Plastik Kirliliğine Alternatif: Makarna Pipet

Yazan Ekolojist

Makarna pipet kulağa oldukça ilginç geliyor olabilir. Ancak organik yaşamı savunan bir işletmeci harika fikri ile plastik pipetler yerine makarna pipetler kullanmaya başlayarak oldukça faydalı bir çalışmaya imza attı.

Her yıl yüz milyon tondan fazla plastik üretiliyor ve büyük bir kısmı geri dönüşüme uğramıyor. Günümüzde plastik kirliliği o kadar çok ki Birleşmiş Milletler bu sene 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde “Plastik Kirliliğini Yen” temasını gündeme getirdi.  Neredeyse kullandığımız her ürünün içinde plastik parçaları mevcut.

Plastik ürünlerin doğada kaybolması uzun bir zaman aldığı ve geri dönüşüme uğramadığı için doğaya ve insan sağlığına ciddi zararları tespit edilmiştir. Bu sebepten  Fransa, Kenya, Ruanda, Güney Afrika, Uganda, Tayvan gibi bir çok ülkede naylon torba kullanımı yasaklanmış.

Modern Zamanların Tehlikeli Konforu

Kullanımı oldukça kolay ve konforlu olan plastik ürünler hem doğayı kirletmekte hem de insan sağlığı için tehlike arz etmektedir. Plastik atıklar suyu ve toprağı kirleterek burada yaşayan canlıları da zehirlemektedir. Plastik atıklar doğada milyonlarca yıl kalabilir, bu nedenle hayvanlar tarafından yutulduğunda sindirilemediği için ölümlerine bile sebep olabilmektedir.

Plastik Ürünlerle Sağlığınız Tehlikede

Plastik ürünleri sıkça tercih eden kadınlarda yumurtalık bölgesi, erkeklerde de testisler etkilendiği için kısırlığa yol açtığı bilinmektedir. Ayrıca karaciğer enzimlerini yükseltir, kalp hastalıklarına yol açar, karın bölgesinde yağlanmaya neden olur.

Tek kullanımlık plastik bardaklar ve pipetler, içlerinde “benzen” maddesi  barındırdığı için kanserojendir. Plastik bardak ve pipetlerle içecekleri ağız yolu ile aldığımız için kanserojen madde iç organlarımıza rahat bir şekilde ulaşarak kanser hastalığı için zemin hazırlamaktadır.

Kirliliğe Karşı: Makarna Plastik

İngiltere’de her yıl 8 milyarın üzerinde plastik pipet kullanılmakta ve çevreyi kirletmektedir. Bu nedenle, İngiltere’de bir restoran sahibi plastik kirliliğini azaltmak için müşterilere plastik yerine metal ve kağıt gibi farklı maddelerden üretilmiş pipetlerle sunum yapmayı denedi. Fakat metal pipetler maliyeti yüksek, kağıt pipetler de kullanışsız olduğu için farklı bir yol izlemeye karar verdi.

Bunun üzerine restoran sahibi içecekleri pipet şeklindeki makarna ile sunmaya başladı. Müşteriler bu orjinal sunumu beğendiklerini, keyifle kullandıklarını ve içeceklerinde herhangi bir tat değişiminin olmadığını belirtti.

Bu kullanımın önümüzdeki günlerde yaygınlaşıp yaygınlaşmayacağı da merak konusu oldu. Evde siz de çocuklarınızın içeceklerinde makarna pipetleri kullanarak eğlenceli ve sağlıklı bir sunum yapabilir, plastik kirliliğini azaltabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi