Geleceğin Mimari Biçimi

sürdürülebilir mimari
Yazan Ekolojist

Sanayi Devrimi’nden beri insanlığın yüzleştiği en büyük sorunların başında ekolojik problemler geliyor. Modern yerleşim biçimlerinin doğayı ve gezegeni tehdit ettiği bilim insanları tarafından sıklıkla dile getiriliyor. Ancak bu durumun bir alternatifi var. Nitekim doğayı tehdit etmeden, ekolojik dengeye zarar vermeden ve modern imkânlardan vazgeçmeden bir mimari biçimi oluşturmak mümkün.

Sürdürülebilir Mimari Nedir?

Sürdürülebilir mimari genellikle doğaya ve insana uyumlu bir model olarak bilinir fakat sürdürülebilir mimari nedir sorusunun cevabı aslında biraz daha farklı.

Genel bir tanım yapmak gerekirse, kaynakları minimum seviyede kullanarak, yenilenebilen kaynaklardan yararlanılan ve çevreye uyumlu bir mimari biçimi olduğunu söyleyebiliriz. Başka bir anlamla, kullanıldığı ve kullanılmadığı süre boyunca bulunduğu çevre için tehdit oluşturmayacak, doğayla uyumlu bir şekilde dizayn edilen mimari yapılar sürdürülebilir mimarinin örneklerini teşkil ediyor.

Benzer: Geleceğin Mimari Tasarımından Örnekler

Enerji Kullanımı

Sürdürülebilir mimari, yeni bir kavram değil. Nitekim kaynakların tükenmesi büyük bir tehlike ve bu tehlikenin uzun zamandır farkındayız. Günümüzde kullanılan enerjinin %50’si ise bina yapımı için harcanıyor. Diğer yandan, nüfus ihtiyacı ve talep oldukça bina yapımına sınırlama getirmek mümkün değil. Bu yüzden çevreye zarar vermeyecek ve kaynakların dengeli bir biçimde kullanılmasını sağlayacak bir mimari biçimine ihtiyacımız var.

Sürdürülebilir mimari tam olarak bu sebepten dolayı ortaya çıkmış bir kavram. Bu mimari biçiminin yaygın olarak benimsenmesi, insanın doğaya verdiği zararı en düşük seviyeye indirebilir.

sürdürülebilir binalar

Sürdürülebilir Mimarinin Prensipleri Nelerdir?

Kaynak kullanımı, sürdürülebilir mimari için önemli bir husus. Mimari biçiminin temel amaçlarından biri, yenilenebilen ve tükenme ihtimâli olmayan kaynakları kullanarak süreklilik sağlamak. Özellikle elektrik, su, doğalgaz gibi, konutlar için gereksinim duyulan enerji kaynaklarının tükenmesinin önüne bu şekilde geçilebilir.

Sürdürülebilir mimari, kaynak bakımından otonom bir sistem teşkil ediyor. Burada temel amaç, binanın ihtiyaçlarını bulunduğu çevreden otonom olarak karşılayabilmesi. Güneş enerjisi paneli ya da rüzgar türbini ile bulunulan çevrenin yapısına göre kendi enerji ihtiyacını karşılayabilen binalar inşa etmek, sürdürülebilir mimarinin temel prensipleri arasında yer alıyor. Bu mimari biçiminin yaygınlaşması enerji kaynaklarının tükenmesine engel olabilir.

Çevre ve insan faktörü de sürdürülebilir mimari nedir sorusunun cevabında önemli bir yere sahip. Yaygın mimari biçiminin gerek doğa gerekse insan hayatı için oluşturduğu birçok tehdit bulunuyor. Sürdürülebilir mimaride temel amaç, binalar kullanılmaz hâle geldiğinde dâhi etrafa ve insan sağlığına zarar vermelerini önlemek. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride malzemeler, binanın yapıldığı yer ile uyumlu bir biçimde seçiliyor.

Sonuç olarak, sürdürülebilir mimarinin temel prensibi, küresel ısınma, kaynakların tükenmesi gibi olasılığı yüksek felâketlerin önüne geçebilecek bir alternatif sunabilmek. Son yıllarda sürdürülebilir mimari prensipleri içinde yapılmış birçok bina bulunuyor.

Avrupa ülkelerinde yaygın olmakla birlikte, Çin’de de bu doğrultuda yapılmış birçok mimari eser bulunduğunu da söyleyebiliriz.

sürdürülebilir mimari nedir

Sürdürülebilir Mimari Masraflı Bir Seçenek Mi?

Günümüzü baz alırsak, sürdürülebilir mimarinin diğerlerine göre daha masraflı olduğunu söylemek mümkün. Ancak bu durumun geçici olduğunu da rahatlıkla belirtebiliriz.

Sürdürülebilir mimari için gerekli olan malzeme ve sistemler talep gördükçe üretimleri artacak ve bu sayede mimari biçimi ekonomik hâle gelecektir. Yakın zamanda maliyeti en düşük ve en sağlam mimari biçimi hâline geleceği tahmin ediliyor. Tamamen doğal sistemlerin kullanılması, sürdürülebilir mimariyi daha cazip kılmakta.

Sağlıksız yapılaşma, tüm dünyada geçerli olan bir sorun. Hem insan hayatını, hem şehirciliği hem de çevreyi tehdit ediyor. Sürdürülebilir mimari talep gördüğünde ve yaygın hâle geldiğinde bu tehditleri tamamen bertaraf etmek mümkün olabilir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın