Çevre Dostu Olan Kulübelerin Mimarı Mimarlık Öğrencileri

Yazan Ekolojist

Pasif tasarım ilkeleri esas alınarak mimarlık öğrencileri tarafından hem güzelce tasarlanan hem de başarılı şekilde gerçek hayata geçirilen bu mikro evler, Amerikan Mimarlar Odası (AIA) tarafından 2017 Küçük Proje Ödülleri’nden birisinin sahibi oldu ve başarısını iyice kanıtladı.

Colorado Outward Bound Micro Cabins adı ile anılan bu projede birbirinden farklı mikro evler yer aldı. Detaylarına gelirsek, deniz seviyesinin yaklaşık 3000 metre üstünde yer alan bir ormanlık alanda, özellikle çevre dostu olmasına dikkat edilen 21 adet kulübe ve doğal malzemelerin kullanılması konusunda son derece dikkatli olan 28 lisansüstü öğrencisi tarafından başarılı şekilde inşa edildi.

Mimarlık Öğrencileri’nin Çevre Dostu Projesi

Colorado’nun merkezinde konumlandırılan ve sahip olduğu 3.109 metre rakımla ABD’nin en yükseği olan şehri Leadville’de yer alan bir çam ormanında yer alan kulubüler hem çevre dostu hem de prefabrikasyon ve mikro konut için bir araştırma olarak düşünüldü. Yapılan ilk 15 kulübe bulunan geçici çalışanlar için mevsimsel birer konut olarak başarılı bir şekilde tasarlandı. Depolama ve lojman konularındaki sıkıntıları çözmen için ise, mikro evler iki şekilde tasarlandı. Hem ‘kutu’ hem ‘çerçeve’ olarak tasarlanan mikro evler, bütün ihtiyaçların görülmesi için yeterli bir tasarıma sahip olarak inşa edildi.

Tasarlanan bu çerçeve mikro ev, eğitimcilerin kullandığı aletler için depo görevini yerine getirirken, aynı zamanda kutuyu da kendi içinde barındırmaktadır. Yedi kulübenin bulunduğu ikinci bölüm ise kalıcı personelin yıl boyunca kalması için konut olarak olarak güzelce tasarlandı ve başarılı şekilde inşa edildi. Colorado Üniversitesi‘nde okuyan Mimarlık Bölümü öğrencileri tarafından meydana getirilen ve sürdürülebilir olan bu projenin başlangıç düşüncesi, yapısal yalıtımlı panellerin kullanılması sayesinde kutuya dönüştürüldü.

Özel olarak oluşturan kutular oyularak, sedir tarafından kaplanmış revaklar meydana getirilmiştir. Ağaçların da karışımıyla, ortaya çıkan görüntü, görsel açıdan da haz veren bir boyuta ulaşmıştır. Kulübelerin içlerinin sıcak olması için de gerekli önlemler alındı. Kulübelerin yapımı ise 28 lisanüstü öğrenci tarafından 3 ile 4 hafta içerisinde tamamlandı.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın