Küresel İklim Değişikliği Balıkların Ölümüne Neden Oldu!

Yazan Ekolojist

Küresel iklim değişikliğinin etkileri Avrupa’da da etkisini göstermeye devam ediyor. İsviçreli yetkili kişiler Ren Nehri’nin İsviçre kıyısında binlerce ölü balık topladıklarını, geride kalan balıkları kurtarmak için acil önlem alınması gerektiğini açıkladı.

Serin sularda yaşamaya alışkın olan bu balıklar sıcaklığın 23 dereceye yükselmesinden etkilenebiliyorlar. Bu bölgede 25 derecenin üzerine çıkan sıcaklık ve su seviyesinin düşmesi nedeniyle binlerce balığın öldüğü belirtildi. İsviçreli yetkililer çözüm olarak nehir boyunca balıkların rahatlayabileceği serin su havuzları kurdu. Geçtiğimiz yıllarda da, Ren Nehri’nde su sıcaklığının 26 dereceye yükselmesi nedeniyle 50 bin gölgebalığı ölü olarak bulunmuştu.

Mutlaka Okuyun: Küresel Isınma Dünya’yı ve Bizleri Nasıl Etkileyecek?

Aynı şekilde Almanya’nın kuzeyi Hamburg kentinde, Alster Nehri’nde de sıcaklığın 27 dereceye ulaşması nedeniyle balık ölümlerinin yaşandığı belirtiliyor. Birleşik Krallık Çevre Ajansı son haftalardaki aşırı sıcaklar nedeniyle Essex, Norfolk ve Suffolk’ta 6 bin balığın ölü olarak bulunduğunu açıkladı.

Fosil yakıt kullanımı, arazi kullanımı değişiklikleri, ormansızlaştırma gibi insan etkileriyle atmosfere salınan sera gazı birikimlerinin hızlı artışı sera etkisini kuvvetlendirmesi sonucunda yerkürenin ortalama sıcaklıklarında ki artışı iklim değişikliğine yol açabiliyor ve balıklar küresel iklim değişikliğinden etkilenip ölüyorlar.

Küresel İklim Değişikliği Balıkları Neden Öldürüyor?

Küresel iklim değişikliği yer yüzeyindeki yaşamı tehdit eden en büyük tehlikedir. Bu nedenle de, şüphesiz son zamanların en popüler gündem maddelerinden birisi küresel iklim değişikliğidir. Bu tehlikeye karşı insanoğlunun duyarsız kalması beklenemez.

Küresel ısınmanın doğrudan etkisi, su sıcaklığındaki yükselme şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bu da fizyolojik sınırlarında veya yakınında olan türler üzerinde strese neden olmaktadır. Bazı türler, yüksek sıcaklıklara uyum sağlayamayıp ölebilir ya da daha uygun koşulların bulunduğu bölgelere göç etmek zorunda kalırlar. Kışın sıcak sular bazı balık türlerinin boylarında ve yaşam oranlarında azalmaya neden olabilir.

Küresel İklim Değişikliği Nasıl Önlenir?

Dünyamızı bekleyen tehlikelerden birisi de küresel iklim değişikliğidir. İklimin etkilenmemesi için kullandığımız çeşitli parfüm ve deodorantlara dikkat etmeliyiz. Okullarda iklim değişikliğine dair projeler sunularak öğrencilere bilgi verilmeli ve nasıl tedbir alınabileceği bilincini aşılamalıyız. Enerji, su, sera gazları üzerine yapılacak çalışmalar kirlenmelerinin önüne geçer. Altyapı yerleşmeleri sayesinde küresel ısınmadan korunabiliriz.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın