Sıfır Atık Nedir?

Yazan Ekolojist

Sıfır atık nedir sorusu son zamanların en çok tartışılan konularından biridir. Sıfır Atık kelime anlamı olarak; israfın önlenmesini, kaynakların daha etkin ve verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesini, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanarak geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir.

Sıfır Atık Yaklaşımının Amacı Nedir?

Sıfır atık yaklaşımı,

 • Geri dönüşümü en üst düzeye çıkarmayı,
 • Atıkları en aza indirmeyi,
 • Tüketimi azaltmayı amaçlarken,
 • Ürünlerin yeniden kullanılmasını, onarılmasını veya doğaya ya da pazara geri dönüştürülmesini sağlar.

Sıfır Atık Neden Önemli?

 • Mevcut, tek yönlü endüstriyel sistemi, döngüsel bir sisteme yeniden tasarlar – dayanıklı, yeniden kullanılabilir veya kolayca geri dönüştürülebilir ürünler ve ambalajlar üretilmesini sağlar.
 • Atıkların yönetimi ve geri dönüşümü süreçlerinde iş fırsatları ve istihdam sağlar.
 • Sera gazı emisyonları azalır.
 • Üretici sorumluluğunun önemini kabul eder.
 • Atıkları yönetmekten ziyade oluşumu önlenir.
 • Atık depolama alanlarının kullanımı azalır.
 • Doğal kaynakların kullanımı azalır.
 • Çevresel riskler azalırken gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir gezegen kalır.
Tıklayın: Tüm Detayları ile Sıfır Atık Projesi

Kaynakların israf etmeden kullanılması verimliliği artırmaktadır. Sınırlı kaynaklara sahip olmamıza rağmen ihtiyaçlar da giderek artmaktadır. Doğal kaynakların bu ihtiyaçları karşılaması için verimli bir şekilde kullanılmasının önemi giderek artmaktadır.

 

Giderek artan bu önem ile birlikte son yıllarda sıfır atık yöntemi, dünyada bireysel ve kurumsal olarak yaygınlaşmaktadır. Sıfır atık yönteminin kullanılması ile birlikte ilk olarak verimlik artışı meydana gelmektedir. Bu yöntem sayesinde israfları da azaltarak bu şekilde maliyetlerde bir düşüş meydana gelecektir.

Bu yöntemin kullanımı ile çevresel tehlikelerin azalmasını sağlamak en önemli amaç olacaktır. Çevreyi temiz tutup korumayı sağlamak gibi durumların gerçekleştirilmesi ve bu bilincin oluşturulması için kurumlarca katkı sağlanmaktadır. Kurum felsefesini sıfır atık üzerine kurmuş firmalar çalışanlarına da bu bilinci aşılayarak ülke ekonomisine katkı sunmaktadır.

Sıfır Atık Mümkün mü? 

Atıksız yaşamak mümkün değil ancak sıfır atık felsefesinde temel amaç hiç atık oluşturmamaktan ziyade atık oluşumunu minimize ederek oluşan atığı da değerlendirmektir.

Evde Sıfır Atık Nasıl Uygulanır?

Geçen hafta pişirdiğiniz brokolinin kalanı hâlâ dolapta mı duruyor? Bu hafta yaptığınız mutfak alışverişinden kalan, bozulmaya yüz tutmuş meyve ve sebzeler dolabı her açtığınızda üzgün üzgün size mi bakıyor? Yalnız değilsiniz. Yemek yaparken atık üretmeme konusunda ne kadar hassas davranırsak davranalım, çoğu zaman bunu başaramıyoruz.

Tıklayın: Plastik Kullanımını Azaltacak 10 Müthiş Öneri

Markette yer alan ürünler belli porsiyonlarda paketlendiği için, pişireceğimiz yemeğin gerektirdiğinden kimi zaman daha fazla ürünle eve dönmek zorunda kalabiliyoruz. Ayrıca yemeğin ev halkı tarafından beğenilmesi ve sağlıklı olması arasında da bir denge kurmaya çalışıyoruz. Bu sürecin sonunda yenebilir durumdaki gıdaların toprakta, üreticide başlayan yolculuğu çöp kutumuzda son buluyor.

David Evans pek çoğumuzun ortak problemi haline gelen atık meselesini merkeze koyduğu araştırmasının sonuçlarını, çeşitli antropolog ve sosyologların teorileriyle harmanladığı bu kitap aracılığıyla okuyucuya sunuyor. Ayrıca Evans gıdayı gıda olmaktan çıkaran, onu ‘atmaya hazır’ hale getiren sebepleri araştırarak, onları tekrar yenebilir hale getirme ihtimalini inceliyor.

‘Sıfır Atık: Tüketim Kültürü ve Gıda İsrafı’ kitabı kapalı kapıları aralıyor, insanların evine ve hayatına müdahil olarak gıdanın fazlalık ve atık olma rotasını eleştirel bir bakışla ortaya koyuyor. Eğer siz de daha az atık oluşturmayı amaçlıyor ama nereden ve nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız, Sıfır Atık Tüketim Kültürü ve Gıda İsrafı adlı kitabı mutlaka okuyun.

sıfır atık kitap

FİYATLARI GÖSTER

Sıfır atık nedir sorusunu cevapladıktan sonra şimdi sıfır atık projesi hakkında detay verelim.

Sıfır Atık Projesi 

Sıfır Atık Projesi Kimin? 

Sıfır Atık Projesi Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın desteği ile eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılmış olan bir projedir. Bu proje bir vizyon projesidir. Önemi gittikçe artan sıfır atık projesine başvuru için kamu ve özel kurumlar yoğun ilgi göstermektedir.

Sıfır Atık Projesi Ne Zaman Başladı?

Sıfır Atık Projesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda uygulanmasının akabinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde de hayata geçirilmiş ve 26.09.2017 tarihinde gerçekleştirilen Sıfır Atık Projesi Tanıtım Toplantısı ile tüm Türkiye’de uygulanmasına yönelik çalışmalar başlatılmıştır.

Sıfır Atık Projesinin Hayata Geçirileceği Alanlar

 • Kamu kurum/kuruluşları
 • Alışveriş merkezleri
 • Hastaneler
 • Eğitim kurumları
 • Eğlenme ve dinlenme tesisleri
 • Büyük iş yerleri
Tıklayın: Sıfır Atık Sistemi Nasıl Kurulur?

Bu projenin ilgi görmesi ülkemiz için önem ifade etmektedir. Projeye kamu ve özel kurumlardan ilk yıl 1500 başvuru alınmıştır. Bu sayının daha artacağı ifade edilmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanı yaptığı açıklamada projenin Ankara’daki 230 kamu kurumunda uygulanacağını, 2023 yılında da tüm Türkiye’ye yayılmasının planlandığını duyurmuştur.

Sıfır Atık Projesi Raporu Nedir?

Sıfır atık projesi raporu, sıfır atık projesi ile igili dökümanların gösterildiği belgedir. İlk olarak sıfır atık projesinin ne olduğu hakında bilgi verilir ve ardından süreç açıklanır. Sıfır atık kapsamında yürütülen çalışmalar anlatılır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sıfır atık projesinin nasıl uygulanacağı ifade edilir. Sıfır atık projesi uygulamasının hangi aşamalardan geçeceği bu raporda ayrıntılı şekilde yer alır.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi