Geleceğin Mimari Tasarımından Örnekler

geleceğin mimari tasarımı
Yazan Ekolojist

Nüfusun git gide artması ve doğal kaynakların tükenme tehlikesine sahip olması insanlığı yeni arayışlara itti. Özellikle mimari ve enerji tüketimi alanında birçok yeni alternatif üretiliyor. Sürdürülebilirlik, bugünlerde birçok konuda temel kıstas olarak kabul edilmekte.

Günümüzde dünya çapında birçok sürdürülebilirlik projeleri bulunuyor ve bu projelerdeki mimari biçiminin yaygınlaşmasının dünyaya verilen zararı en düşük seviyeye indireceği tahmin edilmekte.

Sürdürülebilirlik Nedir?

Dünyanın dört bir yanındaki sürdürülebilirlik projeleri arasından örnekler vermeden önce, sürdürülebilirliğin ne olduğunu açıklamakta fayda var. Bu kavram kısaca doğaya zarar vermeden, insanla ve çevreyle uyumlu bir prensibe sahip. Mimaride ve diğer alanlarda yenilebilen kaynakların seçilmesi ve tükenebilen doğal kaynakların kullanımının en aza indirilmesi sürdürülebilirliğin temel prensipleri arasında yer alıyor.

Sürdürülebilir Mimari Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

Sürdürülebilir mimarinin kullanılabileceği birçok alan var. Genellikle zannedildiği gibi, kent yaşamı dışındaki müstakil projelerden ibaret değil. Bu ilkeyle inşa edilmiş okullar, apartmanlar, sosyal tesisler, spor merkezleri ve birçok yapı bulunuyor.

Özellikle Çin’de büyük kentlerde sürdürülebilirlik esasına dayalı yapıları görmek mümkün. ABD’de de bu şekilde yapılmış AVM’ler ve toplu konutlar bulunuyor.

Benzer: Mimaride Yeni Dönem Sürdürülebilir Mimari

Sürdürülebilir Konutlar

Eko-ev olarak da tanımlanan sürdürülebilir konut projeleri son zamanlarda oldukça yaygın. Bu konutların temel özelliği, bölgedeki enerji kaynaklarını kullanabilmeleri ve çevreye zarar verecek bir atık sistemine veya gaz salınımına sahip olmamaları. Ayrıca bu evlerin tamamında otonom bir enerji sistemi bulunuyor. Yani sürdürülebilir konutlar, elektrik, su, gaz gibi ihtiyaçlar için şebekelere bağımlı değil.

eko kapsül

Slovakyalı Nice Architecs firması tarafından tasarlanan eko kapsül buna örnek gösterilebilir. Güneş enerjisi ve rüzgâr türbiniyle kendi enerjisini üreten eko kapsül, bütün ihtiyaçları karşılayacak biçimde tasarlanmış. Bu kapsülde ayrıca yağmur suyu toplama sistemi ve arıtma sistemi de bulunuyor. İçinde bir kişilik yaşam alanı bulunan kapsül, güneş enerjisiyle çalıştığı gibi, standart olarak da şarj edilebiliyor.

rene cazenave apartmanları

San Fransisco’da yer alan ve Sullivan Tasarım Ortakları tarafından tasarlanan Rene Cazenave Apartmanları da sürdürülebilir mimarinin örnekleri olarak gösterilebilir. Üstelik bu apartmanlar, sürdürülebilir mimarinin kent yaşamına da uyarlanabileceğini ispatlıyor.

Evsizler için bir barınak olarak inşa edilen Rene Cazeave apartmanlarında güneş enerji sistemi bulunuyor ve evler kendi elektrik enerjisini üretiyor. Ayrıca diğer konut projeleri gibi bunlarda da yağmur suyu biriktirme ve arıtma sistemi bulunmakta. Binalarda suyu ihtiyaca göre ayarlayan bir tesisat bulunuyor. Rene Cazeave apartmanları, enerji ihtiyacını otonom bir şekilde karşıladığı gibi, sahip olunan kaynakların boşa gitmesini önleyen, gelişmiş bir sisteme sahip.

Diğer Sürdürülebilirlik Örnekleri

mueller H-E-B

Lake – Fleto Mimari tarafından dizayn edilen Mueller H-E-B, bir alışveriş merkezi olarak tasarlandı. Yapının içinde eczane, kafeterya, açık toplanma alanları ve benzin istasyonu bulunuyor. H-E-B temelde bir perakende satış ve besin marketi. Propan soğutma sistemine sahip olan Mueller aynı zamanda optimize bir şekilde aydınlatılıyor. Yapının çatı kısmında gelişmiş bir güneş enerjisi tertibatı bulunuyor. Yapıda aydınlatma ve sulama işlemlerini bölgesel ihtiyaca göre optimize edebilen, gelişmiş bir tesisat sistemi bulunmakta.

moving school

Moving School (Hareket Eden Okul) son zamanlarda en ilginç ve işlevsel sürdürülebilir mimari projeleri arasında yer alıyor. Eğitimciler, mühendisler ve bilim insanlarından oluşan bir ekip tarafından hazırlanan Moving School’un temel amacı mültecilerin eğitim sorununu çözebilmek. Bu projede yapılan binalar kolaylıkla sökülüp tekrar birleştirilebiliyor. Bu sayede farklı yerlerdeki eğitim ihtiyacı kolaylıkla karşılanabiliyor. Isıya ve sese karşı duyarlı olan Moving School, diğer sürdürülebilirlik projeleri gibi yenilebilir enerji sistemine sahip.

 

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın