Kirli Havayı Temizleyen Otobüsler Yola Çıkıyor

bluestar bus

İngiltere’de havayı temizleyen otobüsler yola çıkmaya hazırlanıyor.

Hava kirliliği dünyamız için büyük bir tehdit. Çin başta olmak üzere sanayinin yoğun faaliyet gösterdiği ülkelerde hava kirliliği insan sağlığını önemli ölçüde etkiliyor. Öyle ki  yapılan araştırmalar hava kirliliğinin anne karnında yaşayan bebeğin gelişimini bile olumsuz yönde etkilediğini gösteriyor.

Tıklayın: Hava Kirliliği Anne Karnındaki Bebekleri Olumsuz Etkiliyor

Hava kirliliğini önlemek için başlıca çözüm yenilenebilir enerji kullanımı, bunun yanı sıra havayı temizleyen kuleler ve buna benzer projeler de geliştiriliyor.

Tıklayın: Hava Kirliliğini Temizleyen Kule

Tıklayın:Çin, Güneş Enerjisi ile Çalışan Dünyanın En Büyük Hava Temizleme Kulesini İnşa Etti

Bu projelere bir yenisi daha eklendi. İngiltere’nin en büyük otobüs ve demiryolu işletmecilerinden biri olan Go-Ahead Group, Southampton şehrinde, kirli havayı filtreleyen otobüsler işletmeye başlayacağını duyurdu.

Okuyun: En İyi 10 Hava Temizleme Cihazı

Bluestar Bus adı altında yola çıkan yeni nesil otobüslerin üzerinde bulunan hava filtresi havadaki ince partikülleri %99.5’a varan bir verimlilikle yakalıyor ve temiz havayı serbest bırakıyor. Bu sayede kirli havayı temiz hale getiriyor.

go ahead group

Şirket, başarı ile tamamlanan 100 günlük test sürüşünün ardından otobüsleri hizmete almaya karar verdi. Eylül 2018’de başlayan test sürüşü boyunca otobüs hava filtreleri sayesinde şehrin havasından yaklaşık bir tenis topu büyüklüğünde yani 65g partikül madde tutuldu.

İngiltere’de hava kirliliğinin kritik seviyelere ulaştığı Southampton şehrinin seçilmesinin nedeni ise şehrin İngiltere’nin hava kirliliğini en yoğun yaşandığı bölge olması. Go-Ahead Group şirketi 5 tane Bluestar Bus otobüsüne hava filtelerini monte ederek şehirde servise başlamalarını sağlayacak. Otobüslerin yola çıkması ile birlikte Southampton şehrinin 2020 yılına kadar temiz bir şehir olması hedefleniyor. Go-Ahead Group şirketi şimdi beş tane Bluestar otobüsüne hava filtreleri monte edecek ve otobüsler şehirde servise başlayacak.

Şirketin gelecek planları arasında bu otobüsleri Manchester, Newcastle, Brighton & Hove, Norwich, Durham, Sussex gibi bölgelere götürmek var.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.