Slovenya Geri Dönüşümde Öncü Oldu

Yazan Ekolojist

Slovenya geri dönüşümde öncü ülkeler arasında yerini aldı. Yapılan son çalışmalar ise oldukça umut verici.

Slovenya Geri Dönüşümde Hız Kesmiyor

RCERO önemli bir atık arıtma merkezi ve Slovenya’nın başkenti Ljubljana’da bulunuyor. Üstelik Avrupa’daki en ’üyük atık arıtma tesislerinin başında geliyor.

Rakamlar ise oldukça iyi. Örneğin bu tesiste yılda 170 bin ton atık işlenmekte. Aynı zamanda bu atıkların yüzde 98’i gübreye veya yakıta dönüştürülerek de geri dönüşüm anlamında önemli işlere imza atılmakta.

Proje Avrupa Birliği Bölgesel Politikası tarafından da destekleniyor. En büyük talep ise bu projenin diğer ülkelere de ilham olması.

Bir Öğrenci Rehberlik Yapıyor

Tesisin rehberi, Edita isimli bir öğrenci. Edita, on senedir çöpünü ayıran bir çevre dostu. İki yıldır da tesis sayesinde çöplerini geri dönüştürme alışkanlığı tamamen değişime uğramış. Açıklama yapan Edita konuyla ilgili: “Başta insanlar; neden çöpleri ayırmalıyız, bu bizim işimiz değil ki, bunun için bize para ödemiyorlar, aksine hizmet almak için biz para ödüyoruz gibi tepkiler verdi. Ama 1-2 sene sonra bu görüşü benimsediler ve şu an çöplerini ayırmayan birini gördüklerinde buna oldukça şaşırıyorlar.” açıklamasında bulunuluyor.

Çöplerle Tasarruf Mümkün

Geçmişte kaynakların tükenebilir olduğu ve bunun dünyanın sonunu getireceği öğretilirdi. Ancak günümüzde görmezden gelinemeyecek bir geri dönüşüm gerçeği bulunuyor. Doğal kaynaklar hızla tükenirken insanoğlunun çöplerinden kendi yakıtını üretmesi kulağa son derece mantıklı geliyor. Üstelik çöplerin geri dönüşümü çok büyük bir tasarruf sağlıyor.

RCERO, yalnızca yakıt üretmekle kalmıyor aynı zamanda şehrin yeşil alanlarına yetecek ücretsiz gübre üretimini de karşılıyor. Özellikle Tivoli Parkı’nda yılda 80 ile 100 metreküp oranında gübre kullanıldığı düşünülürse, katkının ne kadar büyük olduğu daha net anlaşılabilir.

Üstelik ülke nüfusunun yarısı, yani sekiz yüz bin kişi de atık merkezinden faydalanmakta. Tüm dünya ülkelerine örnek olan bu proje, hem kendi enerjini üretebilme, hem de tasarruf sağlayabilme açısından son derece dikkat çekici bir örnek olarak karşımıza çıkıyor. Kısacası Slovenya, geri dönüşümde dikkatle takip edilmesi ve örnek alınması gereken bir ülke.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın