Türkiye’deki Rüzgar Ve Güneş Projeleri Kısa Dönemde Finansal Sorun Yaşayabilir

Yazan Ekolojist

Son dönemde Türk Lirasının dolar ve euro karşısında erimesinin uzun vadeli etkilerinin daha sonra ortaya çıkacağına dair veriler ortaya çıkmaya başladı. Son olarak Fitch Ratings (FR) isimli kredi derecelendirme kuruluşu değer kaybı nedeniyle oluşacak etkileri değerlendirdiği analizinde uzun vadede ülkemizdeki yenilenebilir enerji piyasasının daha az büyüyeceğini iddia etti.

Türkiye’nin Yenilenebilir Enerjide Potansiyeli Yüksek

Enerji Bakanlığı verilerine göre Türkiye’nin 2741 saat yıllık ortalama toplam güneşlenme süresi ile yüksek bir potansiyeli bulunmaktadır. Aynı durumun rüzgar enerjisi bakımından da geçerli olduğu, bilimsel verilere göre Türkiye yüzölçümünün yüzde 1.3’lük kısmına kurulacak tesislerle 48.000 MW’lık enerji gücüne ulaşılabileceği görülmektedir. Son yıllarda bu alanda yenilenebilir enerji alanında yapılan yatırımlar da artmaktaydı. 2009 yılında bu alanda başlayan yatırımlarla sekiz yılda yenilenebilir enerjiyle üretilen elektrikte yaklaşık yedi katlık bir artış sağlandı.

Fitch: Yenilenebilir Enerji Cazibesini Korur

Fitch tarafından hazırlanan son analizde güneş ve rüzgar enerjisiyle elektrik üretme alanında yapılacak yatırımların uzun vadede cazibesini koruyacağı belirtilmekle birlikte TL’deki değer düşüşünün özellikle kredi maliyetlerinde yaşanan artış nedeniyle bu alanda yapılacak yatırımların hızını bir nebze kesebileceği vurgulandı. Yıllık kredi maliyetlerinin yüzde 30’lara dayanması bu durumun nedenleri arasında gösterildi.

Diğer yandan analizde dövizdeki yükselmeyle beraber ara mal ithalatında yaşanan maliyet artışı nedeniyle yenilenebilir enerji sektöründe faaliyet gösteren firmaların yerli malzeme kullanmaya yönelebileceği ifade edildi.

Kısa vadede Yavaşlama Bekleniyor

Fitch’in analizinde kısa vadede Türkiye’nin yenilenebilir enerji kurma öngörüsü de güncellendi. Buna göre rüzgar enerjisi bakımından 2018 yılı için daha önce belirlenen kapasite artışı yüzde 11’e, 2019 yılı içinse yüzde 12’ye düşürüldü. Bu veriler daha önce 2018 yılı için yüzde 13.5, 2019 yılı içinse yüzde 18 olarak belirlenmişti. Özellikle 2019 yılı öngörüsünde yapılan bariz düşüş TL’de yaşanan değer kaybının etkisini gösterir nitelikte.

FR’nin analizinde 2018 yılı sonu için güneş enerjisi alanında belirlenen kurulu güç öngörüsünü 5,8 GW’tan 4,7 GW‘a geriletirken, 2027 öngörüsü ise 12,8 GW oldu.

 

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın