Marmara Son 13 Yıl İçinde En Fazla Yağışı Aldı

Yazan Ekolojist

Meteorolojinin açıkladığı verilere göre, Temmuz ayı içinde Marmara bu sene çok yağmur aldı ve geçtiğimiz son 13 yıl içindeki en fazla yağış miktarını alarak, rekor kırdı. Geçen ay aldığı yağış miktarı ise, son 40 yılda Temmuz ayında en çok yağış aldığı üçüncü ay olarak, kayıtlar da yerini aldı.

Son zamanlarda bir hayli yağmur alan Marmara bölgesi, aldığı bu yağışlarla son 13 yıl içerisindeki en yağışlı Temmuz ayı olarak belirlendi. Ansızın başlayan dolu ve yağışlarla birlikte birçok iş yeri ve ev zarar görürken, bir sürü araç ise yağışlardan dolayı hareket edemedi ve mahsur kaldı. İstinat duvarları ise yoğun yağıştan dolayı zararlar gördü ve yıkılmalara maruz kaldı.

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün aldığı bilgiler doğrultusunda DHA’ya göre, Temmuz 2018’de Marmara Bölgesi’nin aldığı toplam yağışın ortalaması 48,8 kg olarak belirlendi. Bu verilere göre bu Temmuz ayı, son 15 sene içerisinde en fazla yağış alan Temmuz ayları içerisinde 2.sıraya yerleşti. Temmuz ayında en son rekor kıran yağış, 2005 senesi içerisinde ortalama olarak 51 kg ile meydana gelmişti. 40 yılın verileri göz önünde bulundurulduğunda, bu yılki Temmuz ayı en fazla yağmur yağan 3. temmuz ayı olarak belirlendi.

Yağış Artışı %100’den Fazla

Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü’nden elde edilen bilgilere ışığında, 40 yıl içerisinde Marmara’ya yağan yağışın ortalaması 23.4 kg olarak belirlenirken, bu yıl Temmuz ayındaki ortalama artış ise 48.8 kg ile %100’den fazla oldu.

Gelecek ay için yapılan tahmin ve değerlendirmelere göre, hava sıcaklığı Orta Karadeniz ve İç Anadolu’da mevsim normallerinin 2 ila 3 derece üzerinde seyredecekken, diğer bölgelerde ise normal sıcaklık seviyesinde devam edeceği bildirildi. Doğu Karadeniz’de ise yağış biraz daha yoğun olacakken, diğer bölgelerin ise mevsim normallerine göre yağış alacağı bildirildi.

Artan sıcaklıklardan dolayı iyice bunalan vatandaş, sıcaklıkların mevsim normallerinin altına düşmesini dört gözle beklerken, Meteoroloji’nin verdiği bu bilgilerden sonra kendisini koruma önlemlerini arttırmaya devam edecek.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın