Yunanistan’da Bir Kasaba Örümcek İstilasına Uğradı

Yazan Ekolojist

Türkiye’nin Ege komşularından Yunanistan’ın küçük bir kasabası olan Aitoliko’da yerel halk göl kıyısının etrafında oluşan yaklaşık 1000 (bin) adım uzunluğundaki örümcek ağı nedeniyle tedirginlik yaşadı. Lagünün kıyısındaki terk edilmiş bir teknenin ve ağaçların üstünü saran ağın Tetragnatha cinsindeki örümceklerin ürünü olduğu kısa sürede anlaşıldı.

Örümceklerin Çiftleşme Dönemleri

Yunanistandaki bir üniversitede biyolog olarak görev yapan Profesor Dr. Maria Chatzaki’nin BBC’ye verdiği bilgilere göre yiyecek bolluğu, havanın ideal sıcaklıkta gitmesi ve nem oranı örümceklerin sürekli çiftleşmesine neden oldu. Chatzaki hayvan türlerinin böylesi ideal ortamları yakaladıklarında popülasyonlarını olabildiğince genişletmek için bu fırsatı değerlendireceklerini ifade ederek Aitiliko’da yaşanan durumun da bundan ibaret olduğunu söyledi. Profesöre göre çiftleşme ve çoğalma seremonisi bittikten sonra örümcekler kısa bir zaman diliminde ölecek.

Ağaçların Ve Bitkilerin Üzeri Tamamen Ağlarla Kaplı

Tetranagatha türü örümceklerin insanlara bilinen bir zararı olmadığını belirten uzmanlara göre sivrisinek tarzı bazı zararlı sinekleri yiyerek sayılarının artmasını da engelliyor. Son dönemde kasabada sivrisinek popülasyonunda artış olması da bu durumu desteklemişe benziyor.

Küçük bir örümcek türü olan Tetranagatha’nın bilinen ömrü yaklaşık bir yıl. Genellikle avlarını ördükleri ağda bekleyerek yakaladıkları ve aç kaldıklarında kendi ağlarını yiyerek bir süre idare ettikleri biliniyor. Genellikle tropikal iklimli veya bu iklime benzeyen bölgelerde ağaçlarda yaşıyor. Prof. Chatzaki Aitiliko’daki iklimin de nem ve sıcaklık bakımından benzer nitelikte  ve bu türe uygun olduğunu belirtti.

Çevre’ye Hiç Bir Zararları Bulunmuyor!

Uzmanlar örümcek ağlarının çevreye ve insanlara herhangi bir zararının bulunmadığını özellikle vurgulayarak gereksiz bir tedirginlik yaşanmamasını istedi.

Aitoliko bir gölün ortasında bir adaya kurulmuş minik bir kasaba. Ada ana karaya 30 metre genişliğindeki üç köprüyle bağlanmış durumda. İki yüz elliden (250) fazla kuş türünü barındırması  nedeniyle kuş gözlemcilerinin ve doğal güzelliği nedeniyle özellikle yerel Yunan turistlerin uğrak yeri olarak biliniyor.  Aitilikos halkı ise manzarayı ilk gördüklerinde korkmuş olsalar bile örümceklerin kasabaya getirdiği ekstra ilgiden memnun.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın