Britanya’da Rüzgar Enerjisi İle Elektrik Üretimi Hızla Artıyor

Yazan Ekolojist

Britanya’nın rüzgar tarlalarının ürettiği elektrik enerjisi, nükleer santrallerde üretilen elektrik miktarını geçti. 2018 yılının ilk üç ayında üretilen rüzgar enerjisi toplamda 8 adet olan nükleer santralin ürettiği elektrik enerjisinden fazla oldu. Yenilenebilir enerji sektörü için çok önemli bir ilerleme olan bu gelişme, ülkenin yeşil, ucuz ve milli enerji kullanımı açısından emin adımlarla ilerlediğini gösterdi.


Kışın Elektrik İhtiyacının %43’ü Rüzgar Enerjisi İle Karşılandı

2018 yılının ilk aylarında rüzgar tarlalarından elde edilen enerji ülkeninin toplam enerjisinin %18,8’ini karşıladı. Enerji üretiminde doğalgaz birinci sırada yer alırken rüzgar ikinci sıraya yerleşti. Özellikle ülkede kışın rüzgar türbinleri günlük enerji ihtiyacının %12 ile %43’lük bir dilimini karşıladı. Aynı dönemde iki santralin bakıma girmesi ve birinin de deniz yosunu birikmesi nedeniyle soğutma sisteminde sorun çıkması nedeniyle bu santrallerden enerji üretilememişti. Rüzgar ve güneş enerjisi bu boşluğu kapatmış ve nükleer santrallerden daha fazla enerji üretimi yapmıştı. Şimdi ise rüzgar enerjisi tek başına nükleer enerji ile yarışmakta ve büyük başarı elde etmektedir.

Türbinleri Kapatmak Yerine Daha Fazla Faydalanmak Gerek!

Önceki günlerde rüzgar enerjisi ile elektrik üretimini olumsuz etkilemek adına bu enerjinin gelecek yıllarda sınırlanacağı hatta üretilemeyeceği şeklinde yazılar yazılmıştı. Dr. Rob Gross bu konuya ilişkin Drax Electric Insights’tan bir açıklama yaptı. Açıklamasından böyle bir durumun söz konusu olmadığını buna dair bir belirtinin bulunmadığını aktardı. Aralık ayında Galler’in kuzeyine İskoçya’nın güneyinden bir hat çekildi. Bu hat ile Galler’e iskoçya’nın rüzgar türbinlerinden elektrik gönderildi. Normalde, enerjinin fazla olması nedeniyle kuzey kesimlerde rüzgar enerjisi ile elektrik üretimi yapan tarlalar kapatılıyordu. Şimdi ise RenewableUK yöneticisi Emma Pinchbeck bu bölgede türbinleri kapatmak yerine rüzgardan daha fazla yararlanmanın mümkün hale getirildiğini ifade etti.

Karbon salımını azaltmayı hedefleyen Birleşik Krallık için bu haber önemli bir gelişme olarak görülmektedir. Önceki aylarda yeşil enerjiye olan yatırımın düşmesi ile ülke hedeflediği karbon salımı miktarına ulaşamamış ve hedefleri tehlikeye girmişti. Bu haber belirlenen amaç için önemli bir role sahip oldu.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın