürünler içermez, zulüm içermez ve hayvanlar üzerinde test edilmez. Yalnızca bununla da kalmaz size güzel, parlak, sağlıklı saçlar bırakırlar.

Geçtiğimiz dönemde çoğu kozmetik ürün ne yazık ki vegan veya zulümsüz değildi. Her geçen gün rekabetin artması ve toplumun bilinçlenmesi ile birlikte vegan şampuan seçenekleri biraz daha genişliyor.

Okuyun: En İyi 10 Vegan Kozmetik Markası

Ne yazık ki, bazı kozmetik şirketleri, konu vegan ürünler olduğunda gerçeği esneten iddiaların reklamını bile yapmaktadır. Kozmetik ürünlerinizde gördüğünüz farklı etiketleri bilmek ve anlamak, bilinçli bir seçim yapmanın ilk adımıdır. Aşağıda listelenen size önerdiğimiz en iyi 5 vegan saç bakım ürünü, hayvansal içerik içermez, hayvanlar üzerinde test edilmez ve sağlıklı saçlar elde etmek için organik ve doğal bileşenler içerir!

Şampuan Şişesinin Üzerindeki Tüm Etiketler Ne Anlama Geliyor?

Vegan şampuan ne demek sorusunun bir yanıtı niteliğinde bir vegan şampuan seçerken;

 1. Hayvansal kaynaklı içerik içermeyen,
 2. Hayvanlar üzerinde test edilmemiş,
 3. Kimyasal içermeyen bir şampuanı aramak istersiniz.

Cruelty Free / Zulümsüz: Küçük beyaz tavşan resmini görmüşsünüzdür ve etiketin altında cruelty free/zulümsüz yazar. Bu sembol, ürünün hayvanlar üzerinde test edilmediğini gösterir.

Vegan: Bir ürün vegan ise, yani hiçbir hayvansal ürün kullanılmıyorsa, ortasında “V” olan bir daireye benzeyen bir sembol görürsünüz. Bazen V bir yaprağa benzetilir.

Kimyasal İçermeyen Malzemeler: Burası işin biraz zorlaştığı yerdir. Vegan bir şampuan alırken muhtemelen saçınız ve vücudunuz için sağlıklı ve kimyasal içermeyen bir ürün istersiniz. Neyse ki, birçok marka, şişelerinde belirli kimyasal türlerinden arınmış olduklarının reklamını yapacaktır.

Şampuanda Hangi Kimyasallardan Uzak Durmalıyım?

Bir sonraki şampuan şişenizi satın almadan önce bu zararlı kimyasallara dikkat edin.

Okuyun: Kozmetik Ürünlerde Bulunan Kimyasallar ve Sağlığa Zararları

Parabenler: Koruyucu olarak kullanılırlar, östrojen üretimini taklit ederler ve meme kanseri ile bağlantılıdırlar.

Amonyum Lauril Sülfat veya Sodyum Laureth Sülfat (SLES): Saçınızdaki yağları durulayan, ancak bu süreçte saça zarar veren ve kırılgan ve kıvırcık hale getiren bir kimyasal.

Sodyum Lauril Sülfat (SLS): Bu kimyasal şampuanda köpük oluşturmak için kullanılır, ancak yutulduğunda göz tahrişine, mide bulantısına ve kusmaya neden olabilir.

Sodyum Klorür: Bu gerçekten şampuanı kalınlaştırmak için kullanılan bir tuzdur. Bununla birlikte, kuru, kaşıntılı saç derisi ve hatta saç dökülmesi ile bağlantılıdır.

Polietilen Glikoller (PEG): Petrolden yapılmış, zararlı yan ürünleri olan bir koyulaştırıcı madde.

Dietanolamin (DEA): Bileşenleri birbirine bağlamak için kullanılır. Ancak hayvanlarda kansere yol açtığı tespit edilmiştir.

Trietanolamin (TEA): Kanserle ilişkili başka bir bağlayıcı bileşen ve köpürtücü ajan.

Formaldehit: İnsan üstünde kansere yol açtığı bilinen bir kanserojen maddedir.

Alkol: Zaten kuru olan saçların daha da kurumasına neden olabilen bir kurutma maddesi.

Sentetik Kokular: Bir üründe “koku” kelimesi varsa, çok sayıda gizli kimyasal içerebilir. Bunların tam olarak hangi kimyasallar olduğunu ve sizi nasıl etkileyebileceğini bilmediğiniz için uzak durun.

Sentetik Renkler: Birçok şampuan, daha çekici görünmeleri için renklendirilir. Bununla birlikte, renkler, insanlar üzerinde zararlı etkileri olabilecek petrol veya kömür katranından gelir.

Dimetikon: Bu bileşen, saça koruyucu bir kaplama koymak için kullanılan bir silikondur. Sorun, saçınızda ürün birikmesinin nedeni olması ve dolayısıyla tıkanmış gözeneklere ve saç derinizde cilt tahrişine neden olmasıdır.

Kokamidopropil Betain: Cilt tahrişine, alerjiye, rozasea ve egzamaya neden olabilen köpük oluşturmak için kullanılan bir madde.

Triklosan: Bu kimyasal bakteri ajanı bakterileri öldürmek içindir, ancak kansere yol açabilen ve fetal gelişimi etkileyebilen bilinen bir hormon bozucudur.

Retinyl Palmitate: Kafa derisinde soyulmaya, pullanmaya, kızarıklığa ve kaşıntıya neden olabilen bilinen bir cilt tahriş edicidir.

Vegan Şampuanda Bulunan Doğal Malzemeler

Shea Yağı: Kuru saçları nemlendirmek için kullanılır ve saç dökülmesine karşı korumaya yardımcı olur.

Lavanta Yağı: Kaşıntılı saç derisini yatıştırmaya ve kepeği azaltmaya yardımcı olur.

Kenevir Tohumu Yağı: Saç uzamasına yardımcı olur.

E Vitamini: Saçları pürüzsüz ve yönetilebilir tellere dönüştürmek için kullanılır.

Kakao Yağı: Şampuana doğal bir nemlendirici olarak eklenir.

Pirinç Proteini: Hacim sağlayan şampuanlara eklenen pirinç proteini, saça önemli ölçüde hacim ve derinlik katabilir. Ayrıca doğal vurgular eklediği de bilinmektedir.

Kinoa Proteini: Bu doğal bileşen, ısıyı ve kuruluğu engellemek ve nemi hapsetmek için tellerin etrafında koruyucu bir bariyer oluşturarak hidrasyonu ve nemi artırır.

Neden Vegan Şampuan Kullanmalıyım?

Saçlarınız İçin Daha Sağlıklı: Vegan şampuanlar genellikle saçlarınız için daha sağlıklıdır. Saçınızı nemlendiren ve size o muhteşem parlaklığı veren bitki özleri ve doğal yağlarla yapılırlar! Tüm saç tipleri için çok çeşitlidirler, bu nedenle saçınıza uygun bir şampuan bulabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Gezegen için daha iyi: Zararlı kimyasallar kullanmak yerine vegan şampuanların içindekiler genellikle çevre için daha iyidir. Saçınızı yıkarken, köpükler ve kimyasallar atık sulara karışır. Kimyasal içermeyen bir şampuan kullanmak suyumuzun temiz ve güvenli kalmasına yardımcı olur!

Hayvanlara Zarar Vermez: Bu tür şampuanlar, bugün raflardaki çoğu standart markanın aksine, hayvansal kaynaklı bileşenler kullanmaktan kaçınmakla kalmaz, aynı zamanda hayvanlar üzerinde test yapmazlar, bu da tüylü dostlarımıza güvenlik ve saygı ile muamele edilmesini sağlar.

Sağlığınız İçin Daha İyi: Güzellik endüstrisi yukarıda belirtildiği gibi çok sayıda zararlı kimyasal kullanır. Bu kimyasallar uzun vadede kanser, cilt tahrişi ve hatta saç dökülmesi gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir! Güvenli bir şampuan ararken EWG’nin Skin Deep veritabanına bakın. Burada güvenlik puanlarını görmek için çeşitli ürünlere bakabilirsiniz. Bir ürünün derecelendirmesi 4’ten fazlaysa, bu üründen uzak durmak istersiniz!

Vegan ve Zulümsüz Şampuan Alınabilecek En İyi Yerler

Vegan şampuan bulmak için en iyi yerler nerelerdir? Gerçekten hemen hemen her yerde bulabilirsiniz! Aşağıda belirtilen markalardan bazıları yalnızca çevrimiçi olarak satılmaktadır.

Aşağıdaki en iyi vegan şampuan markaları listemize mutlaka göz atın!

