Akaryakıt İstasyonları Şarj İstasyonuna Dönüşüyor

Yazan Ekolojist

Elektrikli araç sayısındaki artışla birlikte araç şarj istasyonlarının da artması beklenmekte. İşte tam bu noktada araçların hareket etmesini sağlayan enerji kaynaklarını sunan istasyonların, şarj edilebilir araçlara da hizmet vermesi konusu gündeme geliyor. Bu anlamda ilk etapta 6 bin kadar akaryakıt istasyonunun dönüşüme uğraması bekleniyor.

İstasyonlar Elektrikli Araçlar için Yenileniyor

Yenilenen istasyonlarda özellikle kullanıcıların vakit geçirmelerini sağlayacak alanlar olması gündemde. Elektrikli taşıtların şarj olmaları belli bir süreyi alacağından dolayı bu süreyi geçirmeyi kullanıcılar için keyifli hale getirecek mekânların da istasyon içerisinde olması gerekiyor. İstasyon içi kafe, market ve sınırsız internet imkânının olduğu alanlardan spor ve kültür etkinliklerine kadar 45-50 dakikalık şarj süresini aktif olarak kullanabilme imkanı sağlayan yenilikçi istasyonlara dönüşüm gerekiyor.

Ayrıca akaryakıt istasyonlarında kurulacak elektrik şarj istasyonlarında, gerekli enerjinin tamamının veya bir bölümünün yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanması da gündemde. Artacak elektrik ihtiyacının mevcut kaynaklardan temini daha fazla elektrik ihtiyacını ortaya çıkaracağından ötürü özellikle termik santral gibi çevreyi olumsuz etkileyebilecek üretim mekanizmalarının daha fazla çalışmasına neden olmadan, şarj istasyonlarında kurulabilecek yeşil enerjili çatılar ve uygun noktalarda rüzgâr enerjilerinden elektrik sağlanması söz konusu olacak. Bu sayede içten yanmalı motorların kullanımına bağlı karbon monoksit gazlarının doğaya salınımı engellenirken diğer yandan da çevreci çözüm olan elektrikle hareket alan motorlara temiz elektrik enerjisi sağlanmış olacak. Dolayısı ile elektrikli otomobil kullanımına bağlı olarak artacak elektrik ihtiyacı yeşil enerji diye adlandırılan çevreci kaynaklardan elde edildiğinde, her adımda çevreyi daha fazla koruyan ve enerji temini konusunda devlete yük bindirmeyen bir yol haritası izlenmiş olabilecek.

Sağlanacak enerji üretimleri, tüketimin önüne geçebilirse bu sayede yenilenebilir enerji kaynakları, çevreci olmayan diğer seçeneklerin kullanımını azaltabilecek. Ayrıca şarj istasyonlarının kurulumu ile birçok yeni iş imkânı ve istihdam süreçleri de gündeme gelmiş olacak. Sektörde yaşanacak bu gelişmeler ekonominin canlanmasına her yönüyle katkı sağlayacak. Elektrikli araç şarj istasyonlarının kurulmasında, personel istihdamında, enerjinin karşılanma çözümlerinde, şarj süresinde yapılabilecek faaliyetlerde, şarj ücretinin akaryakıttan çok daha ucuz olması nedeniyle kullanıcının cebinde kalacak ücretlerin farklı alanlarda harcamalara dönüştürülebilmesi ve ülke ekonomisinin petrol nedeniyle yük altına girmemesi gibi bir dizi ekonomik süreçte hayatımıza girmiş olacak.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın