İklim Değişirken Türkiye’de Değişiyor mu?

Yazan Ekolojist

Yıllardır haberlerde, televizyon programlarında, okullarda ve birçok yerde iklim değişikliği ile ilgili bilgiler alıyor ve çoğunlukla kötü senaryolar eşliğinde gelişen dünyaya alışmaya çalışıyorsunuz. Peki dünya değişirken aslında sizin de değişmeniz gerektiğini hiç düşündünüz mü?

Gelişen teknoloji, fabrikalar, zehirli gazlar, ormanların tahribatı gibi birçok neden doğayı ve atmosferi olumsuz etkilerken değişen iklimleri hepiniz hissediyorsunuz. Havaların aşırı ısınması veya bir anda soğuması, topraktan beklenilen ürünün alınmaması tüm hayatınızı etkiliyor. Şimdi durun ve düşünün. Doğa size ne demek istiyor?

Mutlaka Okuyun: Küresel Isınma Dünya’yı ve Bizleri Nasıl Etkileyecek?

Türkiye, Akdeniz Havza’sında yer alıyor yani üç tarafı denizlerle kaplı, dört mevsimin yaşandığı, tabiatın eşsiz ve çeşitli güzellikler sunduğu bir bölgenin ta kendisi sayılıyor. Bu nedenle iklim değişikliklerinden de bir o kadar etkileniyor. Toplumsal bilinçlendirme çalışmaları, devletin sağladığı yeni alternatifler ve kişisel önlemler ile tüm bu olumsuzlukları yavaşlatabilir hatta tersine döndürebilirsiniz. Peki nasıl?

Ülkemizde İklim Değişikliği ve Biz  

Asıl olay tüm olumsuzluklara rağmen olumlu durumlara ve çözüm odaklı olmaya bağlıdır. Gün geçtikçe teknoloji ve sosyal medyanın da etkisi ile bilinçlendirme çabaları gittikçe güçleniyor. Çeşitli platformlar, sivil toplum örgütleri ve gönüllüler çeşitli etkinlikler ile yaşadığımızı toplumda tüm bu kötüleşmeyi iyileştirmeye çalışıyorlar. İnternet aramalarınızda sadece STK, çevrecilik, iklim değişikliği gibi kavramlar yazarak birçok bağlantıya ulaşıp bilinçlenip siz de çevrenize ve tüm doğaya katkıda bulunabilirsiniz.

Resmi anlamda ülkemizde buna örnek olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın binaların enerji kullanımı, yalıtım özellikleri, ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimi ve sera gazı salınımını içeren ve 2011’den sonra yapı ruhsatı alan binalar için zorunlu hale getirilen Enerji Kimlik Belgesi gösterilebilir. Yani büyüyen inşaat sektörü de dahil olmak üzere artık yenilenen enerji tüm sektörlerde yerini alacak. Bu da demek oluyor ki; devamlı olarak tükettiğiniz doğal kaynaklarımızın aksine doğadan destek alıp varolan enerjiyi yenileyip kullanıma geçeceksiniz.

Tıklayın: Enerji Kimlik Belgesi Alınmazsa Ne Olur?

Bu gibi örnekleri takip ederek aslında her zaman doğanın yanımızda olduğunu görebilir ve her şeyi iyiye döndürebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın