Ambalaj Üzerindeki Renkler Neyin Sembolü?

Yazan Ekolojist

Herhangi bir yiyecek paketini ya da ambalajını incelediğimizde daha önce farkına bile varamadığımız birçok ayrıntı görüyoruz. Bunlardan ilki besin değerleridir. Alınan ürünün besin değerlerine, kalori miktarının yazılı olduğu ambalajlara artık daha fazla dikkat ediliyor.

Bunun en önemli sebebi ise artan obezite riski. Ancak ambalaj üzerinde yer alan bir başka unsur incelendiğinde dikkat çekici bir etki yaratıyor; o da yiyecek paketlerinin üzerindeki renkli daireler. Peki hiç bu renklerin ne anlama geldiklerini merak ettiniz mi?

Ambalajların Üzerindeki Yuvarlak Renklerin Anlamları

Bu yuvarlak simgelerdeki renklerin diğer adı “Yazıcı renk blokları” dır. Bunun anlamı yiyeceklerin konulduğu ambalajların tasarımı yapılırken hangi renk mürekkebin kullanılacabileceğini gösteriyor.

Bu renk simgeleri yazıcılara okutulduğu takdirde o ambalajın uygun renkte boyanıp boyanmadığı ortaya çıkıyor. Yani ambalajdaki boyanın renk eksikliği ya da renk fazlalığından kaynaklanan bir sorunun olup olduğu bu yazıcılar sayesinde anlaşılıyor.

Ambalajlarda renklerin anlamı tasarım yapılırken hangi renklerin kullanıldığını simgeler. Bu simgeleri printer adı verilen bir cihazla tespiti yapılıp olası hataların belirlenmesi sağlanıyor. Toplumda bu renkler nedeniyle oluşan yanlış algı var. Sebebi de ambalajlarda yer alan siyah, lacivert gibi koyu tonlu renklerin bulunduğu yiyecek vb. ürünlerde kimyasal madde barındırıldığı iddiası.

Renkler Kimyasalları mı Sembolize Ediyor?

Oysa bir araştırma yapıldığında o ambalajların üzerinde yer alan renklerin içeriğindeki maddeler ile ilgili herhangi bir alakasının olmadığı anlaşılacaktır. Özellikle çocuk sahibi olan aileler bu yanlış algı sebebi ile evlerine aldıkları, çocuklarına yedirecekleri yiyeceklerin ambalajlarındaki renklere göre tercihlerini yapıyorlar. Bu da bazı ürünlerin satılmamasına ve işletmelerin zarara uğramasına neden oluyor.

Ancak toplumun asıl dikkat etmesi gerekenler amlajlarda yer alan renkler değil içindekiler kısmı ve besin değerleri olmalıdır. Çünkü zararlı olan ürünlerin tespiti bu şekilde oluyor.

Dikkat edildiği taktirde kilo problemi yaşayanlar kalorisi daha düşük olan yiyeceklere yönelmelidirler. Küçük yaştaki çocuklarına ise zararlı yağlardan oluşan yiyecekleri almamalılar. Sonuç olarak yiyecek ambalajları ya da diğer ürünlerin kaplarında yer alan renklerin sağlıkla herhangi bir ilgisi yoktur. Kimyasal madde barındıranların siyah renkleri içermesi gibi bir yanlış algıya düşmemek gerekir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

1 Yorum

Düşüncelerinizi Paylaşın