En İyi 5 Vegan Şampuan Markası

1. Aveda

vegan şampuan markaları

FİYATLARI GÖSTER

1 Ocak 2021 tarihinden itibaren marka yolculuğuna yüzde yüz vegan olarak devam etme kararı alan Aveda, ilk günden beri saç bakımından kozmetiğe bizlere sunduğu bitkisel ürünler ile yalnızca bedenimize değil aynı zamanda ruhumuza da hitap etmeyi hedefliyor. Hint felsefesinden yaklaşımlarla ilerleyen marka 2021 yılı itibariyle radikal ve alkışı hak eden bir kararla artık ürünlerinin hiçbirinden hayvansal kaynaklı ürün bulunmayacağını açıkladı. Kozmetik sektöründe birçok ürün balmumu ve balın yanı sıra ipek, keratin, gliserin gibi bitkisel olmayan içeriklere sahip. Aveda’da yaptığı derin çalışmalarla ürünlerinin kalitesinden taviz vermeden balmumu gibi bileşenleri ürünlerinden çıkarmayı başardı.

?Kullanıcı Yorumu: Saçlarıma ışıltı attırdım ve zaten yorgun olan saçlarım daha da yıprandı. Aveda Botanical Repair şampuanını da İstanbul’da ünlü bir kuaför önerdi. Öncelikle 200 ml boyunu alıp saçımın bu şampuana nasıl tepki vereceğini denemek istedim ve iyi ki almışım diyorum. Daha ilk yıkamada saçtaki yumuşaklık, bakım ve onarımı hissediyorsunuz. Ayrıca Aveda Botanical Repair yıpranmış saçlar için onarım maskesi saçları ipek yapıyor.

 

2. The Body Shop

vegan şampuan öneri

FİYATLARI GÖSTER

Uzun yıllardır bilinen doğal kozmetik markası THE BODY SHOP doğal bitki özleri ile zenginleştirilen %100 vegan şampuan ürünleri sunuyor.

Markanın en beğenilen ve tavsiye edilen vegan şampuanı Moringa Işıltı Veren Koruyucu Şampuan
mat saçlara göz alıcı bir parlaklık sağlarken çevresel kirlilik ile mücadelede idealdir.
The Vegan Society tarafından tescilli ve Ruanda’dan Yerel Adil Ticaret ürünü Moringa tohumu özü de dahil olmak üzere %93 doğal kaynaklı içerikle formüle edilmiştir.
Vegan İpek Proteini ile yapılan bu çiçek kokulu şampuan, saçı içten dışa onarmaya yardımcı olmak için 3 aşamalı Moringa rutininin bir parçası olarak kullanılması önerilmektedir.
Bu vegan şampuan ayrıca Hindistan, Bengaluru’dan Yerel Adil Ticaret ile toplanan %100 geri dönüştürülmüş plastik şişededir, bu nedenle hem sizin hem de gezegeniniz için iyidir.

?Kullanıcı Yorumu: 3 senedir kullanıyorum. Egzamam ve kepeğim vardı. 3 kullanımdan sonra kaşıntı kepek ve saç egzamamı geçirdi. Başka hiç bir şampuanı kullanamıyorum. Yorumlardaki gibi sertleşme yapmadı. Bilakis saçlarımı ve saç derimi yumuşattı. Kesinlikle tavsiye ederim. Kokusu kalmıyor sebebi içinde kimyasal ve yoğun parfüm içermemesinden kaynaklı ve bu iyi birşey. Gözüm kapalı tavsiye ederim.

3. Avalon Organics Biotin B Complex Şampuan

vegan şampuan markaları

 

FİYATLARI GÖSTER

Avalon markasına ait Biotin B Complex şampuanı, dudak balsamlarının yanı sıra tamamen vegan içeriklerden oluşan ince saç tellerini sararak, güçlendirerek ve kalınlaştırarak yeni saçların gelişmesine yardımcı olur.

 • Biotin, saw palmetto, quinoa proteini ve e vitaminin dengeli karışımı ile hazırlanmış uyumlu bir formüle sahiptir. İnce saç tellerinin kalınlaşmasına yardımcı olur.
 • Saç büyümesini teşvik etmek için saç derisini uyarır.
 • Tüm saç köklerini temizler ve besler.
 • Saç tellerini güçlendirir.
 • Sonuç: Hacim eklenmiş, daha kalın ve yumuşaklık hissi uyandıran saçlar. pH dengeli.
 • NSF / ANSI 305 sertifikalı.
 • GDO içermez.
 • Vegan içeriğe sahip.
 • Paraben içermez.
 • EWG onaylı.
 • Sentetik koku veya renklendirici içermez.
 • Sert sülfat içermez.

?Kullanıcı Yorumu: İnce telli ve yağlı saç tipine sahibim şimdiye kadar kullanmaktan en memnun kaldığım şampuan bu oldu. 4. şişeye başlıyorum. kokusu bitkisel ve yapısı şeffaf. en güzel özelliği de krem kullanmasanız da saçlarınızı keçe gibi yapmaması. Denemenizi tavsiye ederim.

4. Paul Mitchell Lavender Mint Moisturizing Şampuan

vegan şampuan tavsiye

FİYATLARI GÖSTER

Lüks Salon adı Paul Mitchell, sunduğu üst düzey ürünler ve hayvanlar üzerinde testlere karşı sosyal sorumluluk girişimleri ve kampanyaları ile tanınır.

 • Paul Mitchell LAVENDER MINT moisturizing SHAMPOO  saçlara nem ve parlaklık kazandırır.
 • Çay ağacı: Saça ve saç derisine sağlık verir. Fazla yağ ve şekillendirici kalıntılarından saçı arındırır. Saça parlaklık ve nem verir. Antiseptik özelliği vardır.
 • Nane: bolca C,E vitamini içeren nanenin canlandırıcı ve rahatlatıcı etkisi vardır. Saçı besler ve onarılmasını sağlar. Saç derisini rahatlatır ve nefes almasını sağlar.
 • Lavanta: Saça canlılık ve parlaklık katar. Kuru saçı nemlendirir ve zayıf saçları güçlendirir. Hayvanlar üzerinde test edilmemiştir, vegan, paraben free ve color free özelliktedir.
 • Tea Tree Lavender Mint Serisi nemini kaybetmiş saçları derinlemesine besler ve nem dengesini yeniden kurar. Zengin nemlendirici içerikler ve proteinler sayesinde saçınızı nemlendirir, güçlendirir, parlaklık ve esneklik kazandırır. Saçı dipten uca doğru temizler, tazeler, canlandırır, yumuşaklık ve parlaklık kazandırır. İçeriğindeki doğal özler ve çiçekler, tazeleyici bir serinlik verir. Saçın kaybettiği nem dengesini tekrar kurar ve saçın daha canlı görünmesini sağlar. Günlük kullanım için uygundur. UYGULAMA Nemli saça masaj yaparak uygulayın. İyice durulayın. Gerekirse işlemi tekrarlayın.

?Kullanıcı Yorumu: Saç diplerimde dökülme sorunu yaşıyorum ve çay ağacı yağlı şampuanlar iyi geliyor ancak her çay ağacı yağlı şampuan değil bu markayı ilk defa denedim ve mükemmel yeni şampuanım artık kesinlikle bu.

* Şimdiye kadar kullandığım EN İYİ şampuan. Ayrıca cruelty free!

5. Live Clean Apple Cider Vinegar Clarifying Şampuan

vegan şampuan önerileriFİYATLARI GÖSTER

Live Clean argan yağı ile zenginleştirilmiş şampuan çeşitleri, saçlarınıza gerekli vitamin desteğini sunar. İnsan sağlığına zararlı olduğu bilinen kimyasalları içermeyen doğal formülü ve vegan özelliği ile dikkat çeken Live Clean, saç bakım kremleri sayesinde saçlarınıza ipeksi bir görünüm kazandırır.

 • Live Clean Apple Cider Vinegar Clarifying saç bakım şampuanı, yağlanmaya meyilli saçlar derinlemesine arındırma ve temizlik sağlar.
 • Organik Elma Sirkesinden oluşan formülü ile saç diplerindeki kalıntıları derinlemesine nazikçe temizler, arındırır.
 • Sertifikalı Organik Bitkilerolan Ayçiçek Çekirdeği Özü ve Papatya saçınızı nemlendirir ve parlaklık sağlar.
 • SLS/Sülfat, Petrolyüm, DEA, Paraben, Phthalate ve Fosfat içermez.
 • Kullanım: Islak saça uygulayın, köpürtün ve durulayın.
 • % 98 Bitkisel İçerikli, Elma Sirkesi Arındırıcı saç bakım şampuanı

?Kullanıcı Yorumu:  Kullanın kullandırın, asla pişman olmazsınız. Kuru saçlara önerim içindeki özlerden dolayı daha da kurutabilir saçınızı. Ama yağlı saçlara sahipseniz cidden harika bir ürün. 2 günün sonunda saçlarınız kirlenmeye yeni başlıyor, pırıl pırıl parlıyor ve çok az bir miktarı elinizde köpürtüp uygulamanız yetiyor. Ben bakım kremi bile kullanmıyorum duşta. Sonrasında sadece kolay tarama spreyi sıkıyorum daha güzel koksun diye. Ama inanın ona bile gerek yok, ürün tek başına HARİKAAAA.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi