Greta Thunberg BM İklim Zirvesine Gitmek için Atlas Okyanusu’nu Sıfır Karbon Yelkenli Tekne ile Geçecek

greta thunberg

Geçtiğimiz yıl iklim değişikliği ile mücadeleye dikkat çekmek için İsveç’te gerçekleştirdiği okul greviyle dünya çapında bir hareket başlatan iklim aktivisti Greta Thunberg, 23 Eylül’de New York’ta ve 13 Aralık’ta da Santiago’da düzenlenecek BM iklim zirvesine, uçak kullanmak yerine sıfır karbon yelkenli tekne ile gideceğini açıkladı. 

Sıfır Karbon Yolculuk

16 yaşındaki çevreci aktivist, sera gazı salımları ile iklim değişikliğine katkıda bulunmasından dolayı ailesi de dahil olmak üzere uçak kullanmayı reddediyor. ABD’de düzenlenecek BM iklim zirvesine nasıl katılacağı ile ilgili planlama için uzun süredir düşündüğünü belirten Thunberg, karbon salımı olmadan elektrik üretecek olan güneş panelleri ve su altı türbinleri ile donatılan yelkenli yarış teknesi ile Atlantik okyanusunun diğer yakasına geçecek. Ağustos ayında yola çıkmayı planlayan Thunberg’in sıfır karbon yolculuğu iki hafta sürecek.

greta thunberg malizia

Thunberg yolculuk ile ilgili bilgi verdiği Twitter hesabında şu paylaşımda bulundu:

Haberler güzel! New York’ta BM İklim Değişikliği Zirvesi’ne, Santiago’da COP25’e (BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 25. Taraflar Konferansı) ve diğer etkinliklerine katılacağım. 60 fit (18 metre) uzunluğunda olan yarış teknesi Malizia II ile seyahat etmem önerildi. Ağustos’un ortasında İngiltere’den New York’a, Atlantik Okyanusu’nda yelken açacağız. #UniteBehindTheScience.

Thunberg’e yolculuğunda Malizia II’nun kaptanı Boris Herman, babası Svante ve maceralarını kaydetmek üzere film yapımcısı Nathan Grossman eşlik edecek.

Malizia II

Çevreci aktivist, yüksek sera gazı salımı ile bilinen yolcu gemileriyle ABD’ye seyahat etmek istemediğini bu nedenle de sıfır karbonlu Malizia II’yi tercih ettiğini belirtti.

Thunberg ayrıca Malizia teknesinin bir sponsoru olduğunu fakat yapılacak seyahat için ticari bir sponsor olmadığını ve tüm logoların kaldırıldığını belirterek bu yolculuk için kendisine herhangi bir ödeme yapılmayacağını, kendisine ücretsiz olarak seyahat imkanı tanıdıklarını çünkü gayesini desteklediklerini de sözlerine ekledi.

Malizia

Mürettebat Thunberg’i, yolculuk sırasında klima, duş, taze yiyecek olmayacağı konusunda uyarmış. Bununla beraber kasırga ihtimalini de göz önünde bulundurarak kendisine yolculuktan korkup korkmadığı sorulmuş. Thunberg, bu yolculuğun güvenli olduğunu düşündüğünü, teknenin çok sayıda güvenlik sistemine sahip olduğunu ve bir yarışta dünyaya yelken açabileceğini ve bu nedenle de güçlü bir tekne olduğunu belirtmiş.

Malizia

Geçtiğimiz yıl başlattığı “İklim için Okul Grevi” hareketinin kurucusu Thunberg, iklim değişikliği konusunda farkındalık oluşturmak ve sera gazı salımını azaltma çabalarını hızlandırmaları için dünya liderlerine baskı yapmak üzere okuluna bir yıl ara vereceğini kaydetti.

greta thunberg tekne yolculugu

Genç aktivist ayrıca zirve öncesi 20 Eylül’de New York’ta yapılacak iklim değişikliği gösterilerine de katılmayı planlıyor.

Trump İle Görüşmek Sadece Zaman Kaybı

Thunberg, ABD Başkanı’yla görüşmenin “sadece zaman kaybı” olacağını söyleyerek  Başkan Trump’ın bilimi ve bilim insanlarını dinlemediğini ve bu nedenle de henüz eğitim aşamasında olan bir çocuk olarak onu ikna etmenin imkansız olduğunu belirtti.

İngiliz müzik grubu The 1975 geçtiğimiz hafta Thunberg’in konuşmasının yer aldığı bir şarkı yayımladı. Şarkının yayımından elde edilen tüm gelir Thunberg’in isteği üzerine Yokoluş İsyanı (Extinction Rebellion) hareketine aktarılacak.

Genç iklim aktivisti Thunberg, Sussex Düşesi Meghan Markle’ın konuk editör olduğu Vogue özel sayısının kapağında, çığır açan ve değişim yaratan 15 kadından biri olarak yer alacak.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın