Ünlü Oyuncu Robert Downey Jr. Yapay Zeka Kullanarak Gezegeni Temizleyecek

ayakizi koalisyonu
Robert Downey Jr. Dünya’yı temizlemek ve iklim değişikliği ile mücadele için Footprint Coalition (Ayakizi Koalisyonu) adı altında bir çalışma gurubu kurdu.
Marvel kahramanlarından Tony Strak/Iron Man karakterini canlandıran oyuncu, Amazon’un Las Vegas’ta düzenlenen Re:Mars konferansında çevresel hasarı en aza indirgeyecek yapay zeka odaklı Footprint Coalition (Ayakizi Koalisyonu) isimli projesini tanıtarak heyecan uyandırdı.

Ünlü oyuncu konferans’ta yaptığı konuşmada şu cümlelere yer verdi: “Nanoteknoloji ve robotları kullanarak 10 yıl içinde gezegenimizi büyük oranda temizleyebiliriz. Yaklaşık 6 ay önce bir grup arkadaşla bir araya geldiğimizde bu öneri üstünde konuştuk. Sürece hemen başlamak ve ilk adımı atmak istediğimi belirttim ancak kimseden istediğim reaksiyonu alamadım, derin bir sessizlik oldu. Fakat bu sessizlik beni yıldırmadı. Bundan 11 yıl sonra 65 yaşıma geldiğimde iklim değişikliği ile mücadele konusunda gezegene ufak da olsa bir katkı sağlayabilirsem, en çılgın emeklilik partisini vereceğim” dedi.

Koalisyonun yapay zekayı nasıl kullanacağı ile ilgili detaylara yer vermeyen oyuncu, yapay zeka uzmanları ile bir araya gelip görüşmeler yaptığını belirtti. Girişim 2020 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayacak.

footprint coalition

Koalisyon ve yapılacak çalışmalar hakkında güncel bilgi almak için e-posta listesine footprintcoalition.com isimli web sitesi üstünden kayıt olunabilir.

Küresel ısınma ve beraberinde getirdiği iklim değişikliği gezegenimizi tehdit etmeye devam ediyor.  Her bir derecelik artışın olası sonuçlarını tüm detayları ile ele alan makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın