Lüksemburg Hayvan Hakları Yasasını Genişletti

Yazan Ekolojist

Lüksemburg 30 yılın ardından ilk kez hayvan hakları yasasını genişletme kararı aldı. Yasa 6 Haziran tarihinde onaylandı. Böylece ülkede otuz yıl sonra bir ilk yaşanmış oldu.

Dikkat çeken en önemli detaylardan biri de ‘bütün hayvanlar’ ibaresinin yasaya eklenmesi oldu.

30 Yıl Sonra Yasa Yeniden Düzenlendi

Yasadaki düzenleme son derece caydırıcı yaptırımlar içeriyor. Buna göre hayvanlara zarar veren ve ölümüne yol açan kişiler 3 yıla kadar hapis cezasına mahkum olacak veya 200 bin Euro para cezası ödeyecek.

Bunun dışında vatandaşlar ciddi bir yükümlülükle de karşı karşıya. Buna göre eğer bir vatandaş yaralı bir hayvan görürse onun bakım ve tedavisini üstlenmek zorunda. Ayrıca tehlike durumundaki bir hayvana da yardımla yükümlü.

Hayvan sahiplenmek isteyen kişiler de söz konusu canlıların bakım ve beslenme ihtiyaçlarının tamamından sorumlu tutulacaklar. Aksi takdirde para veya hapis cezasına çarptırılacaklar.

Yasa, hayvanların ekonomik gerekçelerle öldürülmesi ile ilgili de düzenlemeler getiriyor. Elbette mezbahalar ve et – süt endüstrisinde bir yasak söz konusu değil. Yine de tüm hayvanlar ibaresinin bu maddede de yer alması son derece dikkat çekici olarak değerlendiriliyor.

Verilen örnekte de erkek civciv ve horozların yumurta endüstrisince kullanılamayacağı için öldürülmesi yer alıyor. Bundan sonra cinsiyet nedeni ile gerçekleştirilen bu kıyıma da müsaade edilemeyecek. Özellikle et ve süt endüstrisinin gerçekleştirdiği ölümler cezalandırılacak.

Bu yasak, Avrupa’da konuyla ilgili getirilen ilk yasak olarak dikkat çekiyor. 30 yıl sonra hayvan hakları adına önemli kararlara imza atan Lüksemburg tüm Avrupa tarafından takip edilmesi beklenen bir yasayı hayata geçirmiş oldu.

Hayvan haklarına yönelik eksikliklerin başta hayvanseverleri oldukça üzdüğü günümüz dünyasında, genişletilen bu yasanın diğer ülkelere de örnek teşkil etmesi bekleniyor.

Türkiye’de Mümkün Mü?

Ülkemizde de art arda yaşanan felaketler, hayvan hakları ile ilgili önemli adımların atılması gerekliliğini ön plana çıkardı. Özellikle seçim döneminde önemli vaadlerden biri haline gelen Hayvan Hakları yasası için atılacak çok adım var.

30 yıl sonra Lüksemburg tarafından atılan kararlı adımın hem ülkemiz hem de diğer ülkeler için örnek teşkil etmesini temenni ediyoruz.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın