Milyarder İş İnsanları Fabrikalarını Uzaya Taşımak İstiyor

uzay madenciliği

Bilim insanları, uzay madenciliği ve ağır endüstrileri dünya dışına taşıma gibi konular üstünde kararlı bir şekilde çalışıyor. Artık adını sıkça duymaya başladığımız uzay madenciliği hayal olmaktan çıkmış gibi görünüyor ve uzayda üretim gündemi meşgul ediyor.

Discover Magazine’de yayımlanmış olan bir makalede; kaynakları tükenmekte olan dünya yerine farklı gezegenlerden ve asteroitlerden kaynak toplamak dünyada yaşamı ayakta tutabilmemiz için çok önemli bir alternatif olarak öne sürülüyor.

Central Florida Üniversitesi‘nden gezegen bilimci Phil Metzger Discover’a verdiği röportajda şöyle diyor: Güneş sistemi, Dünya’da sahip olduğumuzdan bir milyar kat daha büyük bir sanayiyi destekleyebilir.

Uzaya Yatırım Yapmak

İçindekiler

Dünya temelli kaynaklar azalıyor ve buna ters orantılı olarak da nüfus giderek daha yüksek bir ivme ile artıyor. Gezegenimizin geleceği için acil aksiyon alınması önem taşıyor. Yeni nesil girişimler ve vizyoner iş insanları son on yıldaki çalışmaları ve topladıkları argümanlarla uzay madenciliği ve uzay endüstrisi gibi konularda öncü olmak adına çalışmalarını sürdürüyor.

Tıklayın: Uzay Enkazı Lazer Işınları İle Temizlenecek

Bu girişimlerden biri olan Planetary Resources Inc. adlı şirket asteroit madenciliği için gereken teknolojileri geliştirmek adına bu güne kadar milyonlarca dolarlık finansal destek sağladı. Ancak finansal sıkıntılar nedeni ile şirket ilk asteroit araştırma görevini süresiz olarak erteledi.

asteroit madenciliği

Uzaya yatırım konusunda iddialı olan bir diğer isim ise Amazon’un kurucusu Jeff Bezos. Bezos geçtiğimiz günlerde Ay’a iniş için geliştirilen uzay aracını tanıttığı konuşmasında şu cümleye yer verdi; “Bana göre uzaya gitmek istememizin asıl nedeni; dünyamızı kurtarmak.” Bezos ayrıca, “oldukça kritik öneme sahip uzun vadeli bir problemimiz var, o da dünyadaki enerji kaynağımızın tükenecek olması. Bu basit bir aritmetik hesap ve yakın zamanda gerçekleşecek.” diyerek gezegenin geleceğinin tehdit altında olduğunun bir kez daha altını çizdi.

NASA da yakın zamanda asteroit madenciliği yapmak ve Ay’ın enerji kaynaklarının keşfi için teknik konseptlere milyonlarca dolarlık yatırımlar yapmayı seçti.

Güneş Enerjisi İstasyonu ile Sınırsız Enerji Mümkün

Uzayda kaynaklar yalnızca fiziksel olmakla kalmıyor aynı zamanda güneşin enerjisinden de faydalanmak mümkün. Buna örnek olarak Çin bir süredir uzayda bir güneş enerjisi istasyonu kurmak ve yeryüzüne sınırsız enerji transfer etmek için çalışmalarını sürdürüyor.

çin uzay güneş enerjisi

Çevreciler Endişeli

Tüm bu çalışmalardan endişe duyan bir grup bilim insanı güneş sisteminin en az yüzde 85’inin insan müdahalesinden korunmasını isteyen öneriyi imzalamak için bir araya geldi.

Guardian’a konuşan Smithsonian Astrofizik Gözlemevi‘nden Astrofizikçi Martin Elvis şöyle diyor:

“Bunu şimdiden planlamazsak, her zaman olduğu gibi devam edeceğiz ve yine çok geç olacak. Bir kaç yüzyıl içinde, şu an dünyada yaşadığımız çevre krizinden çok daha büyük meselelerle karşı karşıya kalacağız. Güneş sistemini de tahrip ettiğimizde, gidecek hiçbir yerimiz kalmayacak.”

Bebek Adımları 

Uzayda üretim ve uzay madenciliği henüz emekleme aşamasında bile değil fakat konu ile ilgili gün geçtikçe ufak adımlar atılıyor. Beş yıl önce Kaliforniya merkezli bir girişim olan Made In Space uzayda, yer çekimsiz ortamda üç boyutlu yazıcıyla bir nesne basabilen ilk şirket olmuştu. Aynı şirket 2018 yılında NASA ile birlikte uzay araştırmalarına yönelik hibrit metal üretim sistemi geliştirmek için büyük bir anlaşma imzaladı.

made in space

Tıklayın:Dünyadan Sonra Uzayda da Geri Dönüşüm Yapıldı

Japonya uzay ajansı JAXA da, yakın zaman önce Hayabusa2 uzay aracıyla küçük bir astreoidi vurup bombalayarak, üzerinden örnek parçalar toplamıştı.

Yapılan tüm çalışmalar ve gösterilen çaba asteroit madenciliğinin insan uygarlıklarını derin uzayda destekleyebileceği bir gelecekten hala oldukça uzak. Bu süreç ülkeler arası siyasi krizlerin de oluşmasına zemin hazırlayabilecek boyutta olduğundan üzerinde hassasiyetle durulması önem arz ediyor.

hayabusa 2

Ancak gerçek şu ki zamanımız daralıyor. İklim değişikliği ve hızla tükenen kaynaklar bizi gezegenimizin ötesine bakmaya zorluyor. Dünyamıza daha fazla zarar vermeden ve çok geç olmadan, tüm canlıların geleceği için en makul çözüm uzayda olabilir.

Kaynak: Futurism

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın