Yabani Otlardan Doğal Yollarla Kurtulun

Yazan Ekolojist

Hobi amaçlı bahçe yapanların, bahçıvanların bahçelerde en çok kurtulmak istedikleri ürünler yabani otlardır. Çok hızlı çıkan ve büyüğen bu otlar asıl yetiştirilmek istenen ürünün çıkmasını ve büyümesini olumsuz etkilemektedir. Bu yabani otlar sahip oldukları derin kökler ile toprakta ki yararlı birçok maddeyi bünyesine alarak yetiştirilmek istenen bitkinin verimini düşürmektedir.

Bu otlardan kurtulmak için başvurulabilcek en etkili onları köklerinden kopartıp kurutmaktır. Bu yöntem etkili olmasına rağmen zahmetli ve zaman gerektirmektedir. Yetiştiriciler zamanları olmadığı durumlarda kimyasallara başvurmakta ve kullanılan kimyasallar ile de hem yetiştireceği bitkiye hem de toprağına zarar vermektedir. Bunu yerine kullanılabilecek ilaçsız yabani otlardan kurtulma yöntemleri de vardır. İşte bu yöntemlerden bazıları;

Haşlamak

Haşlama yöntemi en zahmetsiz, en ucuz ve en zararsız yöntemlerden biridir. Kaynar suyun yok edilmek istenen yabani otun üzerine dökülmesi şeklinde gerçekleştirilir. Ayrıca toprak üzerinde de olumsuz bir etkisi olmayan bu yöntem beton zeminlerin çatlaklarından çıkan istenmeyen otlardan kurtulmak için ideal bir yöntemdir. Ancak yetiştirilmek istenen bitkiye de zarar verebileceğinden yanlızca yabani otların üzerine uygulanmalıdır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, haşlanmış suyun bitki üzerinde yaşayan böceklere de zarar vereceğidir. Bu nedenle sirke gibi diğer yöntemleri tercih edebilirsiniz.

Yakmak

Kimyasalsız yabani otlardan kurtulma da etkili olmasının yanında bu yöntem yangın tehlikesi içermektedir. Yapılırken çok dikkatli olunması, rastgele bir ateş yakmak yerine küçük alev makinelerinden yararlanılarak bölgesel yakma şeklinde uygulanabilmektedir. Ancak bu şekilde de kuru otların tutuşma riski söz konusu olduğu için işlemi yaparken rüzgarın şiddeti ve yönü hesaba katılmalıdır.

Tuzlamak

Tuz ile müdahale etme de geçmiş yıllardan beri ot kurutmada kullanılan bir yöntemdir. 8/1 oranında ya da daha sert bir karışım için 3/1 oranında su tuz karışımını istenmeyen otların yapraklarına uygulayarak onlardan kurtulmak mümkündür. Ancak yabani otların tamamen kuruması bu işlem birkaç defa tekrarlanmalıdır. Tuz uygulamasında önemli olan nokta tuzlu suyun sadece yabani otların yapraklarına uygulanmasıdır. Toprağa karışması halinde o topraktan beslenen diğer bitkilerin de zarar görmesine neden olmaktadır.

Sirke İle Müdahale

Sirkenin mikrop kırıcı ve kurutucu özelliği herkes tarafından bilinmektedir. Bu özellik yabani otların için de kullanılmaktadır. İstenmeyen bitkinin yapraklarına püskürtmek suretiyle uygulanmaktadır. Ancak toprağa ve yetiştirilen bitkiler ile temasından kaçınılmalıdır.

Boraks Çözeltisi

Çamaşır deterjanlarının hammaddelerinde biri olan boraks istenmeyen otlar ile mücadelede kullanılmaktadır. Bunun için yaklaşık 40 gram boraks 10 litre su olacak şekilde hazırlanan karışım yabani otların yapraklarına püskürterek uygulanır.

saf boraks

 

FİYATLARI GÖSTER

Karışımın toprakla diğer bitkiler ile temasından kaçınmak gerekmektedir.

 

 

 

Yabani Ot Sökücü

Fiskars yabani ot sökücü bahçe düzenlemenize katkı sağlamak amacıyla özel olarak tasarlanmış nitelikli bir ekipmandır. Yaşam alanlarının bahçelerinde veya parklarda yer alabilen yabani otların temizlenebilmesi için temel işlev üstlenmeye elverişlidir. Ergonomik uç yapısı sayesinde bahçenizin veya parkın bütünüyle temizlenebilmesi için katkı sağlayabilir. Sivri uçları sayesinde otları kökünden yakalayarak ortadan kaldırmanıza destek olabilir.

Yabani ot sökme fonksiyonu sayesinde bahçe düzenlenmesinin birçok sürecinde size eşlik edebilir. Bahçeyi dizayn etmenin ilk aşamasında yabani otları ortadan kaldırarak bütünüyle boş bir arazide dilediğiniz düzenlemeye adım atmanızı destekleyebilir. Çim tarzı unsurlarla donatılmış olan bahçe veya park içinde zaman içinde ortaya çıkabilen yabani otları birkaç dokunuşla ortadan kaldırmak amacıyla da size ideal hizmet sunabilir.

FİYATLARI GÖSTER

Özel tasarım ot sökücü ince uzun tasarımında ağırlıklı olarak siyah rengi sizinle buluşturur. Sap ve orta kısımlarında yer alan turuncu renkle beraber uç tasarımında yer alan gri ton siyah rengi tamamlayarak estetik görünümle hizmet almanızı destekler.

Kullanıcı Yorumu: 

  • Fiskars yabani ot sökücü elle veya küçük bahçe aletleri ile çok zor ve uzun zamanda yapılacak yabani ot temizleme işini pratik kolay ve hızlı yapıyor, gayet kullanışlı.
  • Kullanışı çok kolay ve pratik. Aldığım en iyi bahçe aletlerinden biri. Kolayca yabani otları kökünden çıkarıyor kesinlikle tavsiye ederim.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

1 Yorum