Nissan’ın Güneş Enerjili Aracı Sıfır Karbonlu Dondurma Yeme İmkanı Sunuyor

nissan sky to scoope

Japon otomotiv şirketi Nissan, İngiltere’nin Temiz Hava Günü kutlamalarında sıfır emisyon ile dikkatleri üzerine çeken serinletici dondurma lezzetleri sunan elektrikli dondurma aracı ile yerini aldı.

Araç, kullanımının sıfır emisyon ile çalışıyor olmasının yanı sıra dondurmanın da soğuk kalmasına yardımcı olan araç üstü ekipmanı çalıştırmak için iki adet Nissan Energy ROAM güç paketi ve çatı güneş paneli ile donatıldı.

nissan güneş enerjisi

Sıcak bir yaz gününde serinlemek için soğuk bir dondurma gibisi yoktur. Ancak çoğu geleneksel dondurma aracının çevresel sorunu, hala zararlı dizel yakıtla çalışıyor olmaları. Bunun yanı sıra bir çok eski model araç dondurmanın soğuk kalabilmesi için motoru tüm gün açık tutmak durumunda oluyor ki bu da karbondioksit salımını önemli ölçüde artırıyor. Hal böyle olunca her bir külah dondurma ciddi karbondioksit emisyonuna mal oluyor.

nissan güneş enerjili araç

Yenilenebilir enerji konusunda yatırımlarını sürdüren Nissan, sıfır emisyonlu yeni tasarımlı aracı ile karbon ayak izini azaltmak isteyen satıcılar için alternatif sunarak mobil dondurma sektöründe devrim yapmayı umuyor. Şirket bu sayede satışını yapmış olduğu güneş panellerini de tanıtmaya yönelik bir girişimde bulunmuş görünüyor.

Tıklayın : Nissan Güneş Paneli Satmaya Başladı 

yenilenebilir enerji teknolojileri

güneş enerjili araba

Nissan’ın yüzde 100 elektrikli LCV modeli olan e-NV200’e dayanan prototip, ilk nesil Nissan elektrikli araçlarından elde edilen lityum-iyon hücreler kullanılarak yapıldı. Minibüsün motoru 40kWh batarya ile çalışırken, dondurma ekipmanı Nissan’ın taşınabilir güç paketi ROAM tarafından destekleniyor.

güneş enerjili araç

sürdürülebilirlik projeleri

sıfır karbonlu araçnissan elektrikli arabasıfır karbon

Tamamen sürdürülebilir bir dondurma aracı yaratma amacı güden Nissan, dondurma üretiminde rüzgar ve güneş enerjisi kullanan bir şirket olan İskoç dondurma üreticisi Mackie’ ile ortaklık kurdu.

Sonuç olarak, Nissan tüketiciye sadece daha iyi, daha çevre dostu bir dondurma satmak ile kalmıyor aynı zamanda tamamen çevre dostu bir sistemin var olduğunu da açıkça gösteriyor.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın